Częste problemy z Mercedes W114

Mercedes W114/W115 to czterodrzwiowy sedan z silnikiem umieszczonym z przodu i napędem na tylne koła, produkowany w latach 1968-1976. W modelu W114 zastosowano mocniejszy, 6-cylindrowy silnik i jest on oznaczony symbolami 230, 240 i 280. Z kolei model W115 jest wyposażony w mniejsze silniki czterocylindrowe i występuje pod oznaczeniami 200, 220 i 223.

Zarówno model W114, jak i W115 są znane ze swojej niezwykłej niezawodności, a wielu entuzjastów Mercedesa uważa je za jedne z najbardziej niezawodnych modeli Mercedesa. Oczywiście, mają one już 50-60 lat i tak stary samochód nigdy nie będzie tak niezawodny jak coś z ery nowożytnej, ale jeśli odpowiednio się o niego dba, są one niezniszczalne.

Najczęstsze problemy z W114/W115 są związane z rdzą, ponieważ jest ona największym wrogiem klasycznego Mercedesa. Znane są przypadki awarii dmuchawy nagrzewnicy, a także automatycznej skrzyni biegów. Oba te elementy są również znane z wycieków oleju, więc należy sprawdzić, czy nie ma żadnych wycieków. Wreszcie, elementy wykończenia wnętrza prawdopodobnie widziały lepsze dni, więc należy sprawdzić, czy wokół samochodu nie ma śladów zniszczenia.

Podsumowując, W114/W115 Mercedes może być przyzwoitą inwestycją, jeśli uda Ci się znaleźć jeden w odpowiednim stanie. Stają się one coraz bardziej popularne na rynku wtórnym, ponieważ w pewien sposób wypełniają lukę między klasycznym wyglądem Mercedesa Euro a oldschoolowymi amerykańskimi muscle cars.

Problemy Mercedesa W114/W115 z rdzą

Prawie niemożliwe jest znalezienie starego Mercedesa, który nie doświadczyłby przynajmniej jakiejś formy korozji. Oczywiście, jeśli znajdziesz egzemplarz W114/W115, który był odpowiednio pielęgnowany w domu, to prawdopodobnie jest on w doskonałym stanie. Jednak w rzeczywistości większość z nich była przez lata używana jako zwykłe samochody, co oznacza, że cierpią one z powodu tworzenia się rdzy.

  Która klasa jest lepsza - Klasa S czy Klasa E?

Należy sprawdzić wszystkie typowe miejsca występowania rdzy, takie jak okolice reflektorów, maska silnika i pokrywa bagażnika, spód samochodu, wewnętrzne i zewnętrzne zamki drzwi, podłoga, błotniki i punkty mocowania podnośnika. Sprawdź, czy w całym samochodzie nie ma wycieków wody, ponieważ zwykle prowadzą one do zwiększenia ilości rdzy.

Problemy z dmuchawą nagrzewnicy w Mercedesie W114/W115

Modele W114 i W115 są wyposażone w klimatyzację, co jest naprawdę dobrą rzeczą, ale dmuchawa nagrzewnicy jest znanym problemem w obu tych samochodach, ponieważ nie jest łatwo do niej dotrzeć. Nagrzewnica jest schowana głęboko w desce rozdzielczej, co oznacza, że w razie awarii trzeba będzie zapłacić sporo pieniędzy za jej naprawę. Specjalista z firmy Mercedes twierdzi, że w niektórych przypadkach może to zająć nawet 20 godzin.

Wycieki podciśnienia są również ukryte głęboko w desce rozdzielczej i trudno do nich dotrzeć. Naprawy tego typu mają duży wpływ na wartość samochodu, a niektórzy są nawet skłonni w ogóle nie naprawiać dmuchawy. Tak czy inaczej, należy zwrócić szczególną uwagę na te problemy, jeśli jesteś na rynku jednego z nich.

Problemy z przekładnią Mercedes W114/W115

Skrzynia biegów W114/W115 jest starą, 4-biegową skrzynią automatyczną, która czasami uruchamia się na pierwszym biegu, ale często również na drugim. Problem pojawia się wtedy, gdy system nie jest odpowiednio skalibrowany i samochód nie wie, kiedy i na którym biegu ma ruszyć. Problemy takie jak te mogą skutecznie zrujnować sposób prowadzenia samochodu, a tym samym wpłynąć na jego wartość.

