2022 Genesis GV80 vs Mercedes GLE

Na początku tego wieku Mercedes wypuścił na rynek Mercedesa Klasy ML, który był jednym z pierwszych luksusowych SUV-ów średniej wielkości, o ile nie pierwszym. Minęło 25 lat i Klasa GLE (nowa Klasa ML) nadal jest jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym luksusowym SUV-em średniej wielkości na rynku.

Mercedes ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji jednych z najbardziej luksusowych samochodów, jakie kiedykolwiek widział świat. Wszystkie obecne SUV-y Mercedesa zbudowane są w oparciu o dziedzictwo najwyższej jakości inżynierii produktowej, rozmieszczenia i filozofii, dlatego GLE znajduje się w ścisłej czołówce tego segmentu.

Jednak kilka lat temu Genesis pojawił się jako nowa, luksusowa marka, której celem jest tworzenie samochodów, które powinny konkurować z takimi markami jak Mercedes, Audi, BMW, Volvo i Jaguar. GV80 to średniej wielkości SUV marki Genesis, który ma konkurować z modelem GLE, a jednocześnie być bardziej przystępny cenowo.

Choć GV80 wygląda obiecująco, Genesis prawdopodobnie będzie potrzebował kilkudziesięciu lat produkcji luksusowych samochodów, aby móc konkurować z GLE. GLE jest bardziej pożądany, bardziej luksusowy, bardziej zaawansowany technologicznie, bardziej przestronny i dostępny z bardziej płynnymi, wydajnymi i mocniejszymi silnikami.

2022 Genesis GV80 – nowy luksusowy SUV średniej wielkości

Ceny modelu Genesis GV80 zaczynają się od 50 200 USD za model 2.5T z napędem na cztery koła (RWD), który oferuje czterocylindrowy silnik o pojemności 2,5 l i mocy 300 KM. Za dopłatą 6 000 USD można przejść na wersję z napędem AWD, która posiada nieco bogatsze wyposażenie, obejmujące m.in. wentylowane fotele, ładowarki bezprzewodowe i podgrzewaną kierownicę.

Najwyższy model Genesis GV80 3.5T za 60.800 dolarów oferuje 3.5L V6 o mocy 375 KM, ale za 8.000 dolarów więcej można dostać topowy model 3.5T Advanced, który posiada 3 fotele i prawie wszystko, co Genesis ma do zaoferowania. Pod względem stylistycznym GV80 wygląda autentycznie i jest powiewem świeżości w porównaniu z istniejącymi markami, takimi jak Mercedes, BMW, Volvo i Audi.

  Jaki model jest najmniejszym SUV-em Mercedesa?

Ten motyw jest kontynuowany we wnętrzu, ale GV80 nie jest tak bogato wyposażony jak GLE, mimo że oferuje naprawdę ładne wnętrze. Podstawowy model GV80 jest tańszy i ma większą moc w porównaniu z podstawowym modelem GLE, podczas gdy GLE wygrywa dzięki lepszym osiągom, bardziej atrakcyjnej plakietce i większej przestrzeni pasażerskiej.

Można śmiało powiedzieć, że GV80 to imponujący pakiet, ponieważ oferuje całkiem niezły stosunek jakości do ceny. Jednak mierzenie się z taką marką jak Mercedes jest trudnym zadaniem, zwłaszcza dla nowicjusza, który dopiero zaczyna swoją przygodę z samochodami luksusowymi.

2022 Mercedes Klasy GLE – Słodki punkt gamy SUV-ów Mercedesa

Ceny Mercedesa GLE350 zaczynają się od 56 150 dolarów i oferuje on czterocylindrowy silnik turbo o pojemności 2,0 l i mocy 255 KM. GLE350 jest standardowo wyposażony w napęd na cztery koła (RWD), a za 2 000 dolarów więcej można doposażyć go w układ 4MATIC, ale Mercedes nie wymaga dopłaty za dodatkowe wyposażenie, jeśli chcemy mieć tylko układ 4MATIC.

