Co się psuje w Volvo XC90?

Volvo to producent samochodów znany z bezpieczeństwa i niezawodności, ale jak większość marek, nie jest pozbawiony wad. Z jakimi więc problemami często boryka się przestronne i komfortowe Volvo XC90?

Problemy z silnikiem, paliwem i skrzynią biegów, a także przedwczesne zużycie opon to tylko niektóre problemy związane z Volvo XC90. Niektóre modele mają problemy z silnikiem, inne z elektryką i przegrzewaniem. Zdarzały się nawet przypadki, że Volvo wycofywało niektóre modele z rynku, aby oddać je do dealerów na bezpłatne przeglądy i naprawy.

Jazda terenowa pozostawia rysy

Mimo że Volvo XC90 wygląda jak fajny SUV, w rzeczywistości nie jest zbyt dobry do jazdy terenowej, ponieważ dolny róg zderzaka i progi drzwi mogą łatwo ulec zarysowaniu. Dotyczy to zwłaszcza modeli XC90 wyprodukowanych między 2003 a 2015 rokiem. Dlatego, jeśli chcesz mieć żądne przygód XC90 o lepszych właściwościach terenowych, możesz zdecydować się na nowsze wersje.

Wtrącenie nadkola w przednie siedzenie pasażera

Podczas gdy XC90 obiecuje wystarczającą ilość miejsca dla kierowcy i pasażerów, nadkole narusza i zajmuje część przestrzeni w kabinie przeznaczonej dla stóp pasażera z przodu. Ta wąska przestrzeń na nogi pasażera może prowadzić do dyskomfortu i jest częstym powodem skarg.

Przednie opony szybko się zużywają

Osoby jeżdżące XC90 w trudnych warunkach będą musiały często zmieniać przednie opony. Wynika to z faktu, że przednie opony wykonują całą pracę, a tylne wchodzą do gry dopiero wtedy, gdy przednie opony zaczynają tracić przyczepność. Jednak przy ostrożnej jeździe opony, w tym przednie, mogą wytrzymać dłużej niż zwykle.

  Które Volvo ma napęd na cztery koła?

Problemy z silnikiem i skrzynią biegów w starszych modelach

W wersjach 2006 i 2009 Volvo XC90 występowały problemy z silnikami. Wielu kierowców zgłaszało, że wtryskiwacze w silniku wysokoprężnym D5 ulegały zbyt szybkiej awarii, a naprawa tej części była dość kosztowna.
Właściciele zgłaszali również problemy z przegrzewaniem się skrzyni biegów i układu elektrycznego w modelu z 2009 roku. Modele z lat 2002-2008 również borykały się z doniesieniami o poważnych awariach skrzyni biegów, którym często towarzyszyły irytujące odgłosy, zanim samochód całkowicie przestał działać.
W przypadku zakupu starszego modelu XC90, eksperci zalecają kierowcom regularne serwisowanie skrzyni biegów. Jest to dość kosztowna naprawa, ale to jedyny sposób, aby ograniczyć awarię skrzyni biegów.

Przecieki z szyberdachu

Jednym z ogólnych problemów wszystkich wersji XC90 jest przeciekanie szyberdachu, którego naprawa jest dość kosztowna. Jeśli jednak zdecydujesz się go zignorować, woda może znaleźć drogę do kabiny. Niszcząc zarówno kabinę, jak i inne elementy elektryczne.

Niebezpieczny problem z napinaczami pasów bezpieczeństwa w modelu z 2017 r.

XC90 z 2017 roku również miało dość poważny problem, który doprowadził do wycofania z rynku. Występował w nim problem z napinaczem pasów bezpieczeństwa prawego fotela trzeciego rzędu. Ta usterka nie powoduje żadnych problemów w normalnych warunkach, ale jest bardzo niebezpieczna w przypadku zderzenia.
Podczas zderzenia niewielka część napinacza może odpaść i odbić się wewnątrz kabiny, uderzając w pasażerów, co może prowadzić do obrażeń. Z tego powodu Volvo Australia wycofało 58 sztuk 7-miejscowego XC90 z 2017 r. na bezpłatne przeglądy i naprawy.

