Czy amerykańskie lub japońskie samochody są bardziej niezawodne?

Prawdę mówiąc, amerykańskie samochody nie są tak niezawodne jak japońskie, ale to dlatego, że japońskie samochody są prawdopodobnie najbardziej niezawodnymi samochodami na naszej planecie. Marki takie jak Toyota, Lexus, Mazda, Genesis i Honda prowadzą w rankingach niezawodności już od dziesięcioleci i wydaje się, że ten trend nie zmieni się w najbliższym czasie.

Te wykresy mają sens tylko wtedy, gdy dbasz o swój samochód zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne jest również, aby pamiętać, że istnieje wiele różnic na poziomie indywidualnym, które mogą również czasami sprawiają wrażenie, że te wykresy nie przedstawiają większego obrazu.

W związku z tym istnieje kilka powodów, dla których japońskie samochody są bardziej niezawodne. Zaczynając od różnic kulturowych, japońscy pracownicy są zazwyczaj bardziej lojalni i bardziej dumni z tego, co robią, co z kolei zwiększa poziom kontroli jakości i produkcji.

Co więcej, japońskie marki od samego początku skupiają się na niezawodności, w przeciwieństwie do niektórych niemieckich/ brytyjskich/ amerykańskich producentów samochodów, którzy skupiają się przede wszystkim na komforcie, luksusie, technologii i innowacjach. Japońscy producenci koncentrują się na sprawdzonych taktykach i rzadko wychodzą i próbują zmieniać grę.

Różnice kulturowe między USA a Japonią

Jeśli zapytasz kogoś, kto mieszkał w Japonii przez jakiś czas, są szanse, że powie ci, że Japończycy są bardzo dumni z wszystkiego, co robią jako zawód. Nawet jeśli europejscy i amerykańscy producenci samochodów są dumni z tego, co robią, lojalność wobec firmy jest na innym poziomie, jeśli chodzi o japońskich pracowników.

  Bentley Arnage Niezawodność

Wszystkie aspekty regulacyjne produkcji samochodów w Japonii zostały dostosowane do potrzeb pracowników, co w porównaniu ze światem zachodnim doprowadziło do powstania bardziej spójnego środowiska współpracy między kierownictwem a pracownikami. Cała idea stojąca za japońskimi samochodami polega na tym, aby były one niezawodne, co widać od razu po spojrzeniu na fabrykę.

Konserwatywne podejście do produkcji samochodów

Jak wspomniano wcześniej, niemiecki przemysł samochodowy jest często uważany za najbardziej „technologicznie zaawansowany”. Takie podejście jest mieczem obosiecznym, choć zwiększa poziom ekscytacji i innowacyjności, pozostawia też więcej miejsca na błędy, ponieważ wiele nowszych rozwiązań technologicznych dopiero wchodzi na rynek i jest przez to zawodnych.

Japoński przemysł samochodowy jest zazwyczaj bardziej konserwatywny z tego punktu widzenia, co czasami skutkuje przestarzałą technologią, nawet w górnej części. Świetnym przykładem może być system informacyjno-rozrywkowy Lexusa ostatniej generacji, który był niezwykle przestarzały i pozbawiony odpowiedniej funkcjonalności i dostępności.

Takie podejście jest zrozumiałe w przypadku Toyoty czy Hondy, ale nie w przypadku Lexusa, ponieważ Lexus powinien być również firmą motoryzacyjną nastawioną na technologię i innowacje. Silniki są używane przez dziesięciolecia, zanim zostaną wymienione na nowsze, podobnie jest z wieloma innymi elementami układu napędowego.

Japońskie samochody są przede wszystkim na poziomie ekonomicznym

Prawdopodobnie głównym powodem, dla którego japońskie samochody rządzą jest to, że skupiają się przede wszystkim na samochodach ekonomicznych, a rynek samochodów ekonomicznych ceni niezawodność bardziej niż inne rynki. Jak wspomniano wcześniej, segment luksusowy to przede wszystkim luksus, technologia, komfort i styl.

