Co to są wentylowane fotele samochodowe?

Wentylowane fotele samochodowe lub wentylacja siedzeń to luksusowa funkcja wbudowana w siedzenia, która ma na celu ochłodzenie Cię podczas jazdy w gorące letnie miesiące. System jest zaprojektowany tak, aby kierować chłodne powietrze przez perforowane skórzane siedzenia, co jest niezwykle przydatną cechą, jeśli Twój samochód jest wyposażony w skórzane siedzenia.

Każdy wie, że mimo iż skórzane fotele wyglądają ładnie, nie są zbyt przyjemne w lecie, ponieważ nie odprowadzają ciepła tak dobrze. Oznacza to, że skórzane fotele mogą się bardzo nagrzewać latem, do tego stopnia, że mogą nawet powodować poważne oparzenia.

Fotele te wyposażone są w małe wentylatory, które zasysają powietrze z kabiny i wysyłają je przez perforowane otwory w siedzisku na pupę i plecy. Większość systemów tego typu oferuje kilka różnych poziomów wentylacji, aby idealnie dopasować się do pożądanej intensywności chłodzenia.

Warto wspomnieć, że wentylowane fotele to najwyższa półka wyposażenia dodatkowego, które często dostępne jest tylko w przypadku wyboru najdroższych pakietów opcjonalnych siedzeń/komfortu i technologii. Niektórzy uważają, że to tylko gadżet, a inni, że wentylowane fotele powinny być dostępne we wszystkich samochodach.

Konieczność wentylowanych siedzeń – czy powinieneś je mieć?

Jak już wcześniej wspomniano, wentylowane fotele to opcja, którą warto mieć, ponieważ sprawia, że jazda latem jest o wiele przyjemniejsza. W końcu możesz wybrać idealną temperaturę i cieszyć się patrzeniem na świat przez parę okularów przeciwsłonecznych.

Bądź co bądź, wentylowane fotele nie są tak do końca tanie, ponieważ często trzeba kupować pakiety wyposażenia, których nie chce się mieć, aby móc kupić wentylowane fotele. Oznacza to, że funkcje takie jak te są często dostępne tylko dla foteli z najwyższej półki, które często są połączone z innymi funkcjami, takimi jak masaż, na przykład.

  Jakie są najlepsze SUV-y pod względem bezpieczeństwa i niezawodności?

W zależności od tego, jak producent sprzedaje swoje samochody, czasami trzeba będzie zapłacić kilka tysięcy ekstra w opcjach tylko po to, aby móc kupić samochód z wentylowanymi siedzeniami. Z drugiej strony, naprawdę przydają się one w lecie, zwłaszcza jeśli jesteś kimś, kto bardzo się poci.

Szczerze mówiąc, jeśli spędzasz dużo czasu w samochodzie latem, zakup wentylacji siedzeń jest godny rozważenia, ale upewnij się, że wcześniej zbadasz swoje opcje.

Podgrzewane fotele vs chłodzone fotele vs fotele z masażem?

Współczesna technologia produkcji foteli jest o krok wyższa niż ta, która była dostępna kilkanaście lat temu, a wentylowane/masujące fotele to dwie najnowsze opcje. W sumie, jeśli postawić te cechy łeb w łeb, istnieje całkiem spory argument, który z tych trzech funkcji ma największy sens.

Podgrzewane fotele są powszechnie dostępne dla wszystkich rodzajów samochodów od dziesięcioleci i działa, i łatwiej jest zrozumieć, dlaczego ktoś myśli, że podgrzewane fotele są ważniejsze niż chłodzone siedzenia. To jest powód, dlaczego tak wiele samochodów te dni oferują podgrzewane fotele, podgrzewane kierownice i podgrzewane podłokietniki.

Fotele z masażem z drugiej strony są również dość nowe, ale w przeważającej części są one raczej bezużyteczne, ponieważ wszystko, co robią to nadmuchiwanie i opróżnianie niektórych segmentów siedzeń, które powinny czuć się jak lekki masaż. Większość systemów masażu w samochodach te dni są zbyt słabe, aby być zalecane, nawet jeśli kosztują dużo pieniędzy.

  Jaki jest najlepszy i najdłużej działający samochodowy odświeżacz powietrza?

Wreszcie, wentylowane fotele są moim zdaniem ważniejsze niż fotele z masażem, ale nie są tak ważne jak podgrzewane.

Jak obsługiwać wentylowane siedzenia?

Jak już wcześniej wspomniano, wentylowane fotele są dość nową technologią, więc można się spodziewać, że nie każdy wie, jak je obsługiwać. Większość systemów obsługuje się za pomocą zestawu przycisków umieszczonych zwykle na samych fotelach lub na drzwiach, podczas gdy inne systemy są zwykle obsługiwane za pomocą centralnego ekranu infotainment.

Wentylowane fotele zazwyczaj działają obok podgrzewanych miejsc, co oznacza, że w większości samochodów powinieneś być w stanie włączyć je oba jednocześnie. Większość samochodów te dni oferują wentylowane fotele dla pasażerów z przodu, podczas gdy wiele wysokiej klasy samochodów oferuje również wentylowane fotele dla pasażerów z tyłu, jak również.

Te funkcje współistnieją z takimi funkcjami jak masaż, aby zapewnić Ci przyjemniejsze wrażenia z jazdy. Co więcej, niektóre samochody nawet integrują wentylację foteli z klimatyzacją i systemem oświetlenia otoczenia, aby samochód czuł się bardziej wyjątkowo we wnętrzu.

Sekcja FAQ

Czy wentylowane fotele są tego warte?

To zależy od tego, jak często jeździsz swoim samochodem w lecie i czy w ogóle jesteś fanem tej funkcji. Niektórzy ludzie nie lubią wentylowanych siedzeń, ponieważ takie funkcje często wydają się być tylko sztuczką, ponieważ nie działają one na zasadzie chłodzenia powietrza.

Oznacza to, że takie funkcje nie dają poczucia, że siedzenia są wyposażone w mini klimatyzację. Z drugiej strony, jeśli często jeździsz latem i podoba Ci się pomysł dodatkowego zarządzania ciepłem, powinieneś rozważyć zakup samochodu z wentylowanymi siedzeniami.

  Czy samochody elektryczne tracą ładunek po zaparkowaniu?

Co muszę mieć, aby móc kupić opcję wentylowanych siedzeń?

Jak już wcześniej wspomniano, opcja wentylowanych siedzeń jest dostępna tylko wtedy, gdy zdecydują się Państwo na konfigurację wnętrza z wyższej półki. Oznacza to, że będziesz musiał wybrać wyższą wersję wyposażenia wnętrza, która często obejmuje wysokiej klasy skórzane, perforowane fotele z funkcją wspomagania.

Może to często obejmować inne funkcje, takie jak fotele z masażem, podgrzewane fotele i wielokierunkowe fotele z regulacją mocy. Innym cechom, takim jak wielostrefowa klimatyzacja, często towarzyszy opcja wentylacji siedzeń.

Czy wentylowane siedzenia wykorzystują klimatyzację?

W niektórych samochodach elementy chłodzące są wbudowane w system wentylacji, ale w większości nie, przynajmniej nie bezpośrednio. Większość ludzi zazwyczaj polega na klimatyzacji, aby schłodzić powietrze w kabinie podczas gorących letnich dni, a wentylacja siedzeń wykorzystuje powietrze z kabiny do schłodzenia siedzeń.

Oznacza to, że wentylowane siedzenia technicznie polegają na klimatyzacji, aby schłodzić siedzenia, ale nie można tego porównać z prawdziwym systemem chłodzonych siedzeń.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z