2022 Audi Q5 vs Mercedes GLC

Audi Q5 z 2022 roku to średniej wielkości SUV klasy premium, przeznaczony dla tych, którzy chcą cieszyć się komfortowym i luksusowym samochodem, a jednocześnie nie chcą się wyróżniać. Bezpośrednim konkurentem Q5 jest Mercedes GLC z 2022 roku, ale obecny model GLC jest już nieco starszy i wkrótce powinien pojawić się nowy.

W świecie średniej wielkości SUV-ów klasy premium dla kadry kierowniczej masz do wyboru Q5, GLC, BMW X3, Volvo XC60 i Porsche Macan. Q5 i GLC wydają się być obecnie najbardziej popularnymi opcjami, więc porównanie ich ma sens.

Q5 to rodzinny SUV o stonowanej stylistyce, wyposażony w wysokiej jakości materiały i liczne rozwiązania techniczne. Model Q5 jest dostępny z trzema różnymi jednostkami napędowymi i nie odbiega od pozostałych SUV-ów z oferty Audi. GLC ma nieco bardziej atrakcyjny wygląd dzięki rozpoznawalnemu grillowi Mercedesa.

GLC jest również dostępny w kilku różnych wariantach jednostek napędowych. Q5 jest nieco bardziej wydajny, podczas gdy GLC daje więcej radości z jazdy. Podsumowując, oba modele to świetne propozycje SUV-ów klasy premium, ale GLC wydaje się być nieco bardziej pożądany.

2022 Audi Q5 – Kompaktowy/średniej wielkości luksusowy SUV

Ceny Audi Q5 45 TFSI zaczynają się od 44 100 USD za pakiet Premium i silnik 2,0 l z 4 cylindrami o mocy 261 KM. Ceny modelu Premium Plus 45 TFSI zaczynają się od 49 100 USD, natomiast ceny modelu Prestige, wyposażonego w pełne opcje 45 TFSI, zaczynają się od 54 800 USD i jest to najlepszy wybór z całej linii Q5.

  Czy Mercedes AIRMATIC jest niezawodny?

Q5 jest również oferowane w wersji hybrydowej 55 TFSI e, która wykorzystuje ten sam czterocylindrowy silnik o pojemności 2,0 l oraz silnik elektryczny, co daje łącznie moc 362 KM. Ceny modelu 55 TFSI e zaczynają się od 52 00 USD, a model Prestige kosztuje 62 350 USD. Najwyższa wersja SQ5 wyposażona jest w doładowany silnik V6 o pojemności 3,0 l i mocy 350 KM, a jej cena wynosi 53 900 USD, natomiast cena wersji Sportback sięga 65 700 USD.

Audi Q5 wygląda i sprawia wrażenie samochodu premium zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wnętrze Q5 wydaje się być nieco lepiej wykonane w porównaniu do GLC, ponieważ zastosowano w nim materiały wyższej jakości, zwłaszcza w modelach z pakietem Prestige.

Q5 nie jest tak przestronne jak GLC, ale oferuje nieco większą przestrzeń bagażową. Wszystkie modele Q5 są fabrycznie wyposażone w napęd Audi Quattro AWD, natomiast za napęd AWD w GLC trzeba dodatkowo zapłacić.

2022 Mercedes GLC – Słodki punkt gamy SUV-ów Mercedesa

Odkąd GLC pojawił się na rynku, zawsze był jednym z najlepiej sprzedających się modeli Mercedesa. Obecnie GLC zbliża się do końca swojej żywotności, a wkrótce pojawi się nowy model, więc prawdopodobnie nowy GLC stanie się w końcu najpopularniejszym SUV-em Mercedesa.

Gama GLC rozpoczyna się od modelu GLC300 z rzędowym, 4-cylindrowym silnikiem o pojemności 2,0 l i mocy 255 KM, którego cena wynosi 43 850 dolarów. Z początku wydaje się, że Q5 jest nieco droższe, ale Q5 ma w standardzie napęd Quattro, a za napęd 4MATIC w GLC trzeba zapłacić dodatkowe 2 000 dolarów.