  Bentley Mulsanne Speed Niezawodność

Oznacza to zazwyczaj, że te samochody są wykładniczo bardziej złożone i zawsze używają najnowocześniejszych technologii, które czasami mogą być chamskie i podatne na problemy. Przeciętny nabywca Cadillac nie jest zaniepokojony długoterminowej niezawodności, ponieważ większość nowych nabywców Cadillac sprzedają swoje samochody po kilku latach użytkowania.

Z drugiej strony, przeciętni nabywcy Toyoty Corolli mają tendencję do utrzymywania swoich Corolli przez dłuższy czas, a oni przede wszystkim wybierają Corollę, ponieważ oferują najwyższą niezawodność. Niezawodność jest prawdopodobnie priorytetem numer 1 w przypadku samochodów ekonomicznych, ponieważ japońscy producenci tak właśnie uczynili.

Poziom indywidualny – odmiany Stark

Na koniec warto wspomnieć, że na poziomie indywidualnym sprawy mogą się różnić. Wszystko zależy od tego, jak dobrze dbasz o swój samochód, jeśli nie robisz tego właściwie, nie ma znaczenia, czy posiadasz amerykański czy japoński samochód.
Nawet jeśli robisz wszystkie regularne i nieregularne przeglądy, to nadal nie oznacza, że twój japoński samochód będzie trwalszy od samochodu wyprodukowanego w USA. To jest gra losowa i nikt nie może powiedzieć na pewno. Aby zmaksymalizować niezawodność swojego samochodu, zawsze wykonuj zalecane czynności serwisowe, niezależnie od tego, jaki samochód posiadasz.

Sekcja FAQ

Które amerykańskie marki samochodów są najbardziej niezawodne?

Aby być uczciwym, istnieje całkiem sporo stosunkowo niezawodnych amerykańskich marek samochodów, a obecnie najbardziej niezawodną z nich jest Buick. Buick oferuje ograniczony wybór modeli w porównaniu do konkurencji, a także rzadziej wypuszcza nowe modele, co sprzyja długoterminowej niezawodności i ulepszeniom w połowie cyklu.

  Który samochód hybrydowy ma najwięcej koni mechanicznych?

Poza Buickiem, Chevrolet jest również dość niezawodnym producentem samochodów, stale pozostającym w tyle za Buickiem, zarówno w przypadku nowych, jak i trzyletnich samochodów. Kluczem do sukcesu było podejście bardziej zbliżone do japońskiego, jeśli chodzi o innowacje i strategię marki.

Które japońskie marki samochodów są najbardziej niezawodne?

Mazda jest najbardziej niezawodną japońską marką samochodową na rok 2021, ale Toyota jest nieprzerwanie na samym szczycie od dziesięcioleci. Oprócz nich Lexus również znajduje się w ścisłej czołówce, a Honda w piątce. Powód, dla którego te marki są tak niezawodne, został omówiony w ostatnich akapitach tego artykułu.

Genesis jest nowym dzieckiem w bloku, jeśli chodzi o japońskie samochody „wyższej kategorii”, a według wielu punktów sprzedaży online, Genesis udało się nawet wykoleić Lexusa i stać się najbardziej niezawodną japońską marką premium na rok 2021, co jest dość zaskakujące dla nowej marki samochodów.

Które niemieckie marki samochodowe są najbardziej niezawodne?

Jak wspomniano wcześniej, większość niemieckich producentów samochodów koncentruje się przede wszystkim na innowacjach, co często prowadzi do bardziej podatnej na awarie platformy. Jednak Porsche oferuje technologię, innowację, luksus, styl, moc i niezawodność.

Oprócz Porsche, również Volkswagen i BMW znajdują się ostatnio na szczycie list przebojów, jeśli chodzi o niezawodność niemieckich producentów samochodów. Według wielu portali internetowych Audi bije na głowę Mercedesa, ale różnice są w najlepszym wypadku marginalne. Jednak modele Audi A4 i A5 wydają się być najbardziej niezawodnymi niemieckimi modelami na rok 2021.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z