Co się stanie, gdy w samochodzie hybrydowym zabraknie baterii?

W dzisiejszych czasach wiele osób uważa, że samochody hybrydowe są najlepszymi samochodami na rynku, ponieważ łączą w sobie zasięg i wygodę samochodu z silnikiem spalinowym ze świadomością ekologiczną, wydajnością i technologią samochodu elektrycznego.

Nawet jeśli nigdy nie powinieneś tego próbować, niektóre samochody hybrydowe mogą jeździć bez baterii, ale wrażenia z jazdy będą absolutnie przerażające. Poza tym, że jest to niewygodne, jazda hybrydą bez akumulatora może również spowodować nieodwracalne uszkodzenie systemu hybrydowego.

Zawsze najlepiej jest po prostu używać samochodu do tego, do czego został stworzony. Jeśli nie możesz w pełni wykorzystać platformy hybrydowej, nie kupuj hybrydy w ogóle. Jeśli kupisz hybrydę, a nie podłączyć go, jesteś opierając się na silniku spalinowym, który jest dokładnym przeciwieństwem tego, co powinieneś zrobić.

Z drugiej strony, jeśli hybryda zabraknie benzyny, nie będzie w stanie prowadzić samochód. Nawet jeśli hybryda może jeździć w trybie elektrycznym, jest to dostępne tylko wtedy, gdy masz przyzwoitą ilość paliwa w zbiorniku. Jeśli to się kiedykolwiek stanie, większość samochodów nie będzie nadawała się do jazdy.

Jazda na wyczerpanej baterii

Nie wszystkie samochody hybrydowe mogą jeździć z martwym akumulatorem, niektóre z nich po prostu wyłączają się w celu ochrony systemu hybrydowego. Tego typu hybrydy są zaprojektowane w taki sposób, że silnik benzynowy i silnik elektryczny pracują w tandemie, co oznacza, że ich prawidłowa praca zależy od siebie nawzajem.

Z drugiej strony, niektóre hybrydy, takie jak Prius, są zaprojektowane inaczej. Prius działa w tzw. systemie równoległym, w którym silnik benzynowy i elektryczny współpracują ze sobą, ale nie są od siebie zależne w taki sam sposób, jak zwykłe hybrydowe układy napędowe.

  Skąd mam wiedzieć, że mój akumulator hybrydowy umiera?

Oznacza to, że Prius może jeździć wyłącznie na silniku spalinowym, ale jest to zarezerwowane tylko dla sytuacji, gdy trzeba dojechać do stacji benzynowej lub bezpiecznego miejsca do zjechania na pobocze. Poza brakiem możliwości prawdziwego prowadzenia samochodu, jeśli go wyłączymy, nie będziemy w stanie włączyć go ponownie, ponieważ układ elektryczny włącza silnik spalinowy.

Warto wspomnieć, że niezwykle trudno jest całkowicie rozładować baterię samochodu elektrycznego, ponieważ liczne systemy zostały zaprojektowane tak, aby temu zapobiec. Jeśli całkowicie rozładujesz swoją baterię, istnieje prawdopodobieństwo, że coś jest zepsute.

Running out of gas in a hybrid

Jeśli znajdziesz się po przeciwnej stronie spektrum, po raz kolejny, zależy to od tego, jaki samochód posiadasz. Niektóre hybrydy, takie jak Chevy Tahoe czy Nissan Altima, nie będą mogły jeździć bez gazu, podczas gdy Chevy Volt, na przykład, może jeździć bez jednej kropli paliwa w zbiorniku.

Powodem, dla którego nie można jeździć niektórymi hybrydami bez gazu jest to, że takie okoliczności mogą uszkodzić system hybrydowy. Na przykład, wiele samochodów hybrydowych nie ma regularnych rozruszników silnika, ponieważ silnik spalinowy jest zaangażowany przez system elektryczny.

Oznacza to zazwyczaj, że jeśli silnik spalinowy wyłączy się, system elektryczny będzie próbował uruchomić silnik, ale nie będzie w stanie tego zrobić, jeśli nie ma gazu w zbiorniku paliwa. Toyota Prius może również pracować bez gazu, ale jest to ograniczone do kilku mil.

  Jaki samochód ma najmniej problemów?

Po tym czasie samochód wyłączy się, aby zachować pojemność baterii. Warto wspomnieć, że nie należy jeździć hybrydą bez gazu, bez względu na to, czy jest to możliwe, czy nie.

Wewnętrzne działanie systemu hybrydowego

Jak wspomniano wcześniej, istnieją różne sposoby na zbudowanie pojazdu hybrydowego. Niektóre z nich są projektowane z myślą o systemie równoległym, który umożliwia samochodowi poleganie tylko na silniku elektrycznym lub tylko na silniku spalinowym.

Z drugiej strony, niektóre hybrydy są również zaprojektowane tak, aby zawsze polegać zarówno na silniku spalinowym, jak i elektrycznym. Hybrydy często wyposażone są w dwa akumulatory, mniejszy 12V i większy akumulator wysokiego napięcia.

Oferują one również funkcję zwaną hamowaniem odzyskowym, która magazynuje utraconą energię kinetyczną podczas zwalniania w większym akumulatorze. Istotą hybrydy jest ostrożne przechodzenie między silnikiem spalinowym a elektrycznym, aby zmaksymalizować wydajność.

Hybrydy najlepiej sprawdzają się w warunkach jazdy miejskiej, ponieważ pozwala im to na korzystanie z hamowania odzyskowego, a także na jazdę głównie z silnikiem elektrycznym, oszczędzając silnik spalinowy tylko wtedy, gdy jest potrzebny.

Sekcja FAQ

Ile kosztuje wymiana akumulatora w samochodzie hybrydowym?

Baterie hybrydowe są drogie i nie ma sposobu, aby to obejść. Średnio, w zależności od rozmiaru i producenta, koszt nowego akumulatora wynosi 1000$ – 6000$. Szacunki te nie uwzględniają kosztów robocizny i pośrednictwa, więc cena ta może nawet osiągnąć 10 tys. dolarów w niektórych przypadkach.

Producenci planują jednak obniżenie kosztów baterii w najbliższych latach, a kiedy hybrydy i EV staną się głównym nurtem, ceny baterii powinny spaść do bardziej osiągalnego poziomu.

  Czy Mercedes produkuje hybrydowego sedana?

Czy hybrydy są tego warte?

To zależy od tego, do czego potrzebują Państwo swojego samochodu. Jeśli planujesz kupić samochód do codziennych dojazdów do pracy w mieście, pokonując kilkadziesiąt mil dziennie, hybryda może być najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak przeważnie jeździsz długodystansowymi autostradami, powinieneś pominąć zakup hybrydy.

Dzieje się tak dlatego, że hybryda najlepiej sprawdza się w warunkach miejskich, gdzie można całkowicie polegać na systemie elektrycznym, a także dlatego, że można korzystać z hamowania odzyskowego.

Jak długo wytrzymuje akumulator hybrydowy?

Według kilku renomowanych źródeł online, bateria hybrydowa powinna wystarczyć Ci na co najmniej 80 tys. mil, podczas gdy większość baterii może wytrzymać nawet dwa razy dłużej. Warto wspomnieć, że większość producentów oferuje 8-10 gwarancji na system hybrydowy, która obejmuje również baterię.

Podsumowując, bateria hybrydowa może Ci służyć przez długi czas. Jeśli wszystko robisz dobrze i stosujesz się do zaleceń producenta, jeśli chodzi o ładowanie i konserwację baterii, powinieneś móc na niej polegać przez wiele lat.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z