Co oznacza 4Matic w Mercedesie?

Co oznacza 4Matic w Mercedesie?

Wybierając Mercedesa, muszą Państwo wybrać odpowiedni układ napędowy, który zapewni niezapomniane wrażenia z jazdy. Jednym z popularnych układów napędowych oferowanych przez Mercedesa są systemy 4Matic AWD/4WD.

4Matic to żargon Mercedesa dla ich systemów napędu na wszystkie koła i napędu na cztery koła. Systemy te można znaleźć w wybranych modelach samochodów w różnych klasach Mercedes, takich jak A, B, C, E, S, G, CLA, CLS, GLE, GLC i więcej. System ten jest bardzo wydajny w działaniu, ponieważ zapewnia samochodowi większą przyczepność na różnych nawierzchniach.

Historia systemu Mercedes 4Matic

Nie jest zaskoczeniem, że system 4Matic został po raz pierwszy wprowadzony przez syna Daimlera, Paula Daimlera. Wpadł on na ten pomysł w 1903 roku, gdzie naszkicował pierwsze projekty systemu 4Matic AWD. Jednak jego koncepcja nie została zrealizowana aż do 1907 roku, kiedy to wyprodukowano pierwszy samochód z napędem AWD.
Samochód ten nosił nazwę Daimler „Dernberg-Wagen”. W 1951 roku system ten został zastosowany w Unimogu, który był pojazdem terenowym. Później, w 1972 roku, system napędu na wszystkie koła został zastosowany w Gelandewagen, terenowym SUV-ie. A w 1985 roku inżynierowie Mercedesa zastosowali go w nowym samochodzie osobowym. W 1987 roku system ten otrzymał nazwę 4Matic.
Układ napędowy 4Matic stał się bardzo popularny, gdy znalazł się w Mercedesie-Benz serii W124 klasy E. W 2008 roku inżynierowie Mercedesa stworzyli nową generację 4Matic, która osiągnęła wagę poniżej 200 funtów, a następnie została po raz pierwszy zastosowana w Mercedesie CL550 Coupe.
W chwili obecnej 4Matic jest montowany w wielu pojazdach Mercedes-Benz na całym świecie. Ludzie, którzy żyją w błotnistych i zaśnieżonych obszarach preferują system 4Matic AWD ze względu na łatwość prowadzenia. Miłośnicy off-roadu kochają SUV-y i ciężarówki z napędem 4WD Mercedes 4Matic.

  Czy można samemu wymienić olej w Mercedesie?

Co czyni Mercedesa z napędem na wszystkie koła 4Matic wyjątkowym?

Jeśli uwielbiasz jazdę w terenie, wybór Mercedesa z systemem 4Matic AWD jest kluczowy. Pozwoli Ci on bowiem na pokonywanie różnych terenów bez większego oporu. Oto kilka cech, które wyróżniają system 4Matic AWD:

Angażuje wszystkie cztery koła

System 4Matic AWD maksymalizuje trakcję, angażując wszystkie koła Twojego samochodu. Ponadto system rozpoznaje, które koła potrzebują więcej mocy i kieruje ją do nich. Oznacza to, że nie będziesz musiał angażować tylko przednich lub tylnych kół, lecz w razie potrzeby wszystkie koła zostaną użyte jednocześnie.

Wyjątkowa kontrola

Kolejnym powodem, dla którego system 4Matic AWD jest wyjątkowy, jest jego fantastyczna przyczepność. Ponieważ system 4Matic AWD jest zintegrowany z samochodem, szybko reaguje i odpowiednio się dostosowuje. Ponadto jest on w stanie przewidywać zakręty, dzięki czemu koła znajdujące się po zewnętrznej stronie łuku mają większą moc. Zapobiega to zsuwaniu się samochodu z drogi.

4-ETS

4-ETS w pełnym brzmieniu oznacza elektroniczny system trakcji na 4 koła. System ten odgrywa ogromną rolę w skuteczności systemu 4Matic AWD. System 4-ETS pomaga wykryć początek buksowania kół. Następnie szybko uruchamia hamulec na uślizgującym się kole, kierując moment obrotowy i moc z powrotem na koło, które złapało przyczepność, aby wyciągnąć Cię z tarapatów.

