Audi A4 B8 – wszystko, co musisz wiedzieć

Audi A4 B8 było produkowane w latach 2008-2016 i jest jednym z najbardziej udanych modeli Audi A4 do tej pory. Kiedy pojawiło się A4 B8, było swego rodzaju rewolucją w tym segmencie, ponieważ było pierwszym modelem A4, który pod względem luksusu i wyrafinowania wyraźnie przewyższał swoich rywali.

Audi A4 B8 jest dostępne z kilkoma opcjami silnikowymi, począwszy od mniejszych silników czterocylindrowych, a skończywszy na silnikach V6 turbo o mocy ponad 300 KM. W zależności od modelu i dostępnych opcji, B8 jest dostępne w wersji z manualną skrzynią biegów lub S-Tronic/Tiptronic. Ponadto, B8 jest samochodem z napędem na przednią oś (FWD), a napęd Quattro jest standardem w mocniejszych modelach.

Pod względem stylistyki A4 B8 było swego rodzaju rewolucją w porównaniu z poprzednim modelem, ale wszystkie modele A4 poprzedzające B8 były raczej ewolucją stylistyczną, a nie rewolucją. Wnętrze A4 B8 nadal wygląda świetnie, jeśli jest odpowiednio wyposażone, a wielu uważa, że wnętrze, które można znaleźć w A5 pierwszej generacji i A4 B8 to jedno z najlepszych wnętrz Audi w historii.

Pod względem wartości, B8 A4 można teraz mieć za stosunkowo niską cenę, zwłaszcza w przypadku modeli o wyższym przebiegu przed faceliftingiem, podczas gdy wyższe modele po faceliftingu z mniejszą liczbą kilometrów na zegarze nadal dowodzą stosunkowo wysokich cen. B8 jest w stanie wygodnie pomieścić do czterech osób, a oferowana przestrzeń ładunkowa jest taka, jakiej można by oczekiwać od kompaktowego sedana z tamtej epoki.

Audi A4 B8 – Jednostka napędowa

Gama Audi A4 B8 obejmuje dwa modele z silnikiem 1.8L TFSI, z których jeden oferuje czterocylindrowy silnik 1.8L z turbodoładowaniem o mocy 120 KM, natomiast w drugim moc wzrosła do 160 KM. Dostępne są również dwie wersje modelu 2.0L TFSI, z których jedna dysponuje mocą 180 KM z 2.0L turbo-czwórki, a druga 211 KM.

  Najlepszy olej dla Audi A4 B7 i B8

Modele Audi A4 z wyższej półki to modele 3.2L TFSI z silnikiem 3.2L V6 o mocy 265 KM, a Audi S4 z silnikiem 3.0L turbo V6 o mocy 333 KM. Wszystkie te modele mogą być wyposażone w system Quattro AWD, podczas gdy silniki 6-cylindrowe są dostarczane z napędem Quattro AWD bezpośrednio z fabryki.

Samochody z niższej półki są zazwyczaj wyposażone w skrzynię manualną, natomiast modele z wyższej półki w skrzynię manualną lub wczesną wersję skrzyni Audi Tiptronic. Model B8 po faceliftingu został wprowadzony w 2012 roku i zrezygnowano w nim z silnika 3,2 l V6 na rzecz bardziej ekonomicznego 3,0 l V6 o mocy 272 KM.
Audi A4 B8 po faceliftingu było również wyposażone w skrzynię biegów Audi DCT S-Tronic, która była preferowana przez większość nabywców Audi A4 B8 po faceliftingu. Wydajność paliwowa B8 waha się od 30 do około MPG dla mniej wydajnych modeli, aż do 45MPG dla najbardziej wydajnych.

Audi A4 B8 – Konstrukcja i podwozie

Audi A4 B8 sprzed faceliftingu wygląda całkiem nieźle, nawet jak na dzisiejsze standardy, ponieważ jest to najstarszy model A4, który w pewnym stopniu przypomina obecne A4. A4 B8 było pierwszym Audi A4 dostępnym z reflektorami LED, co stanowiło ogromną różnicę z przodu. Samochody S-Line są najbardziej pożądane, a sedan jest znacznie bardziej popularny niż Avant.

