2022 Mercedes GLC vs GLE – który jest lepszy?

Mercedes produkuje jedne z najbardziej konkurencyjnych SUV-ów klasy premium na rynku, ponieważ obecnie oferuje SUV-y o każdym możliwym przeznaczeniu. Jeśli chcesz mieć największy rodzinny SUV europejskiej produkcji, wybierz model GLS. Jeśli chcesz mieć najlepszą maszynę do jazdy terenowej, wybierz model G-wagon.

Jeśli jednak interesują Cię przede wszystkim luksusowe, komfortowe rodzinne SUV-y, które potrafią wszystko, powinieneś skupić swoją uwagę na modelu GLC lub GLE. GLC to mały i średniej wielkości rodzinny SUV, którego żywotność dobiega końca i wkrótce zostanie zastąpiony nowym modelem.

GLE to większy SUV, który oferuje materiały wyższej klasy, lepsze wykończenie wnętrza i nadwozia, więcej miejsca i więcej wszystkiego. W obu przypadkach GLE jest lepszy i mało kto może powiedzieć, że jest inaczej. Nie oznacza to, że GLC nie jest dobry, ale raczej, że nie jest tak dobry jak GLE.

Bez względu na to, który z tych dwóch modeli przypadnie Ci do gustu, powinieneś poczekać trochę zanim pojawi się nowy GLC, ponieważ prawdopodobnie będzie to najpopularniejszy SUV Mercedesa. Biorąc pod uwagę fakt, że będzie on bazował na nowej Klasie C, można śmiało powiedzieć, że będzie niesamowity.

2022 Mercedes GLC – SUV Mercedesa klasy średniej

GLC, którego cena początkowa wynosi 43 850 dolarów, plasuje się w segmencie luksusowych SUV-ów średniej wielkości, co oznacza, że rywalizuje z Audi Q5, Volvo XC60, Porsche Macan i BMW X3. GLC300 jest wyposażony w czterocylindrowy silnik turbo o pojemności 2,0 l, który generuje moc 255 KM i moment obrotowy 273 lb-ft.

  Czy Mercedes Klasy C ma wentylowane fotele?

GLC jest standardowo wyposażony w napęd na cztery koła (RWD), ale za dopłatą 2 000 USD można zmienić go na wersję 4MATIC. GLC jest wyposażony w sprawdzoną przez Mercedesa 8-stopniową skrzynię biegów DCT, która doskonale pasuje do luksusowego charakteru GLC.

Pod względem stylistycznym GLC jest atrakcyjny, ale wydaje się nieco przestarzały w porównaniu z najnowszymi modelami Mercedesa. GLC posiada wysokiej jakości wnętrze, ale brakuje mu nowego systemu informacyjno-rozrywkowego Mercedes MB UX.

Nie jest w stanie konkurować z GLE, jeśli chodzi o przestrzeń, silniki, luksus, komfort czy osiągi, ale kosztuje znacznie mniej pieniędzy i jest dużo bardziej wydajny.

2022 Mercedes GLE – prawdziwy SUV Mercedesa

Według niektórych entuzjastów Mercedesa, GLA, GLB i GLC nie są prawdziwymi SUV-ami Mercedesa, ponieważ są zbyt małe i niewysokie. Oznacza to, że kosztujący 56 150 dolarów GLE 350 jest prawdziwym SUV-em Mercedesa, ale ma ten sam silnik co GLC, który nie jest zbyt SUV-owy.

GLE450 za 63 950 dolarów jest wyposażony w silnik 3.0 l inline-6 turbo z technologią mild-hybrid, który generuje moc 362 KM i moment obrotowy 369 lb-ft. Podstawowy model GLE350 nie jest standardowo wyposażony w skrzynię 4MATIC, podczas gdy model 450 – tak. Wszystkie wersje GLE są wyposażone w ulepszoną skrzynię biegów 9G DCT.

GLE jest dłuższy, szerszy i wyższy, co oznacza, że oferuje zarówno więcej miejsca dla pasażerów, jak i więcej przestrzeni bagażowej. Jest też dużo bardziej poręczny, zwłaszcza z silnikami z wyższej półki, jak np. w modelu GLE450.