Wyjątkowe przyspieszenie

Pojazdy Mercedes-Benz wyposażone w system 4Matic przyspieszają w ekstremalnych warunkach pogodowych znacznie płynniej i szybciej niż pojazdy bez tego systemu. Tym samym znacznie ułatwiają pracę kierowcy w porównaniu z pojazdami z napędem na przednie lub tylne koła.

  Comment réinitialiser la climatisation d'une Mercedes ?

Lepsze osiągi

Jeśli zależy Państwu na lepszych osiągach pojazdu, nic nie pobije Mercedesa-Benz z układem napędowym 4Matic. Ponieważ system ten zapewnia kołom większą przyczepność, pojazd przyspiesza szybciej niż w przypadku zwykłego układu napędowego. Jeśli zależy Ci na jeszcze lepszych osiągach, możesz zdecydować się na pojazdy Mercedes AMG z układem 4Matic.

FAQ o 4Matic

Jak działa system napędu na wszystkie koła Mercedes-Benz 4Matic?

System 4Matic AWD Mercedesa działa poprzez angażowanie i napędzanie wszystkich czterech kół w celu zapewnienia jak najlepszej trakcji. Ten wyjątkowy system potrafi szybko i precyzyjnie dostosowywać się do nagłych zmian kierunku jazdy bez utraty osiągów. Działa on również wydajnie, równomiernie rozdzielając moment obrotowy silnika na przednie i tylne koła.
Gdy warunki ulegają zmianie, kompaktowy i lekki układ natychmiast zauważa sytuację i identyfikuje, które koło (koła) potrzebuje mocy, aby zwiększyć trakcję. W rezultacie system dostarcza do tego koła niezbędny moment obrotowy. System ten jest również obsługiwany przez elektroniczny system trakcji na 4 koła.

Jaka jest różnica między systemem 4Matic a zwykłym systemem?

System 4Matic rozpoznaje warunki jazdy i dostosowuje się do nich, aby zapewnić dobrą trakcję i przyczepność podczas jazdy. Natomiast zwykły system kieruje moment obrotowy silnika na przednie i tylne koła, zapewniając sportową równowagę i wyjątkowe prowadzenie. Tak więc 4Matic sprawdza się w każdych warunkach jazdy.

Czy wszystkie modele Mercedes-Benz są wyposażone w 4Matic?

Nie, nie są. Kilka modeli Mercedesa ma jednak do dyspozycji system 4Matic. Należą do nich Klasy A, Klasy B, Klasy C, Klasy E, Klasy S i Klasy G. Należy pamiętać, że system 4Matic w Klasie C występuje w sedanie, coupe, kabriolecie, kombi i CLA.
Podobnie system 4Matic w Klasie E występuje w modelach sedan i kombi. W przypadku Klasy G system 4Matic występuje w modelach G wagon, GLA, GLC, GLC Coupe, GLE, GLE Coupe i GLS. Ważne jest, aby wiedzieć, czy pojazd posiada system 4Matic, ponieważ może on mieć kluczowe znaczenie w trudnym terenie.

  Czy Mercedes może uruchomić inny samochód?

Czy muszę włączać system 4Matic, czy jest on zawsze włączony?

W przeciwieństwie do pojazdów z napędem na przednie lub tylne koła system 4Matic jest zawsze włączony. Nie musisz więc niczego włączać, ponieważ system sam wyczuwa, gdzie brakuje przyczepności lub gdzie jest ciasno na zakręcie i włącza odpowiednie koła. System jest więc zawsze gotowy do pracy.

Bottom line

Teraz, gdy już rozumiesz, co oznacza 4Matic w samochodach Mercedesa, wybierz samochód, który posiada system odpowiedni do Twoich warunków jazdy. Zarówno układy napędowe 4Matic AWD, jak i 4WD dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach. Dzięki nim nie tracisz przyczepności, a Twój samochód pozostaje na drodze.
Jeśli jednak warunki są ekstremalne, najlepszy jest układ 4WD. Z kolei jeśli pogoda jest zawsze zła, np. oblodzona, lepszym wyborem będzie układ AWD. Należy pamiętać, że pojazdy Mercedes z napędem na 4 koła są znacznie droższe niż pojazdy z napędem AWD. Co więcej, pojazdy z napędem AWD zużywają nieco więcej paliwa niż ich odpowiedniki z napędem 4WD.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z