Co jest lepsze S-Tronic czy Tiptronic?

Zarówno S-Tronic, jak i Tiptronic są automatycznymi skrzyniami biegów marki Audi, a dokładniej, S-Tronic jest nazwą Audi dla ich własnej dwusprzęgłowej skrzyni biegów, podczas gdy Tiptronic jest nazwą Audi dla ich własnej automatycznej skrzyni biegów z pojedynczym sprzęgłem przemiennika momentu obrotowego.

Różnice pomiędzy skrzynią dwusprzęgłową a jednosprzęgłową z przemiennikiem momentu obrotowego są znaczne, ale nie tak duże, jak jeszcze dziesięć lat temu. Można śmiało powiedzieć, że S-Tronic jest bardziej zaawansowaną skrzynią biegów, ponieważ szybciej reaguje, jest bardziej ekonomiczna i wygodniejsza podczas jazdy z dużą prędkością, dlatego też S-Tronic jest lepsza dla samochodów o bardziej sportowym charakterze.

Skrzynia Tiptronic jest obecnie o wiele lepsza niż kilka lat temu i jest preferowanym wyborem dla samochodów luksusowych o wysokim momencie obrotowym, takich jak Audi A8. Skrzynia Tiptronic nie jest w stanie konkurować ze skrzynią S-Tronic, jeśli chodzi o czas zmiany biegów, kontrolę ruszania i płynność jazdy przy niskich prędkościach, dlatego też jest ona najczęściej spotykana w samochodach luksusowych.

Można śmiało powiedzieć, że obie te skrzynie biegów są najnowocześniejsze, ponieważ doskonale odpowiadają reszcie branży motoryzacyjnej. Porównując je ze sobą, mają podobne osiągi, ale wyróżniają się w różnych obszarach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Audi S-Tronic – Audi DCT transmission

Skrzynia biegów S-Tronic została po raz pierwszy wprowadzona w 2008 roku i od tego czasu jest stale udoskonalana. Obecnie skrzynia ta jest dostępna z 8 biegami i można ją znaleźć głównie w bardziej dynamicznych samochodach oraz w samochodach, które stawiają na pierwszym miejscu wydajność. Istotą działania przekładni DCT jest połączenie czasu reakcji skrzyni manualnej z możliwością wyboru trybu D i pozostawienia samochodu samemu sobie.

  2022 Mercedes AMG EQS vs Tesla vs Audi

Za każdym razem, gdy użytkownik zdecyduje się włączyć tryb manualny, może samodzielnie zmieniać biegi za pomocą pedałów zamontowanych na kierownicy lub samej dźwigni zmiany biegów. Skrzynia DCT jest szybsza niż skrzynia jednosprzęgłowa, co oznacza, że Tiptronic nie reaguje tak szybko.

Architektura dwusprzęgłowa łączy w sobie dwa sprzęgła. Jedno sprzęgło (K1) steruje pierwszym, trzecim, piątym i siódmym biegiem, podczas gdy drugie sprzęgło (K2) steruje drugim, czwartym, szóstym i wstecznym biegiem. Oznacza to, że po włączeniu napędu i włączeniu pierwszego biegu, drugi bieg jest już wstępnie wybrany w sprzęgle K2, więc po naciśnięciu dźwigni lub osiągnięciu określonej prędkości obrotowej zmiana z drugiego na trzeci następuje natychmiast.

Audi Tiptronic – Audi single-clutch torque converter gearbox

W skrzyni Tiptronic zastosowano bardziej zwyczajną konfigurację pojedynczego sprzęgła, w której wszystkie biegi są sterowane za pomocą jednego sprzęgła. Dzięki temu samochód sprawia wrażenie nieco leniwszego w porównaniu ze skrzynią DCT, ale również bardziej stonowanego, bardziej skłonnego do jazdy na biegu jałowym i przelotowym.

Z tego powodu skrzynię biegów ze zmiennikiem momentu obrotowego można znaleźć w modelach wyższej klasy, takich jak Audi A6, Audi A7 i Audi A8. Główne zalety skrzyni Tiptronic w porównaniu ze skrzynią S-Tronic to fakt, że zmienia ona biegi w sposób bardziej zrelaksowany, zwłaszcza podczas przełączania z 1. na 2. bieg.

