Czy Apple CarPlay można zainstalować w każdym samochodzie?

Mimo że większość producentów samochodów wydaje obecnie ogromne sumy pieniędzy na ciągłe udoskonalanie swoich systemów Infotainment, korzystanie z Apple CarPlay nadal oferuje najwyższy poziom integracji telefonu z samochodem. Apple CarPlay umożliwia korzystanie z aplikacji iOS bezpośrednio na ekranie systemu Infotainment, co jest o wiele wygodniejsze niż korzystanie z wbudowanego systemu samochodu.

Co więcej, większość producentów samochodów nadal pobiera znaczną opłatę, jeśli chcesz nawigacji satelitarnej, mimo że system nie jest prawie tak zaawansowany, jak te oferowane na współczesnych urządzeniach z systemem iOS i Android. W związku z tym logiczne jest, aby polegać na lepszym systemie, który jest również systemem, z którym jesteś całkowicie zaznajomiony.

Aby korzystać z Apple CarPlay na głównym ekranie infotainment w samochodzie, musisz kupić samochód wyposażony w ten system z fabryki. Jeśli utknąłeś z samochodem, który nie oferuje kompatybilności z CarPlay, możesz również przejść przez trasę rynku wtórnego, aby cieszyć się funkcjami CarPlay.

Niektórzy producenci samochodów umożliwiają doposażenie samochodu w system CarPlay, jeśli pierwotny właściciel nie zdecydował się na jego fabryczną opcję. Wszystko, czego potrzeba, to aktualizacja oprogramowania over-the-air i jest to najlepsza droga, jeśli chcesz zachować wnętrze swojego samochodu i jesteś zadowolony z oferowanego ekranu.

Apple CarPlay – Podstawowe funkcje i korzyści

Zanim rozwodzimy się nad tym, jak możesz doposażyć swój samochód w system CarPlay, warto wiedzieć, czym jest CarPlay i jakie są zalety tego systemu. Apple CarPlay to system zaprojektowany przez Apple, który oferuje możliwość sterowania urządzeniem z systemem iOS za pośrednictwem głównego systemu informacyjno-rozrywkowego samochodu.

  Samochody o najmniejszym zużyciu paliwa

CarPlay umożliwia korzystanie z aplikacji smartfona bezpośrednio na ekranie centralnym, co oznacza, że można korzystać z aplikacji takich jak Waze, Google Maps lub Apple Maps, zamiast polegać na systemie nawigacji oferowanym z samochodem. Warto powiedzieć, że wszystkie systemy nawigacyjne dostępne obecnie w nowoczesnych samochodach nie są tak zaawansowane jak te iOS i Android Apps.

Oprócz nawigacji, można również korzystać z aplikacji do strumieniowego przesyłania muzyki, takich jak Spotify, Tidal, i tak dalej. Wykonywanie połączeń jest o wiele łatwiejsze, a cały system jest znajomy, ponieważ przypomina ekran iPhone’a. Oznacza to, że niezależnie od tego, do jakiego samochodu wsiądziesz, zawsze będziesz korzystać z tego samego systemu.

Systemy Apple CarPlay obsługiwane przez rynek wtórny

Jeśli używasz starszego samochodu i nie jesteś zadowolony z dostępnego systemu, możesz kupić jednostkę główną na rynku wtórnym, która może zgrabnie zintegrować się z wnętrzem samochodu i zaoferować Ci Apple CarPlay oraz wiele innych funkcji.

Najłatwiejszym sposobem jest szukanie firm, które specjalizują się w określonych modelach, ponieważ zazwyczaj wiedzą, jak zintegrować system, aby nie wyglądał jak przemyślany. Na przykład systemy oferowane przez Eonon lub Koasan są uważane za najlepsze kompatybilne jednostki główne BMW F30, ponieważ system bardzo przypomina jednostkę OEM.

