BMW E60 – wszystko, co musisz wiedzieć

BMW E60

BMW E60 zostało zaprojektowane przez Boyke Boyer i Davide Arcangeli. Jest to jeden z najpopularniejszych samochodów BMW serii 5 średniej wielkości ze względu na swój wyjątkowy wygląd i zaawansowane technologicznie funkcje, w które został wyposażony.

Ponadto BMW E60 jest przestronne, wygodne i daje wiele radości z jazdy. Wynika to z faktu, że jest dostępne z wieloma opcjami i wariantami silników do wyboru. Pięć miejsc siedzących, przestronna kabina i duży bagażnik sprawiają, że jest to doskonały samochód rodzinny.

Niemniej jednak, ma on również pewne problemy, z którymi muszą sobie radzić zainteresowani nabywcy i użytkownicy. Ogólnie rzecz biorąc, jest niezawodny, ale dość kosztowny w utrzymaniu.

Historia BMW E60

Piąta generacja samochodów BMW serii 5 składa się z BMW E60, czyli wersji sedan, oraz BMW E61, czyli wersji wagon lub touring. Modele E60/E61 były produkowane w latach 2003-2010 i są zwykle określane jako E60.

BMW E60 wzbudzało kontrowersje, zanim otrzymało zielone światło do produkcji. Stało się to po tym, jak projekt Arcangeli dla E60 został niemal odrzucony przez BMW. Projekt nie mógł zostać przełożony na model gliniany ze względu na skomplikowane kształty. Jednak po tygodniach ciężkiej pracy Arcangeli i jego zespół ukończyli model w skali i BMW go zaakceptowało.

W późniejszym czasie model E60 serii 5 stał się słynną wersją sedana średniej wielkości. Dzięki rozkładowi masy 50/50, który sprawiał, że był to komfortowy samochód o dużej mocy. Ponadto posiadał on zaawansowane funkcje techniczne, takie jak adaptacyjny układ kierowniczy, sterowanie głosowe, wyświetlacz head-up i noktowizor, które czyniły go jednym z najbardziej zaawansowanych samochodów tej generacji.

  Jaki jest najbardziej niezawodny model BMW?

BMW E60 serii 5 było oferowane z różnymi silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi, głównie z silnikami rzędowymi 4 i 6. Dodatkowo w wersjach 540i i 550i oferowano również 4,4-litrowy silnik V-8. Jednak najbardziej wyróżniającym się modelem BMW serii 5 E60 był model M5 z silnikiem V-10 o pojemności 5,0 litrów.

BMW M5 było wyposażone w wolnossący silnik S85, który różnił się od powszechnie stosowanych silników produkowanych przez BMW. Ten potężny silnik osiągał wyjątkową moc 500 KM i moment obrotowy 384 lb-ft. Co więcej, silnik ten był również montowany w wozie M5, który był jedyną turystyczną wersją tego wyczynowego samochodu klasy średniej, poza krótko działającą wersją E34 z lat 1992-1995.

Cechy charakterystyczne BM E60

Wygląd

BMW E60 sedan to wyjątkowy, ale pięknie zaprojektowany samochód. Zapoczątkował on nowy styl BMW, odchodząc od tradycyjnej stylistyki BMW. Charakteryzował się nowym jak na tamte czasy wzorem „płomienistej powierzchni”. Do dziś BMW E60 wygląda elegancko i jest bardzo atrakcyjny.

Oprócz nowej stylistyki, samochód ten wprowadzał również nowe funkcje elektroniczne, takie jak wyświetlacz head-up, system informacyjno-rozrywkowy iDrive, aktywny układ kierowniczy, system ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu, aktywny tempomat, sterowanie głosowe i system noktowizyjny. Ponadto było to pierwsze BMW serii 5 z turbodoładowanym silnikiem benzynowym, 6-biegową skrzynią automatyczną i układem hamowania odzyskowego.

Wnętrze modelu E60 również było najwyższej klasy, wyposażone w najnowsze technologie i drogie materiały. Podobnie jak większość BMW, posiadało skórzane fotele, klimatyzację, uchwyty na kubki, oświetlenie wnętrza, wspomaganie kierownicy i wiele innych.

