2022 Mercedes GT vs Porsche 911

Mercedes AMG GT zbliża się do końca swojego życia, ponieważ wkrótce zostanie zastąpiony przez zupełnie nowego Mercedesa SL. Nie oznacza to jednak, że AMG GT nie jest supersamochodem najnowszej generacji, który nie może konkurować z Porsche 911, wręcz przeciwnie – te dwa samochody to czołowi rywale wśród niemieckich aut sportowych.

Mimo że starają się zaspokoić potrzeby tej samej grupy klientów, robią to w zupełnie inny sposób. AMG GT to samochód z silnikiem BiTurbo V8 zamontowanym z przodu i pośrodku, który jest dostępny wyłącznie z napędem na tylne koła. Z drugiej strony, 911 to sportowy samochód z turbodoładowaniem zamontowanym z tyłu, wyposażony w napęd AWD i tylny, a nawet dostępny z manualną skrzynią biegów.

Pod względem stylistyki jest to naprawdę wyrównana rywalizacja, ponieważ oba te samochody wyglądają olśniewająco. Model 911 jest częścią 70-letniego dziedzictwa, które pozwala zachować klasyczną sylwetkę 911, podczas gdy AMG GT ma wyraźny zapach oldschoolowych samochodów sportowych typu hot rod, zmieszany z niepowtarzalną esencją Mercedesa 300SL.

Model 911 jest wyposażony w tylne siedzenia, które są mniej lub bardziej bezużyteczne dla każdego, kto ma parę nóg. Pod względem wartości oba te samochody dobrze zachowują swoją wartość. Jeśli chodzi o osiągi, 911 Turbo S jest najszybszy w linii prostej, a zadziorny AMG GT Black Series i 911 GT2 RS MR to dwa najszybsze samochody na legendarnym niemieckim torze Nurburgring.

Mercedes AMG GT – wyścigówka z prawdziwego zdarzenia

Mercedes AMG GT występuje w kilku różnych wariantach. Występuje jako 4-drzwiowe luksusowe sportowe coupe lub 2-drzwiowy supersamochód. Dwudrzwiowy GT może być dostępny jako podstawowy model AMG GT, ale można też wybrać mocniejszy AMG GT S, AMG GT R, AMG GT R PRO lub topowy AMG GT Black Series.

  Jaki jest najpłynniej jeżdżący SUV Mercedesa?

Dla większości dwudrzwiowych wersji AMG GT dostępna jest również wersja kabriolet. Każdy z nich jest wyposażony w odmianę silnika AMG 4.0L BiTurbo V8 o mocy do 730 KM w serii Black. Dwusprzęgłowy automat o szybkiej zmianie przełożeń jest wyłączną opcją dla wszystkich wersji AMG GT, w tym coupe i kabrioletów.

Seria Black jest najszybsza i najdroższa z całej gamy, ponieważ jej ceny zaczynają się od niebotycznych 325 000 dolarów. To 4-drzwiowe luksusowe coupe oferuje doskonałe połączenie chuligańskich zapędów AMG i wystarczającej ilości miejsca dla 4 pasażerów.

Pod względem luksusu AMG GT jest lepszym samochodem niż 911, ponieważ oferuje więcej miejsca, bardziej komfortową jazdę i więcej przestrzeni bagażowej. AMG GT prawdopodobnie brzmi też lepiej niż większość modeli 911, z wyjątkiem modeli 911 GT.

Porsche 911 – ikona samochodów sportowych

Porsche 911 to ikona samochodów sportowych, a najnowsza generacja 992 911 zachowuje tę samą esencję. Występuje w wersji coupe, kabriolet, speedster lub Targa. Wszystkie modele 911 są wyposażone w legendarny silnik 911 flat-six, natomiast GT3, GT3 RS i Speedster mają wspaniały silnik N/A, który jest lepszy niż wszystkie silniki oferowane w AMG GT.

