2022 Mercedes GLB vs GLC – który jest lepszy?

Mercedes jest wiodącą marką na świecie, jeśli chodzi o samochody klasy premium ze wszystkich segmentów. Ta niemiecka marka luksusowa od ponad 100 lat produkuje pożądane samochody luksusowe we wszystkich kształtach i rozmiarach, a linia SUV-ów Mercedesa jest obecnie najpopularniejszą linią Mercedesa.

Mercedes GLB jest nazywany przez Mercedesa prawdziwym rodzinnym SUV-em klasy podstawowej, co oznacza, że oferuje miejsca siedzące dla maksymalnie 7 pasażerów oraz wygodną i przestronną kabinę wyposażoną we wszelkiego rodzaju luksusowe i wygodne gadżety.

Mercedes GLC to model z wyższej półki, ale biorąc pod uwagę fakt, że GLC nie został jeszcze zastąpiony zupełnie nowym modelem, nie jest on na tym samym poziomie, co stosunkowo nowy GLB. Mimo że GLC oferuje materiały wyższej jakości i bardziej wciągającą jazdę, GLB jest lepszym samochodem.

GLC jest również oferowany z silnikiem AMG V8 o pojemności 4,0 l, który zapewnia najlepsze osiągi z całej gamy. Nowy GLC jest w drodze i prawdopodobnie będzie bazował na nowej Klasie C, więc warto poczekać, aż pojawi się nowy GLC, ponieważ będzie on o wiele lepszy niż obecny GLB.

2022 Mercedes Klasy GLB – Prawdziwy rodzinny SUV Mercedesa na poziomie podstawowym

Ceny Mercedesa Benz GLB zaczynają się od 39 650 USD za model podstawowy GLB250, który jest zdecydowanie najpopularniejszym modelem w gamie. Wyposażony jest w czterocylindrowy silnik turbo o pojemności 2,0 l, który oferuje moc 221 KM i moment obrotowy 258 lb-ft. Za wersję z napędem AWD trzeba będzie zapłacić dodatkowe 2 000 USD ponad cenę wywoławczą za system 4MATIC.

  Jaki jest najlepszy silnik Mercedesa?

GLB250 jest wyposażony w 8-biegową automatyczną skrzynię biegów DCT, która doskonale pasuje do charakteru GLB. Jest to płynna i wydajna przekładnia, której raczej nie odczujesz podczas jazdy. Pod względem stylistycznym GLB wygląda jak bardziej kwadratowa wersja GLA, co oznacza, że zapożycza kilka elementów stylistycznych od swoich większych braci – GLE i G-Wagon.

GLB z łatwością pokonuje GLC pod względem wystroju wnętrza i funkcjonalności, ponieważ jest wyposażony w najnowszy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego Mercedes MB UX, lepiej wyglądającą deskę rozdzielczą i nową kierownicę Mercedesa. GLB jest nieco krótszy w porównaniu z GLC, ale dostępna przestrzeń jest lepiej wykorzystana.

GLB ma także wszystkie najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa Mercedesa, podczas gdy GLC nie ma tych najnowszych. GLB jest również wyposażony w siedem miejsc siedzących, podczas gdy GLC jest dostępny tylko z pięcioma.

2022 Mercedes Klasy GLC – SUV klasy średniej Mercedesa

Przy cenie wyjściowej 44 900 USD można by się spodziewać, że GLC pokona GLB w większości obszarów, nawet jeśli jest to starszy samochód, ale w rzeczywistości GLC jest po prostu przestarzały. GLC jest również wyposażony w czterocylindrowy silnik turbo o pojemności 2,0 l, ale ten w GLC300 ma moc 255 KM i moment obrotowy 273 funtów.

Układ 4MATIC jest również dostępny jako opcja, ale jego cena jest o 2000 USD wyższa. GLC jest większy, ale nie bardziej przestronny, ponieważ posiada tylko 5 miejsc siedzących. Materiały użyte we wnętrzu GLC są nieco lepszej jakości w porównaniu z GLB, a GLC sprawia wrażenie bardziej solidnego i bardziej SUV-owego w prowadzeniu.

