2022 Porsche Macan vs Mercedes GLC

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił znaczny wzrost popularności małych SUV-ów i crossoverów – do tego stopnia, że te kompaktowe „terenówki” stały się jednymi z najpopularniejszych samochodów na rynku. Biorąc pod uwagę fakt, że zarówno Mercedes, jak i Porsche oferują w tym segmencie bardzo konkurencyjne samochody, logiczne jest, aby zmierzyć się w klasycznym pojedynku „łeb w łeb”.

W lewym narożniku stoi ważące 4350 funtów Porsche Macan, podstawowy SUV Porsche, który ma zadowolić najbardziej wymagających nabywców luksusowych crossoverów. W prawym narożniku stoi najbardziej konkurencyjny rywal Macana – ważący 3977 funtów Mercedes GLC, który chce podciąć cenę Macana, ale zaoferować ten sam poziom luksusu.

Mimo, że GLC jest w stanie konkurować z Macanem, można śmiało powiedzieć, że Macan jest niekwestionowanym liderem wśród luksusowych małych SUV-ów/crossoverów, ponieważ oferuje najlepsze jednostki napędowe, najwyższej jakości wnętrze, najbardziej dynamiczne wrażenia z jazdy i wzbudzającą pożądanie plakietkę Porsche.

Cena Macana jest co prawda wyższa, ale jest tego warta, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że Macan utrzymuje swoją wartość znacznie lepiej niż wszyscy jego rywale.

2022 Porsche Macan – najlepszy luksusowy kompaktowy SUV

Ceny Porsche Macan z 2022 roku zaczynają się od 54 900 dolarów i oferuje on rzędowy, 4-cylindrowy silnik o pojemności 2,0 l i mocy 261 KM, który nie pasuje do odznaki Porsche. Warto więc przesiąść się do modelu Macan S za 65 400 dolarów, ponieważ oferuje on znacznie bardziej zbliżony do Porsche silnik 2,9 l twin-turbo V6 o mocy 375 KM. Ten sam silnik można znaleźć w nowym, topowym modelu Macan GTS, który kosztuje 79 990 dolarów i dysponuje mocą 434 KM.

  2022 Mercedes GT vs Audi R8

Porsche postanowiło zrezygnować z modelu Turbo na rok modelowy 2022, ale prawdopodobnie wkrótce wprowadzi zupełnie nowy model Macan T. Macan wygląda i sprawia wrażenie prawdziwego Porsche, co oznacza, że jest dynamiczny, ekskluzywny i bardzo dobrze zaprojektowany.

Można śmiało powiedzieć, że Macan jest prawdziwym Porsche, a nie tylko przerobionym Audi Q5. Gdy tylko wejdziesz do Macana, przywita Cię wysokiej jakości wnętrze, które może nie jest w stanie konkurować z wnętrzem GLC pod względem designu, ale niszczy GLC pod względem jakości materiałów.

Niezawodność to również mocna strona Macana, ponieważ jest on o wiele bardziej niezawodny niż GLC. Co więcej, Macan znacznie lepiej zachowuje swoją wartość w porównaniu z GLC, co oznacza, że wysoka cena wyjściowa jest w ostatecznym rozrachunku naprawdę tego warta.

2022 Mercedes GLC – najpopularniejszy kompaktowy luksusowy SUV

Z powabem trzyramiennej gwiazdy mało kto może polemizować, dlatego GLC jest jednym z najpopularniejszych kompaktowych luksusowych SUV-ów na rynku, jeśli nie najpopularniejszym. Gama GLC rozpoczyna się od modelu GLC300 za 43 850 dolarów, który oferuje rzędowy, 4-cylindrowy silnik turbo o pojemności 2,0 l i mocy 255 KM. Za dodatkowe 2 000 USD można doposażyć go w system 4MATIC AWD.

GLC300 nie jest w stanie konkurować z żadnym modelem Porsche Macan pod względem osiągów, poza modelem z najniższej półki. Jeśli chcesz GLC, który jest w stanie konkurować z Macanem S i wyżej, będziesz musiał przejść przez dział AMG za ponad 60 000 dolarów, ale tylko GLC 63 non-S i S za 76 900-84 500 dolarów są godne porównania.