  Mercedes W211 - wszystko, co musisz wiedzieć

Nie jest tajemnicą, że te automatyczne skrzynie biegów są stare, rozedrgane i stosunkowo leniwe. Należy również sprawdzić, czy samochód wie, kiedy zmienić bieg i czy cały system działa tak płynnie, jak powinien.

Wycieki oleju w Mercedesie W114/W115

Te dwa samochody znane są z niezawodnych silników, które są w stanie przejechać setki tysięcy kilometrów bez konieczności przeprowadzania remontu kapitalnego. Tak czy inaczej, silnik będzie w stanie to zrobić tylko wtedy, gdy zużycie oleju będzie na odpowiednim poziomie.

Dlatego też należy sprawdzić poziom oleju i płynu chłodzącego w samochodzie, a także przejrzeć cały układ, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych wycieków. Ich naprawa może być kosztowna, co oznacza, że wpłynie na wartość samochodu.

Problemy z wykończeniem wnętrza Mercedesa W114/W115

Stare samochody Mercedesa są znane z tego, że są niezniszczalne pod względem mechanicznym, ale nie są znane z tego, że są wyposażone w szczególnie trwałe materiały wykończeniowe. W związku z tym materiały wykończeniowe zarówno w modelach W114, jak i W115 ulegają znacznej degradacji i zużyciu.

Oznacza to, że musisz przejrzeć całe wnętrze i sprawdzić, co znajduje się pod spodem, aby zobaczyć, jak bardzo zniszczone są materiały.

Sekcja FAQ

Czy powinienem kupić Mercedesa W114?

Jeśli szukasz klasycznego sedana Mercedesa, model W114 jest doskonałym wyborem. Wartości W114 są wysokie, ale nie przesadnie, przynajmniej w przypadku przyzwoitych egzemplarzy. Co więcej, te modele Mercedesa będą prawdopodobnie bardziej popularne w przyszłości, co oznacza, że utrzymanie jednego z nich w przyzwoitym stanie powinno w końcu przynieść jakiś zwrot.

Należy jednak pamiętać, że samochody takie jak te nie mogą być używane jak wszystkie inne współczesne samochody, ponieważ są one po prostu z innej epoki. Są one łatwe w obsłudze, ale zazwyczaj wymagają częstszych napraw.

  Mercedes GL450 - wszystko, co musisz wiedzieć

Czy Mercedes W114 jest bezpieczny?

W114 jest tak bezpieczny, jak tylko może być bezpieczny 50-60-letni samochód, co oznacza, że nie jest tak bezpieczny jak współczesne samochody, ale nie powinien się rozpaść. Oznacza to, że takie samochody są w bardzo niekorzystnej sytuacji, jeśli zderzają się z samochodami z lat 80. i 90. ubiegłego wieku, a zwłaszcza z samochodami z lat 2000.

Zrozumiałe jest, że model W114 nie jest wyposażony w żadne zaawansowane programowe układy bezpieczeństwa, ponieważ w tamtych czasach takie układy jeszcze nie istniały. Podsumowując, W114 jest akceptowalny, ale nie jest to samochód, w którym chciałbyś spędzić zbyt wiele czasu.

Czy Mercedes W114 jest inwestycją?

Kupowanie samochodów wyłącznie w celach inwestycyjnych to gra, w którą mogą grać tylko bogaci, co oznacza, że kupno starego Mercedesa nie oznacza automatycznie, że się na nim zarobi. Po pierwsze, model W114 nie jest drogi, co oznacza, że nieznaczny wzrost wartości nie wystarczy nawet na pokrycie kosztów utrzymania.

Po drugie, tylko samochody w nieskazitelnym stanie mogą być uznane za godne inwestycji, a takimi przecież się nie jeździ. Podsumowując, przyzwoity model W114 może przynieść niewielki zysk po dłuższym czasie, ale kupowanie go jako jedynej inwestycji nie jest najlepszym rozwiązaniem. Fundusz inwestycyjny o średnim poziomie ryzyka prawdopodobnie zarobi więcej pieniędzy i nie trzeba go utrzymywać.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z