Model GLE450 jest napędzany silnikiem turbo V6 o pojemności 3,0 l i mocy 362 KM, a jego cena wynosi 63 950 USD. GLE jest również dostępny w wersji AMG, gdzie znacznie droższe modele GLE45 AMG i GLE 63 AMG S wyposażone są odpowiednio w silniki o mocy 429 KM i 600 KM, ale ich ceny często przekraczają 120 000 USD.

Warto również wspomnieć, że GLE jest również dostępny w bardziej sportowej wersji Coupe. GLE wygląda bardziej zwyczajnie w porównaniu do GV80, ale zwyczajny w rozumieniu Mercedesa nadal oznacza imponujący. Wnętrze GLE jest bardziej zaawansowane technologicznie i sprawia wrażenie droższego i bardziej luksusowego.

  Które Mercedesy mają PARKTRONIC

Automatyczna skrzynia biegów 9G w GLE jest lepsza od tej, którą znajdziemy w GV80, a ogólne wrażenia z jazdy są o wiele bardziej wyrafinowane w GLE, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na zawieszenie pneumatyczne AIRMATIC. GLE jest lepszy, ale GV80 jest godnym konkurentem.

Podsumowanie – GLE z łatwością przejmuje pałeczkę, ale GV80 to obiecujący początek

To dość śmiałe, aby nowa marka pojawiła się znikąd i konkurowała z potencjalnie najbardziej imponującą marką luksusową ze wszystkich. Widzieliśmy już niezliczone próby podejmowania rywalizacji z Mercedesem przez wiele innych nowych marek i można śmiało powiedzieć, że prawie żadnej z nich nie udało się naruszyć luksusowych piór Mercedesa.

Jednak GV80 jest prawdopodobnie jednym z najbardziej obiecujących nowych, luksusowych SUV-ów średniej wielkości. Choć nie może się równać z GLE ani żadnym innym niemieckim luksusowym SUV-em klasy średniej, to wciąż jest to obiecujący początek, a jeśli Genesis będzie nadal udoskonalać GV80, GLE zyska godnego konkurenta.

Sekcja FAQ

Czy Genesis GV80 2020 jest bardziej wydajny niż Mercedes GLE?

Zarówno podstawowy model GV80 z silnikiem 2.5T RWD, jak i wersja GLE350 non-4MATIC oferują łączny wynik MPG na poziomie 23MPG. GLE350 wydaje się być bardziej wydajny na autostradzie, podczas gdy GV80 lepiej czuje się w mieście.

Po zwiększeniu gamy modeli, GLE450 oferuje bardziej wydajne silniki, osiągając łączny wynik 23 MPG, podczas gdy GV80 jest bliższy 20MPG. W sumie oba modele są podobne, jeśli chodzi o wydajność na poziomie podstawowym, choć GLE wydaje się bardziej wydajny z silnikiem 6-cylindrowym.

  Które Mercedesy są klasykami?

Czy Genesis GV80 z 2022 roku jest bardziej niezawodny niż Mercedes GLE?

Na poziomie marki Genesis plasuje się wśród najlepszych marek samochodów luksusowych, jeśli chodzi o niezawodność, podczas gdy Mercedes plasuje się gdzieś pośrodku. Oznacza to, że GV80 ma również lepszą wartość w porównaniu z GLE, ale przy prawidłowej obsłudze technicznej różnice nie są aż tak duże.

W związku z tym GLE jest droższy w utrzymaniu, co jest raczej do przewidzenia, bo to w końcu Mercedes.

Czy Genesis jest tak dobry jak Mercedes?

Jak już wcześniej wspomniano, Genesis ma dobry start, jeśli chodzi o swoje pierwsze luksusowe samochody, ale przed nimi jeszcze długa droga, zanim będą w stanie naprawdę zagrozić takim markom jak Mercedes, BMW i Audi.

Te trzy niemieckie luksusowe marki zajmują się produkcją luksusowych samochodów już od jakiegoś czasu, podczas gdy Hyundai/Kia (właściciele Genesis) nie mają aż takiego doświadczenia w produkcji luksusowych samochodów. W związku z tym Genesis nie jest tak dobry jak Mercedes, ale tylko czas pokaże, czy to się zmieni, czy nie.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z