BMW F30 – wszystko, co musisz wiedzieć

BMW F30

BMW F30 to jeden z najbardziej udanych modeli BMW serii 3. Zawdzięcza to swojej pięknej stylistyce, wyjątkowym osiągom, komfortowi, praktyczności i niezawodności. Obecnie używane modele BMW F30 dobrze sobie radzą na rynku samochodów używanych.

BMW F30 było dostępne w różnych wersjach nadwozia, takich jak sedan, kabriolet, coupe, kombi i hatchback. Oprócz tego BMW F30 oferuje modele z napędem gazowym i hybrydowym typu plug-in, takie jak model BMW 330e.

Pomimo wielu wyjątkowych cech, BMW F30 ma również kilka problemów, o których zainteresowani nabywcy powinni wiedzieć przed dokonaniem inwestycji. Dobra wiadomość jest taka, że większość z tych problemów można znaleźć we wszystkich modelach BMW. Problemy związane są z silnikiem, skrzynią biegów, zawieszeniem i turbo.

Historia BMW F30

BMW F30 jest częścią serii 3 BMW, która istnieje od 1975 roku. Jednak BMW F30 zostało wprowadzone na rynek w 2011 roku i należy do szóstej generacji BMW serii 3. Poprzednikiem BMW F30 jest BMW G20, którego produkcja rozpoczęła się w 2019 roku.

Po debiucie na Salonie Samochodowym w Genewie w marcu 2012 r. BMW F30 było pierwszym z serii 3 sześciu generacji, które trafiło do sprzedaży. Wcześniejszymi modelami były BMW 328i i 335i. Później BMW wprowadziło modele 320di, 318d i 316d.

Co więcej, BMW F30 to pierwsza generacja BMW serii 3 napędzana wyłącznie silnikami turbo i elektrycznym wspomaganiem kierownicy. Układ ten zastąpił stosowane wcześniej hydrauliczne układy wspomagania kierownicy. Dodatkowo, był to pierwszy model BMW serii 3 z silnikiem trzycylindrowym.

Cechy BMW F30

Wygląd

BMW serii 3 to jedne z najbardziej stylowych i sportowych sedanów na rynku. Oprócz luksusowego i dostojnego wyglądu, BMW F30 może się również pochwalić zwinnością, która podoba się wielu miłośnikom BMW. Nie ma więc znaczenia, czy wybierzesz BMW F30 sedan, kabriolet, czy coupe – i tak będą się one wyróżniać na tle konkurencji.

  BMW 328i VS Mercedes C300 - co jest lepsze?

Co więcej, samochody te są wyposażone w wysokiej klasy, komfortowe, zaawansowane i luksusowe wnętrze. Sedany są bardzo wygodne i mają dużo przestrzeni ładunkowej.

Osiągi

Jeśli chodzi o osiągi, BMW F30 oferuje kilka mocnych modeli, które z pewnością spodobają się entuzjastom motoryzacji. Linia składa się z modeli sDrive z napędem na tylne koła, modeli xDrive z napędem na wszystkie koła oraz samochodów o wysokich osiągach.

Należy jednak pamiętać, że wyczynowe modele BMW F30 są droższe od wersji podstawowych i charakteryzują się mniejszą oszczędnością paliwa. Na przykład BMW 340i jest mocniejszy i szybszy od BMW 328i, ale 328i ma lepszą wydajność paliwową. Jest też bardziej przystępne cenowo.

Komfort i przestrzeń bagażowa

W zależności od typu nadwozia, większość modeli BMW F30 jest przestronna i ma dużo miejsca na ładunek. Większość z nich mieści do pięciu pasażerów, dzięki czemu są bardzo praktyczne i świetnie nadają się dla rodziny.

Oszczędność paliwa

Ponieważ BMW F30 składa się z różnych modeli, trudno jest podać konkretną ocenę EPA. Jednak, podobnie jak większość BMW serii 3, model F30 charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem paliwa i jest to jeden z powodów, dla których jest to najlepiej sprzedający się model BMW serii 3.

