Citroën nie chce odpalić – przyczyny i jak naprawić

Marka Citroen jest własnością firmy Stellantis, która jest również właścicielem kilku renomowanych marek europejskich, takich jak Vauxhall, Peugeot, Fiat, Alfa Romeo, Jeep, Chrysler, Dodge, DS, Lancia i RAM. Wszystkie te marki dzielą ze sobą różne części i są zbudowane na podobnych platformach. Tak czy inaczej, w tym artykule skupimy się na tym, dlaczego Citroën nie chce zapalić – przyczyny i jak to naprawić.

Pierwszym i prawdopodobnie najczęstszym powodem, dla którego Citroen nie chce zapalić jest wyczerpany akumulator. Jednak akumulator może być słaby lub skorodowany, co również może uniemożliwić uruchomienie samochodu. Inne powody to problemy z alternatorem, który nie ładuje akumulatora lub z rozrusznikiem, który nie uruchamia samochodu.

Ponieważ wszystkie nowe modele Citroena są dostarczane z breloczkami zamiast zwykłych kluczy, należy sprawdzić baterię breloczka, ponieważ martwa bateria breloczka może również spowodować, że samochód nie chce się uruchomić. Świece zapłonowe i skrzynka bezpieczników mogą również powodować ten sam problem, ale nie są one tak powszechne.

Aby zakończyć listę, zamierzamy również wspomnieć o problemach z układem paliwowym, które obejmują zatkane filtry paliwa i wadliwą pompę paliwową, z których oba mogą blokować przepływ paliwa do silnika i dlatego nie pozwolą na uruchomienie silnika.

Problemy z akumulatorem

Pierwszy powód, dla którego Citroen nie chce zapalić jest związany z kilkoma problemami związanymi z akumulatorem. Najbardziej oczywistym z nich jest martwy akumulator, który całkowicie nie dostarcza energii do samochodu, co oznacza, że żadna z Twoich instalacji elektrycznych nie będzie działać. Aby przetestować baterię, należy podłączyć ją do multimetru, który powinien wskazywać 12-13 V, czyli to, czego można się spodziewać po zdrowej baterii.

  Najczęstsze problemy z Citroën DS5

Jeśli odczyty są wyższe lub niższe niż to, czasami jest źle z akumulatorem. Ponadto, bateria może być również pokryta korozją na jej zaciskach, które będą musiały zostać oczyszczone, aby bateria mogła wykonać swoją pracę. W związku z tym należy odłączyć akumulator i oczyścić jego zaciski za pomocą dedykowanego środka do czyszczenia akumulatorów.

Key Fob Issues

Jak już wcześniej wspomniano, naprawdę nie można znaleźć nowoczesnych modeli Citroena, które nie są wyposażone w breloczek, ponieważ klucze ostrzowe stały się przeszłością. Są one zazwyczaj wyposażone w funkcje bezkluczykowego otwierania i uruchamiania, które nie będą mogły działać, jeśli bateria w pilocie zostanie wyczerpana. Samochód nie będzie w stanie rozpoznać, że klucz jest w pobliżu i tym samym doprowadzi do tego, że samochód nie będzie chciał się uruchomić.

Jeśli masz klucz ostrza, jak również, spróbuj uruchomić samochód ręcznie, aby zobaczyć, czy zaczyna. Jeśli nie zacznie, twój kluczowy pilot może nie być problemem. Jeśli tak, twój pilot jest zdecydowanie powodem.

Problemy z alternatorem i rozrusznikiem

Alternator ma za zadanie ładować baterię podczas jazdy, co oznacza, że jeśli alternator jest martwy, to zazwyczaj prowadzi do martwego akumulatora. Aby to sprawdzić, spróbuj uruchomić samochód, jeśli samochód później zatrzyma się i straci całą moc elektryczną, jest to prawdopodobnie spowodowane uszkodzonym alternatorem, który będzie musiał zostać wymieniony.

Rozrusznik znajduje się pomiędzy alternatorem a silnikiem i ma za zadanie wykręcić korbę silnika. Jeśli nie słyszysz żadnych dźwięków podczas obracania samochodu, aby go uruchomić, są szanse, że winny jest silnik rozrusznika i będzie musiał zostać wymieniony.

  Czy Citroën ë-C4 to dobry samochód?

Problemy ze skrzynką bezpieczników i świecami zapłonowymi

Twoja skrzynka bezpieczników i świece zapłonowe mogą również czasami spowodować, że samochód nie ruszy, ale nie są one prawie tak powszechne jak wszystkie przyczyny wymienione powyżej. Jeśli świeca zapłonowa ulegnie spaleniu lub odklejeniu, będzie to miało wpływ na proces spalania i samochód prawdopodobnie nie zapali. Jeśli więcej niż jedna świeca zapłonowa jest spalona, samochód może nawet nie wystartować w ogóle.

Jeśli chodzi o skrzynkę bezpieczników, to ma za zadanie utrzymać system elektryczny samochodu bezpieczne od zwarć i przeciążeń, co oznacza, że ma tendencję do spalania, jeśli coś nie jest w porządku. Aby to naprawić, trzeba będzie wymienić bezpiecznik na taki, który oferuje taki sam odczyt amperażu.

Problemy z układem paliwowym

Aby zakończyć naszą listę, musimy również wspomnieć o problemach z systemem dostarczania paliwa, co oznacza zatkane filtry paliwa, które nie dostarczają paliwa do silnika lub wadliwą pompę paliwową, która nie może pompować paliwa ze zbiornika. Możesz usłyszeć pompę paliwa podczas włączania zapłonu, jeśli nie, są szanse, że jest uszkodzona.
Jeśli chodzi o zatkane filtry paliwa, to będą one musiały zostać wymienione, aby Twój samochód mógł ponownie ruszyć.

FAQ Section

Ile kosztuje nowy akumulator do Citroena?

Możesz oczekiwać, że zapłacisz od 100 do 200 euro za nowy 12-woltowy akumulator Citroena, co jest uważane za normę w dzisiejszych czasach akumulatorów samochodowych. Jeśli Twój akumulator umrze, gdy samochód jest jeszcze na gwarancji, prawdopodobnie będziesz kwalifikował się do zupełnie nowego akumulatora, który jest objęty gwarancją.

  Czy Citroën ë-Dispatch to dobry samochód?

Czy Citroen produkuje niezawodne samochody?

Citroen nie jest marką znaną z produkcji najbardziej niezawodnych samochodów na świecie, ale nie jest też marką znaną z czegoś zupełnie przeciwnego. Citroen znajduje się gdzieś pośrodku, co oznacza, że samochody Citroena są przyzwoicie niezawodne, jeśli się o nie odpowiednio dba. Z pewnością nie są one na szczycie, ale większość problemów jest związana z niewłaściwą konserwacją.

Czy powinienem kupić Citroena?

Główne powody, dla których ktoś mógłby kupić Citroena są związane z marką oferującą stosunkowo niedrogie, ale nowoczesne i osobliwe samochody miejskie, które są oferowane z silnikami benzynowymi, hybrydowymi i elektrycznymi. Większość modeli Citroena jest młodzieżowa i popularna wśród europejskich kierowców. Nie są to samochody luksusowe, ale posiadają sporo elementów z wyższej półki.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z