  Które Mercedesy są turbodoładowane?

Pod względem stylistycznym GLE wygląda i sprawia wrażenie bardziej ekskluzywnego, dzięki zastosowaniu materiałów wyższej jakości, bogatszemu wyposażeniu technicznemu i lepszemu wyposażeniu standardowemu. Pod względem bezpieczeństwa oferuje więcej niż GLE, ale modele GLC z pełnym wyposażeniem są porównywalne z modelami GLE z pełnym wyposażeniem.

Wniosek – GLE jest lepszym samochodem pod niemal każdym względem

Jeśli rozmiar ma znaczenie, powinieneś wybrać GLE, ponieważ oferuje on więcej wszystkiego, zwłaszcza jeśli chodzi o wyczucie drogi i przestrzeń. GLC to również świetny samochód, ale ma braki w zakresie stylistyki, praktyczności, przestrzeni, technologii i jakości.

Jedyne aspekty, w których GLC pokonuje GLE, to cena, wydajność i rozmiar, ale tylko jeśli preferujesz mniejsze SUV-y. Nowy GLC zostanie wkrótce zaprezentowany i prawdopodobnie będzie kosztował mniej niż GLE. Jeśli więc nie spieszy Ci się i wolisz mniejsze SUV-y, poczekaj na nowego GLC.

Warto wspomnieć, że GLE zawsze będzie modelem wyższej klasy, niezależnie od roku produkcji. Jedyną różnicą będzie technologia, wydajność i prawdopodobnie bezpieczeństwo.

Sekcja FAQ

Czy Mercedes GLC 2022 jest bardziej wydajny niż GLE?

Według Mercedesa, GLC jest w stanie zwrócić 22MPG w mieście i 27MPG na autostradzie, podczas gdy większy GLE może zwrócić 19MPG w mieście i 27MPG na autostradzie. Te szacunkowe wartości dotyczą podstawowego modelu GLE350 z silnikiem 2,0 l, co oznacza, że jeśli zdecydujesz się na GLE450, Twój przebieg znacznie spadnie.

GLE450 rzeczywiście jest wyposażony w technologię mild hybrid, ale ilość akumulatorów nie jest wystarczająca, aby uzyskać zauważalną różnicę w rzeczywistych warunkach jazdy. Wydajność jest więc lepsza w przypadku GLC, a nowy GLC prawdopodobnie jeszcze bardziej powiększy tę różnicę.

  Najlepszy silnik Mercedes V8

Czy Mercedes GLE 2022 jest lepszy w holowaniu niż GLC?

Wiele osób kupujących SUV-y używa ich jako pojazdów holowniczych i właśnie w tym zakresie te dwa SUV-y Mercedes klasy premium znacznie się różnią. Maksymalna zdolność holowania GLE wynosi 3500 funtów, podczas gdy większy GLE ma prawie 6000 funtów. Jeśli ktoś używa SUV-a do holowania, powinien wybrać GLE.

Różnice te wynikają głównie z masy, mocy i zawieszenia, ponieważ podwozie GLE zostało zaprojektowane tak, aby wytrzymać większe obciążenia niż podwozie GLC. Oznacza to, że holowanie ładunku o masie 2000 funtów jest o wiele łatwiejsze w przypadku GLE, mimo że GLC jest w stanie zrobić to samo.

Czy Mercedes GLE 2022 jest lepszym samochodem rodzinnym niż GLC?

GLE jest lepszym samochodem rodzinnym, ponieważ oferuje więcej miejsca, bardziej odizolowaną kabinę, więcej schowków, więcej miejsca na montaż fotelika dziecięcego i ogólnie jest bezpieczniejszy. GLE jest także wyposażony w tylne ekrany informacyjno-rozrywkowe, które są idealne, jeśli chcesz zapewnić rozrywkę dzieciom podczas dłuższych podróży.

W GLE jest też mniejszy hałas powodowany przez wiatr i opony, a GLE450 prowadzi się o wiele płynniej niż wszystkie wersje GLC.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z