Dużą przewagą 911 nad AMG GT jest dostępność manualnej skrzyni biegów, a większość osób, które kupują 911 GT, bardziej interesują się wyścigami niż stylem i dramatyzmem. Jak już wspomniano, 911 jest wyposażona w parę tylnych siedzeń, ale można je wykorzystać wyłącznie do przewozu toreb z zakupami lub podobnych rzeczy.

  2022 Mercedes GLA vs BMW X2

Dwusprzęgłowa skrzynia biegów Porsche PDK jest standardem w branży, ponieważ oferuje najszybsze czasy zmiany przełożeń, a jednocześnie nie jest szarpana zarówno w mieście, jak i na torze. Jeśli chodzi o materiały konstrukcyjne, 911-ka jest królem, ponieważ żaden inny niemiecki producent nie oferuje porównywalnie wysokiej jakości materiałów konstrukcyjnych.

Podsumowując, 911-ka jest bardziej samochodem wyczynowym, ponieważ wszystkie warianty 911-ki mają w sobie coś z wyścigowej esencji 911-ki, której nie można dostrzec w żadnym innym samochodzie sportowym na świecie, a zwłaszcza w śmiesznym GT2 RS MR za 645 000 USD.

Wniosek – remis

911 i AMG GT mogą wymieniać ciosy niemal w każdej kategorii. AMG GT jest lepszy, jeśli chodzi o codzienną użyteczność, ponieważ jest dostępny jako 4-drzwiowy luksusowy sedan. Wygląda też prawdopodobnie nieco bardziej ekscytująco, zwłaszcza matowo zielony AMG GT R.

911 to jeden z najbardziej kultowych samochodów sportowych, dostępny z silnikiem wolnossącym, manualną skrzynią biegów i napędem na wszystkie koła. W związku z tym model 911 może zaoferować więcej, jeśli chodzi o osiągi, ponieważ 911 to od dziesięcioleci podstawowy samochód o wysokich osiągach.

AMG GT R jest bezpośrednim konkurentem GT3, ale to GT3 wygrywa dzięki wolnossącej, płaskiej szóstce i manualnej skrzyni biegów.

Sekcja FAQ

Czy Mercedes AMG GT oferuje lepszą wartość niż Porsche 911?

Jeśli zależy Ci na osiągach, ale nie chcesz wydawać niebotycznych sum pieniędzy, wybierz 911 za 100 000 dolarów, ponieważ jest doskonale wyważone i oferuje świetne osiągi, biorąc pod uwagę moc wyjściową.

AMG GT kosztuje od 154 550 USD i choć oferuje więcej mocy, nie czuje się tak pewnie ani tak pewnie jak 911. Modele AMG GT z wyższej półki są rzeczywiście lepsze od większości 911-tek nie-GT, ale kosztują też znacznie więcej.

  Czy wysoka osoba zmieści się w Mercedesie SLK?

Czy Porsche 911 zachowuje swoją wartość lepiej niż AMG GT?

Biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie samochody wymienione w tym artykule kosztują ponad 100 000 USD, ważne jest, aby kupić taki, który nie przyniesie strat finansowych. Podstawowa wersja modeli 911 i AMG GT uległa już znacznej deprecjacji i nie należy ich kupować, jeśli kupujemy samochód z fabryki.

Porsche 911 GT3 i 911 Speedster to dwa najlepsze modele 911, jakie można kupić, jeśli chce się ich używać przez kilka lat, a następnie sprzedać, ponieważ zachowują swoją wartość lepiej niż każdy inny model AMG GT oprócz topowej bestii z serii Black.

Czy Porsche 911 GT2 RS MR jest szybsze niż AMG GT Black Series?

Na samym szczycie listy najlepszych samochodów torowych królują AMG GT Black Series i 911 GT2 RS. Oba te samochody kosztują niebotyczne sumy pieniędzy i zostały zaprojektowane i zbudowane tak, aby spędzić większość swojego życia na słynnym niemieckim torze Nurburgring.

GT2 RS MR jest szybszym samochodem, ale AMG GT BS nie pozostaje daleko w tyle. 911 ma po prostu więcej mocy, zarówno jeśli chodzi o prędkość na prostej, prędkość maksymalną, jak i większość rekordów okrążenia.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z