  2022 Mercedes GLC vs BMW X3

BMW E60 serii 5 ma rozstaw osi 114 cali, długość 190,6 cala, szerokość 72,8 cala i wysokość 58 cali. Jest to standardowy luksusowy sedan średniej wielkości.

Osiągi

Ponieważ E60 serii 5 występuje w wielu wariantach, osiągi różnią się w zależności od wariantu. Niemniej jednak, wersje benzynowe są o wiele lepsze niż ich odpowiedniki z silnikami wysokoprężnymi. Jeśli więc chcesz mieć samochód o wysokich osiągach, wybierz warianty benzynowe. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić na paliwie, rozważ wybór wariantu z silnikiem wysokoprężnym.

BMW E60 o najlepszych osiągach to model M5 z 2007 r. o mocy maksymalnej 507 KM i momencie obrotowym 384 lb-ft. Osiąga prędkość maksymalną 155 mil/h i przyspiesza od 0 do 60 km/h w zaledwie 4,7 sekundy. Z kolei najmocniejsza wersja z silnikiem wysokoprężnym (2007 535d) generuje maksymalnie 286 KM.

Komfort i przestrzeń ładunkowa

BMW E60, jako średniej wielkości sedan, jest bardzo przestronne i wygodne, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako samochód rodzinny. Co więcej, ma czworo drzwi i może pomieścić do pięciu osób. Oprócz przestronnej kabiny ma także duży bagażnik o łącznej pojemności 520 litrów. Można więc bez problemu zmieścić w nim bagaże.

Oszczędność paliwa

Samochody luksusowe są znane jako pożeracze paliwa. Nie jest tak jednak w przypadku BMW, a BMW E60 nie jest tu wyjątkiem. Ten samochód jest paliwooszczędny. Na przykład BMW 525i z 2005 r. ma wskaźnik EPA wynoszący 17 mpg w mieście, 34 mpg na autostradzie i łącznie 25 mpg.

Cena

Produkcja tego samochodu została zakończona w 2010 roku, dlatego na rynku można znaleźć tylko samochody używane, ponieważ nie są już produkowane. Dobrej jakości używane BMW E60 kosztuje około 22 000 USD. Niemniej jednak, cena ta różni się w zależności od miejsca.

  BMW i3 - wszystko, co musisz wiedzieć

FAQ

Co oznacza oznaczenie E60 w BMW?

E60 w BMW oznacza Entwicklung 60 (rozwój 60), który może być również określany jako Evolution 60. Liczba 60 oznacza, że jest to 60. projekt modelu BMW od początku istnienia firmy w 1916 roku. Jednak nie wszystkie projekty są produkowane, ponieważ niektóre są samochodami koncepcyjnymi, które również otrzymują nazwę E.

Czy BMW E60 to dobry samochód?

Tak, BMW E60 to doskonały samochód, ponieważ został zaprojektowany w inny sposób, ale posiada również unikalne cechy. Samochód jest również luksusowy, paliwooszczędny i przestronny. Ma jednak kilka wad, takich jak niska niezawodność i kosztowna konserwacja. Ogólnie rzecz biorąc, jest to miły samochód dla osób, które chcą mieć wyjątkowego, luksusowego sedana BMW.

Jakie są najczęstsze problemy związane z BMW E60?

Zanim zainwestujesz w BMW E60, warto poznać niektóre problemy, z którymi możesz się spotkać. Niektóre z nich to awaria wahacza, wyrwane siedzenia, nieszczelne amortyzatory, problemy ze skrzynią biegów, nieszczelna pokrywa zaworów, awaria wspomagania hamulców i wadliwa obudowa termostatu.

Wnioski

BMW E60 staje się niemal klasykiem. Dzięki unikalnej, ale eleganckiej stylistyce, która wyróżnia go spośród samochodów tej generacji. Ponadto samochód ten jest wyposażony w wiele zaawansowanych technologicznie funkcji, a także jest wygodny i przestronny. Jednak, jak można się spodziewać, ma też pewne problemy, na które należy zwracać uwagę.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z