Potencjalne zagrożenie pożarowe

Volvo odnotowało również potencjalne zagrożenie pożarowe w różnych wersjach XC90 z powodu wyciekającego płynu chłodniczego, który z czasem mógł odkładać się na katalizatorze. Po podgrzaniu, taki osad może spowodować eksplozję, powiedziało Volvo. Około 571 egzemplarzy XC90 sprzedanych w okresie od czerwca 2016 r. do kwietnia 2019 r. zostało zarejestrowanych z tą usterką.

  Czy Volvo jest bardziej niezawodne niż Audi?

Problemy z 2021 XC90

Model 2021 XC90 nie jest również pozostawiony poza listami skarg ludzi. Niektórzy konsumenci powoływali się na problemy z układami hamulcowymi, układem napędowym, jakością nadwozia i przyciskami zasilania. W rzeczywistości wydaje się, że od momentu wprowadzenia drugiej generacji modelu XC90, problemy nie mają końca. A większość problemów z XC90 dotyczy ważnych, ale drogich części samochodowych.

FAQ

Której wersji XC90 powinienem unikać?
Według Consumers Reports, XC90 z 2016 roku ma najwięcej problemów. Kilku kierowców skarży się na samoczynne włączanie się hamulców awaryjnych, zwłaszcza przy dużych prędkościach. Zauważyli, że zwykle występuje to po osiągnięciu około 12.000 mil, podczas gdy kilka osób zauważyło to już po pokonaniu zaledwie 900 mil.
Pomimo skarg na problemy z hamulcami awaryjnymi, które zdarzały się wielu kierowcom wielokrotnie, na szczęście żaden z pasażerów nie odniósł poważnych obrażeń. Jednak żaden z kierowców nie był w stanie znaleźć trwałego rozwiązania tego problemu.
Później Volvo wycofało z rynku model XC90. Zgodnie z przypomnieniem, problem powstał z powodu pominiętego kodu oprogramowania, który można było naprawić poprzez aktualizację komputera. Właściciele Volvo mogli zabrać swoje samochody na kontrole, aby rozwiązać problem za darmo.

Które Volvo XC90 ma najpoważniejsze problemy z naprawami?

W przypadku modelu XC90 z 2003 roku odnotowano najwięcej problemów z naprawami. Wielu kierowców skarżyło się, że doświadczali utraty mocy podczas jazdy. Inni wspominali o głośnych odgłosach pracy silnika, po których gasły światła, a szyby nie reagowały nawet po kilku próbach.
Inni kierowcy zgłaszali, że elektronika samochodu nagle się zatrzymuje, podczas gdy silnik nadal pracuje. Kierowcy mówili, że mogą rozwiązać ten problem wyłączając i włączając silnik, ale było to bardzo niepokojące i przerażające. Aktualizacja oprogramowania XC90 również zdawała się pomagać na jakiś czas.
Inni kierowcy zgłaszali również zbyt szybkie zużywanie się opon. Słaby bieżnik opon często zmniejsza oszczędność paliwa i może spowodować wybuch opony podczas jazdy – prowadząc do wypadku. Dlatego większość kierowców jest zmuszona do zakupu nowego kompletu opon, co jest dość kosztowne. Kompletny zestaw będzie kosztował około 1700 dolarów.

  Które Volvo ma fotele z funkcją masażu?

Jakie Volvo XC90 powinienem wybrać?

Ogólnie rzecz biorąc, nowsze modele samochodów rozwiązują problemy związane z nieefektywnością poprzednich modeli. Nowsze modele mają bardziej zaawansowane funkcje, lepsze silniki, więcej funkcji bezpieczeństwa, lepsze projekty wnętrza i wyglądu zewnętrznego oraz lepsze osiągi.
Wersje 2020 i 2021 modelu XC90 to dobry wybór. Nie oznacza to, że niektóre starsze modele nie mogą dać Ci tego, czego możesz chcieć od XC90, lub że nowsze modele nie mają pewnych problemów. Jednak producenci mają tendencję do uczenia się na błędach poprzednich wersji i produkowania lepszych nowoczesnych.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z