Na przykład BMW 328i, które jest częścią linii F30, ma wskaźnik EPA 26 mil/godz. w mieście, 36 mil/godz. na autostradzie i łącznie 30 mil/godz. Z drugiej strony, BMW 335i ma wskaźnik EPA wynoszący 18 KM w mieście, 27 KM na autostradzie i łącznie 21 KM.

  BMW 328i VS 528i - co jest lepsze?

Cena

Pod względem cenowym BMW serii F30 jest dość drogie, co nie przeszkadza, ponieważ jest to luksusowy samochód z najwyższej klasy zaawansowanymi funkcjami. Poza tym, osiągi są wyjątkowo dobre, a samochód jest ekonomiczny. Obecnie używane modele BMW F30 dobrej jakości kosztują około 2500 USD, w zależności od modelu i stanu samochodu.

FAQ

Co oznacza skrót BMW F30?

F30 to wewnętrzny kod modelu BMW przeznaczony specjalnie dla BMW serii 3 szóstej generacji, produkowanego w latach 2011-2019. Ten kod modelu odróżnia go od innych modeli BMW serii 3, takich jak F31, F34, F35, E46, E90 i wiele innych.

Czy BMW F30 jest niezawodne?

To zależy od samochodów, które porównujesz z modelem F30. Ogólnie rzecz biorąc, niezawodność BMW F30 plasuje się nieco powyżej średniej, podobnie jak większości BMW serii 3. Niemniej jednak, ponieważ samochód ten rejestruje wiele problemów, a jego utrzymanie jest kosztowne, nadal nie jest zbyt niezawodny. Jest jednak lepszy niż większość BMW serii 5, a nawet serii 1.

Jakie są najczęstsze problemy z BMW F30?

BMW F30 to znakomity sedan średniej wielkości z wieloma wyjątkowymi funkcjami. Zanim jednak zainwestujesz w ten samochód, koniecznie dowiedz się, z jakimi problemami będziesz musiał się zmierzyć podczas jego posiadania. Do najczęstszych problemów związanych z modelem F30 należą problemy z silnikiem, zawieszeniem, turbo, skrzynią biegów, rdzą i łańcuchem rozrządu.

Większości tych problemów można uniknąć, jeśli będzie się przestrzegać zalecanych przez BMW planowych przeglądów serwisowych. Ponadto, regularne wizyty u mechanika zapewnią wydłużenie żywotności samochodu.

  Który napęd jest lepszy, BMW sDrive czy xDrive?

Jaki jest wysoki przebieg dla BMW F30?

Jeśli szukasz używanego BMW F30 do kupienia, szukaj takiego z przebiegiem mniejszym niż 100 000 mil. Wynika to z faktu, że BMW F30 zaczyna sprawiać problemy po przejechaniu 80 000 mil. A jeśli przebieg samochodu przekracza 100 000 mil, jest to znak, że wkrótce będziesz miał do czynienia z poważniejszymi problemami z BMW F30.

Czy BMW F30 jest drogie w utrzymaniu?

Jeśli samochód jest objęty gwarancją BMW, to jego utrzymanie jest tanie. Jeśli jednak samochód nie jest objęty gwarancją i przejechał już wiele kilometrów, jego utrzymanie będzie bardzo kosztowne. Wynika to z faktu, że samochód psuje się częściej niż zwykle, a koszt części zamiennych BMW jest stosunkowo wysoki.

Wnioski

Pomimo wycofania z produkcji w 2019 roku, BMW F30 było wyjątkowym samochodem z wieloma wyjątkowymi cechami. Samochód był wygodny, bezpieczny, przestronny, zaawansowany, niezawodny i paliwooszczędny. Jest również dostępny z różnymi opcjami nadwozia, co pozwala różnym nabywcom wybrać samochód, który najbardziej do nich przemawia.

Podobnie jak wszystkie BMW, model F30 ma jednak swoje problemy, których można uniknąć, odpowiednio dbając o samochód. Ogólnie rzecz biorąc, jest to ładny samochód z dobrą historią, ale powinieneś trzymać się z daleka od modelu 2013 BMW F30.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z