Skrzynia Tiptronic jest najczęściej dostępna w konfiguracji 8-biegowej, która również kładzie nacisk na komfort jazdy. Niektórzy twierdzą, że skrzynia Tiptronic czuje się lepiej w samochodzie takim jak A8, ze względu na jego ogromne rozmiary i stosunkowo leniwe podejście do jazdy.

  Niezawodność Polestar vs Audi - co jest lepsze?

Samochody Audi S-Tronic vs Samochody Audi Tiptronic

Teraz nadszedł czas, aby wybrać kilka najlepszych przykładów na to, dlaczego niektóre samochody są lepsze ze skrzynią S-Tronic lub Tiptronic. Najpopularniejsze modele Audi S-Tronic to Audi A3, Audi A4 i Audi A5.

Z drugiej strony, najpopularniejsze samochody Audi ze skrzynią Tiptronic to Audi A8, Audi Q8 i Audi Q7. Patrząc na wykresy mocy, przełożenia skrzyni biegów i wartości momentu obrotowego, jest raczej oczywiste, że Audi A8, Q8 i Q7 nie są tak dynamiczne jak te pierwsze.

Na przykład, Audi A5 wyposażone jest w skrzynię biegów S-Tronic, podczas gdy najmocniejsze Audi RS5 posiada skrzynię Tiptronic. Audi A4 również jest wyposażone w skrzynię S-Tronic, podczas gdy najmocniejsze Audi RS4 w skrzynię Tiptronic.

Jest to istotna różnica między nimi, ponieważ skrzynia S-Tronic nie jest w stanie wytrzymać wysokich momentów obrotowych. W końcu nie jest ona tak wytrzymała jak skrzynia Tiptronic.

Sekcja FAQ

Dlaczego Audi S-Tronic jest bardziej wydajne niż Audi Tiptronic?

Wszystko zależy od tego, jak skrzynia biegów radzi sobie ze zmianą przełożeń i czy podczas tej zmiany występują przerwy w przepływie mocy. Audi S-Tronic potrafi płynnie zmieniać biegi w mgnieniu oka, nie przerywając przepływu mocy. Oznacza to, że nie poczujesz wstrząsów podczas zmiany biegów, a samochód nigdy nie przekroczy określonego progu obrotów bez zmiany biegów.

Faktem jest, że skrzynia S-Tronic jest po prostu szybsza i potrafi zmieniać biegi w sposób bardziej ekonomiczny. Skrzynia Tiptronic nie odbiega od S-Tronic, ale brakuje jej trochę do wyników w zakresie zużycia paliwa.

  Najlepszy olej syntetyczny 5w40 dla audi

Dlaczego powinienem wybrać Audi S-Tronic zamiast Audi Tiptronic?

Po Audi S-Tronic powinniście sięgnąć, jeśli chcecie mieć samochód reagujący na polecenia, który zawsze znajduje się w odpowiednim zakresie obrotów. Ponieważ samochody z przekładnią S-Tronic mają silniki o niższym momencie obrotowym, ważniejsze jest, aby miały one bardziej zaawansowaną skrzynię biegów, która może zawsze utrzymywać samochód w zakresie mocy silnika, dzięki czemu zawsze masz do dyspozycji wystarczający moment obrotowy.

Skrzynia S-Tronic doskonale sprawdza się w samochodach z silnikami czterocylindrowymi o pojemności 2,0 l i mocy do 200 KM, a nawet w samochodach o większej mocy. Skrzynia S-Tronic jest preferowanym wyborem dla osób, które kochają samochody sportowe, szybko reagujące i takie, które większość czasu spędzają w mieście.

Dlaczego powinienem wybrać Audi Tiptronic zamiast Audi S-Tronic?

Jak już wcześniej wspomniano, Audi Tiptronic wyróżnia się podczas jazdy po autostradach i spokojnej jazdy. Oferuje więcej przełożeń i jest w stanie wytrzymać wyższy moment obrotowy, co sprawia, że Tiptronic błyszczy w przypadku silników 6- i 8-cylindrowych.

W samochodach takich jak Audi A8 jest to idealne rozwiązanie, ponieważ silniki o wysokim momencie obrotowym pozwalają na bardziej spokojną jazdę.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z