Pod względem stylistycznym GLC doskonale wpisuje się w linię SUV-ów Mercedesa i oferuje więcej przestrzeni ładunkowej niż Macan. Przestrzeń wewnętrzna jest stosunkowo podobna, a design wnętrza GLC wydaje się bardziej ekscytujący, ale jakość wykonania nie jest tak dobra jak w Macanie.

  Porsche vs. Audi reliability - Which is better?

GLC jest dostępny z bardziej wydajnymi silnikami, ale różnice są raczej marginalne. Można śmiało powiedzieć, że topowy silnik 4,0 l BiTurbo V8 dostępny w GLC to najlepsza opcja silnikowa ze wszystkich, a fakt, że GLC jest również dostępny jako coupe sprawia, że to porównanie jest o wiele bardziej interesujące.

Wniosek – Macan jest lepszy

Różnica w cenie między Macanem a GLC jest uzasadniona z wielu różnych powodów. Po pierwsze, Macan znacznie lepiej zachowuje swoją wartość, co oznacza, że po kilku latach posiadania różnica w cenie praktycznie znika.

Po drugie, Macan jest o wiele bardziej dynamiczny, oferuje materiały wyższej jakości, jest dostępny z szybszymi silnikami, fabrycznie wyposażony w napęd AWD, a dwusprzęgłowa skrzynia biegów Porsche PDK jest najlepsza na rynku. Jeśli chodzi o przestrzeń, niewiele je dzieli, ponieważ GLC oferuje więcej miejsca na ładunek, a Macan więcej miejsca na siedzenia.

Jeśli chodzi o niezawodność, to zdecydowane zwycięstwo należy się Macanowi, ponieważ jest to jeden z najbardziej niezawodnych samochodów w swoim segmencie, podczas gdy GLC jest przeciętny. Podsumowując, Macan wydaje się być o poziom wyżej od GLC.

Sekcja FAQ

Czy Porsche Macan z 2022 roku jest bardziej wydajny niż Mercedes GLC?

Nie, nie jest. Gama silników GLC jest bardziej wydajna, ale topowy 4,0 l BiTurbo V8 to najbardziej paliwożerny silnik z całej gamy. Dwa najbardziej porównywalne silniki to rzędowe 4-cylindrowe silniki turbo o pojemności 2,0 l.

  Czy Porsche Boxster to dobry kierowca na co dzień?

Silnik 2,0 l z czterema cylindrami w GLC osiąga 22MPG w mieście i 27MPG na autostradzie, podczas gdy silnik w Macanie osiąga 19MPG w mieście i 25MPG na autostradzie. Różnice te nie są na tyle duże, aby uzasadniały nazwanie GLC naprawdę bardziej wydajnym samochodem, ponieważ sposób, w jaki się nim jeździ, prawdopodobnie będzie to podkreślał lub sprawi, że będzie to zbędne.

Czy Porsche Macan z 2022 roku zachowuje swoją wartość lepiej niż Mercedes GLC?

Według kilku wiarygodnych źródeł internetowych Porsche Macan prawdopodobnie nie straci więcej niż 45-50% swojej pierwotnej wartości w ciągu pierwszych pięciu lat posiadania, podczas gdy Mercedes GLC prawdopodobnie straci od 50% do 60% swojej wartości.

To wystarczy, aby usprawiedliwić podwyżkę cen, która jest konieczna, aby wejść w posiadanie Macana, zwłaszcza że Macan jest wart swojej ceny.

Czy Porsche jest lepsze od Mercedesa?

Niemcy są domem dla wielu imponujących marek samochodów luksusowych, takich jak Audi, BMW, Porsche i Mercedes. Wydaje się jednak, że Mercedes i Porsche są nieco bardziej pożądane w porównaniu z pozostałymi dwiema.

Porsche produkuje samochody o doskonałej konstrukcji, które mogą konkurować z Mercedesem pod względem luksusu, ale nie technologii. Mercedes jest lepszą marką luksusową, natomiast Porsche jest lepszą marką samochodów sportowych i ogólnie rzecz biorąc, produkuje samochody wyższej jakości.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z