  Który Mercedes GLK jest lepszy, diesel czy gaz?

Za 59 900 USD możesz doposażyć GLC 43 AMG w silnik 3.0L BiTurbo V6 o mocy 385 KM, podczas gdy GLC 63 AMG S Coupe z silnikiem 4.0L BiTurbo V8 kosztuje 84 500 USD. GLC wygląda nieco bardziej atrakcyjnie w porównaniu z Q5, ponieważ Audi zdecydowało się nadać Q5 nieco bardziej stonowany wygląd.

GLC oferuje nieco więcej miejsca we wnętrzu i jest bardziej ekscytujący w prowadzeniu. GLC 63 jest wyposażony w silnik V8, którego nie ma w Q5. GLC nie ustępuje Audi pod względem przestrzeni ładunkowej i jakości materiałów wewnętrznych, podczas gdy design wnętrza jest porównywalny z Q5.

Wniosek – remis, oba SUV-y są niesamowite

Zarówno Q5, jak i GLC wkrótce zostaną zastąpione, co oznacza, że są na nieco porównywalnym poziomie, jeśli chodzi o większość cech SUV-ów klasy premium. Jeśli planujesz holować samochód, Q5 jest lepszym wyborem, ponieważ oferuje znacznie większą maksymalną ładowność.

Q5 bije GLC pod względem jakości i przestrzeni ładunkowej, natomiast GLC bije Audi pod względem osiągów i przestrzeni wewnętrznej. Wydaje się, że Q5 jest nieco bardziej wydajne, ale różnice są marginalne.

Podsumowując, oba te SUV-y są niesamowite, co oznacza, że na żadnym z nich się nie zawiedziesz. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja lojalność wobec marki będzie odgrywać ogromną rolę przy podejmowaniu decyzji o wyborze pomiędzy tymi dwoma samochodami.

Sekcja FAQ

Czy Audi Q5 jest bardziej niezawodne niż GLC?

Zarówno Q5, jak i GLC oferują porównywalny poziom niezawodności, co oznacza, że są mniej lub bardziej przeciętne. To klasyczna historia niemieckich samochodów luksusowych – nie są to najbardziej niezawodne samochody na rynku, ale będą służyć przez długi czas, jeśli będą prawidłowo konserwowane.

  Najczęstsze problemy z Mercedesem E320

Utrzymanie Q5 przez pierwsze 10 lat powinno kosztować około 12 000 USD, podczas gdy utrzymanie GLC kosztuje nieco więcej, bo około 14 000 USD.

Czy Audi Q5 jest bardziej wydajne niż GLC?

Audi Q5 osiąga 23MPG w mieście i 29MPG na autostradzie, podczas gdy GLC osiąga 22MPG w mieście i 28MPG na autostradzie, co oznacza, że te dwa samochody są prawie identyczne. Topowy AMG 63 GLC jest najmniej wydajnym silnikiem z całej gamy, ale V8 oferuje wiele innych korzyści.

Podsumowując, te dwa samochody są dość porównywalne, jeśli chodzi o wydajność, a sposób prowadzenia jest ważniejszy niż podane wyniki MPG.

Czy Audi Q5 jest bardziej pożądane niż GLC?

Audi Q5 jest jednym z najbardziej pożądanych modeli Audi, zarówno dlatego, że jest to Audi, jak i dlatego, że jest to SUV. Jednak GLC jest bardziej pożądany, ponieważ wydaje się, że plakietka Mercedesa odgrywa ogromną rolę. Wygląda na to, że Mercedesowi udaje się sprzedać o wiele więcej modeli GLC w porównaniu z Q5.

Mimo że GLC sprzedaje się lepiej, wiele badań satysfakcji klientów wskazuje na lekką przewagę Q5, jeśli chodzi o długość użytkowania Q5 w porównaniu z GLC.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z