To zawsze najlepiej szukać systemów, które nie wymagają, aby wyjąć swój starszy system, co oznacza, że te systemy mogą być później usunięte bez nikogo wiedząc o tym. Pamiętaj, aby szukać systemów, które są kompatybilne z Twoim samochodem, ponieważ niektóre starsze samochody nie są wyposażone w złącze double-din.

  Jakie samochody są łatwe do wsiadania i wysiadania dla seniorów?

Aktualizacja oprogramowania Apple CarPlay

Wreszcie, można również uzyskać Apple CarPlay po prostu prosząc sprzedawcę, aby zainstalować go dla Ciebie, jeśli twój samochód jest kompatybilny. Na przykład, jeśli jesteś właścicielem współczesnego modelu Mazdy, który oferuje tak zwany system MZD Connect, wszystko, co musisz zrobić, to zapłacić 500 dolarów, a system zostanie zainstalowany w twoim samochodzie.

Jest to najczystsza i najlepsza droga, jaką można obrać, jeśli chcesz mieć rozwiązanie OEM. Zanim cokolwiek zrobisz, musisz upewnić się, że Twój model samochodu jest kompatybilny z takimi aktualizacjami, ponieważ te aktualizacje są w większości zarezerwowane dla nowszych samochodów.

Niektóre marki, takie jak Tesla regularnie przeprowadzać wszelkiego rodzaju over-the-air aktualizacje oprogramowania, więc nie jest niczym niezwykłym dla nowoczesnych marek, aby to zrobić. W ten sposób zachowasz oryginalne funkcje swojego samochodu i przeniesiesz je na wyższy poziom, co powinno również dobrze wpłynąć na wartość odsprzedaży twojego samochodu.

Sekcja FAQ

Ile kosztuje system CarPlay na rynku wtórnym?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jaki samochód chcesz zmodernizować i jak bardzo zaawansowany jest system. Średnio należy liczyć się z wydatkiem co najmniej 300 dolarów, ale najlepsze systemy dla samochodów wyższej klasy mogą kosztować od 500 do nawet 700 dolarów.

Im wyższa cena, tym lepszy ekran. Oznacza to, że nie należy się spodziewać responsywnego ekranu o wysokiej rozdzielczości, jeśli nie jesteś gotów za niego zapłacić. Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, czy jesteś zadowolony z ekranu infotainment i tak, jeśli jesteś, to lepiej zdecydować się na aktualizację oprogramowania, jeśli jest dostępna.

  Czy można zmienić rozmiar kół w samochodzie?

Czy dodanie Apple CarPlay jest tego warte?

To zależy od tego, jak bardzo cenisz swój obecny system i czy chcesz i potrafisz go w pełni wykorzystać. Wiele osób i tak woli używać telefonu do nawigacji, przyklejając go do specjalnie do tego celu wykonanej stacji dokującej na nawiewach klimatyzacji lub na przedniej szybie.

Jeśli stale korzystałeś z CarPlay na swoim starszym samochodzie, to warto, zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do korzystania z bezprzewodowego systemu CarPlay. CarPlay umożliwia wiele funkcji, które technicznie można uzyskać za pomocą telefonu na sobie, ale jest to o wiele bezpieczniejsze i wygodniejsze, aby korzystać z niego za pośrednictwem ekranu środkowego samochodu.

Jak mogę podłączyć mój telefon do tych systemów?

Początkowe systemy Apple CarPlay zostały wprowadzone jeszcze w 2014 roku, a jedynym sposobem na podłączenie telefonu był przewód. Jednak wiele nowoczesnych samochodów umożliwia podłączenie telefonu bezprzewodowo, co jest o wiele wygodniejsze na co dzień.

Niektóre aftermarketowe jednostki główne również umożliwiają łączenie się bezprzewodowo, ale są to zazwyczaj te droższe. Ponadto, jeśli cenisz sobie stabilne połączenie, zdecyduj się na system wyższej klasy, jeśli Twój samochód nie jest jeszcze w niego wyposażony.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z