Audi A4 po faceliftingu po prostu wprowadziło model B8 w zupełnie nowoczesną erę, a dobrze wyposażone modele B8 po faceliftingu wciąż wyglądają jak nowe. Jednak najlepszą rzeczą w B8 jest wnętrze, zwłaszcza w wersji po modernizacji, ponieważ jest to jedno z najlepiej zaprojektowanych i najwyższej jakości wnętrz Audi w historii, z łatwością pokonujące Klasę C i BMW serii 3 z tamtej epoki.

  Która marka ma najlepsze wnętrze - Audi, Mercedes czy BMW?

Podwozie i zawieszenie A4 B8 są dostosowane do komfortu i płynności jazdy i nie są tak naprawdę zbyt dynamiczne. B8 nie oferuje tak zrównoważonego układu jezdnego i rozkładu masy jak BMW serii 3, ponieważ silnik znajduje się zbyt daleko z przodu, co powoduje, że samochód jest podatny na podsterowność.

Audi A4 B8 – Niezawodność i typowe problemy

Podsumowując, A4 B8 jest dość niezawodnym samochodem, szczególnie w wersjach po faceliftingu, w których usunięto większość problemów, które nękały model przed faceliftingiem. Tak czy inaczej, najczęstsze problemy z A4 B8 to awaria pompy wodnej, wycieki, nadmierne zużycie oleju, problemy z układem kierowniczym i nagar w zaworach wlotowych.

Jeśli będziesz dbał o swoje Audi A4 B8, prawdopodobnie będziesz się nim cieszył przez długi czas.

Audi A4 B8 – wartość i praktyczność

Rozsądnie wyposażone Audi A4 z wyższym przebiegiem sprzed faceliftingu można dostać za około 6 000-7 000 USD, podczas gdy lepiej wyposażone A4 z niskim przebiegiem po faceliftingu B8 kosztują prawie trzy razy więcej. A4 B8 nadal jest bardzo wartościowe, ponieważ jest to nowoczesny samochód, który ma wszystko, czego potrzebujesz.

Pod względem praktyczności jest mniej więcej takie samo jak obecne Audi A4, z nieco mniejszą ilością miejsca z tyłu i przestrzeni bagażowej. Widoczność dookoła jest dobra, a A4 jest także doskonałym samochodem rodzinnym.

Sekcja FAQ

Czy Audi A4 B8 jest bezpieczne?

Audi A4 B8 jest rzeczywiście bezpiecznym samochodem, ponieważ jest wyposażone we wszystkie niezbędne funkcje, których wymaga się od współczesnego samochodu. Prawdą jest, że poziom bezpieczeństwa zależy w dużej mierze od listy opcji, co oznacza, że zmniejsza to nieco atrakcyjność samochodu.

  Co jest lepsze - Quattro VS 4Matic?

Jest to jednak standardowa sytuacja dla wszystkich samochodów z tego segmentu, ponieważ wszystkie najlepsze i najbardziej przydatne funkcje oprogramowania są zawsze zarezerwowane dla samochodów z wyższej półki i drogich pakietów opcji. Jeśli chcesz mieć najbezpieczniejsze A4, wybierz model Prestige.

Ile kosztuje utrzymanie Audi A4 B8?

Koszty utrzymania samochodu zależą w dużej mierze od jego stanu, przebiegu i sposobu, w jaki poprzedni właściciel dbał o samochód. Rocznie należy liczyć się z wydatkiem rzędu 200-300 USD, ale jeśli coś poważniejszego pójdzie nie tak, kwoty te mogą się podwoić.

Prawidłowe oszacowanie obsługi technicznej jest dość trudne, ponieważ model B8 jest dostępny w różnych konfiguracjach układu napędowego.

Czy warto kupić Audi A4 B8?

Audi A4 B8 to jeden z najbardziej opłacalnych modeli Audi, jakie można obecnie kupić, ponieważ stanowi on pomost pomiędzy najnowszymi samochodami Audi a samochodami Audi w przystępnej cenie. A4 B8 jest niezawodne, dobrze wyglądające, wyrafinowane, dobrze wyposażone i pożądane.

Jeśli szukasz używanego kompaktowego luksusowego sedana, nie szukaj dalej niż Audi A4 B8, zwłaszcza model po faceliftingu.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z