  Częste problemy z Mercedesem 190E (W201)

Jednak ogólna stylistyka jest nieco przestarzała w porównaniu z GLB, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. GLC jest wyposażony w nieco starszą wersję systemu informacyjno-rozrywkowego Mercedesa, a oferowane ekrany nie są tak zaawansowane ani nie wyglądają futurystycznie.

GLC posiada prawie wszystkie, ale nie najnowsze systemy bezpieczeństwa Mercedesa, co oznacza, że GLB bije go na głowę pod względem bezpieczeństwa.

Podsumowanie – GLB jest lepszy, ale nowy GLC jest już w drodze

Różnica w cenie między GLB a GLC nie jest wystarczająca, aby uzasadnić zakup GLC zamiast GLB. Można śmiało powiedzieć, że oba te SUV-y klasy premium robią wrażenie i prawdopodobnie zadowolą nawet najbardziej zagorzałych entuzjastów Mercedesa.

Jednak GLB jest nowszy, ma bardziej atrakcyjne wnętrze i wygląd zewnętrzny, oferuje więcej miejsca do siedzenia, nowsze technologie i więcej wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa. GLC jest nieco ciekawszy w prowadzeniu, ma mocniejsze silniki, a jakość wykonania wydaje się być nieco lepsza.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to poczekać na pojawienie się nowego GLC, ponieważ prawdopodobnie będzie on lepszy od GLB. Jeśli potrzebujesz nowego samochodu, wybierz GLB.

Sekcja FAQ

Czy Mercedes GLB 2022 jest bardziej wydajny niż Mercedes GLC?

W dzisiejszych czasach wydajność jest bardzo ważnym czynnikiem sprzedaży, zwłaszcza jeśli chodzi o samochody luksusowe, ponieważ mają one zwykle mocniejsze silniki. Mimo że silnik w GLC jest nieco mocniejszy, osiąga podobne wyniki jak GLB – 22/29MPG w cyklu miejskim i drogowym.

  Jaguar vs. Mercedes: Niezawodność

GLB uzyskuje wynik 23/32MPG w mieście i na autostradach, co oznacza, że jest nieco lepszy od GLC. Mimo, że liczby wskazują na niewielką przewagę GLB, różnice są tak niewielkie, że sposób prowadzenia jednego z tych dwóch samochodów prawdopodobnie zniweluje tę różnicę.

Czy Mercedes GLB 2022 jest lepszym samochodem rodzinnym niż Mercedes GLC?

GLB jest lepszym samochodem rodzinnym, ponieważ sprytniej wykorzystuje dostępną przestrzeń, a także dlatego, że jest oferowany jako samochód siedmiomiejscowy. Nie oznacza to, że GLC nie jest dobrym samochodem rodzinnym, ale faktem jest, że GLB jest po prostu lepszy.

GLB jest również dostępny z większą liczbą elementów wyposażenia przyjaznych rodzinie oraz z lepszym wyposażeniem z zakresu bezpieczeństwa. Oba te elementy są świetne, ale GLB jest zauważalnie lepszy.

Kiedy pojawi się nowy Mercedes GLC?

Według kilku źródeł internetowych, nowy GLC powinien ujrzeć światło dzienne przed końcem 2022 roku i prawdopodobnie wejdzie do sprzedaży gdzieś w 2023 roku. Kiedy to nastąpi, walka pomiędzy GLB i GLC stanie się zbędna, ponieważ nowy GLC powinien być lepszy w niemal wszystkich dziedzinach.

Oznacza to jednak również, że obecna generacja GLC może być dostępna z przyzwoitymi rabatami i prawdopodobnie spadnie jej wartość, co oznacza, że będzie o wiele bardziej osiągalna.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z