Czy Apple CarPlay się opłaca?

Apple CarPlay to system zaprojektowany przez Apple, który umożliwia korzystanie z aplikacji z iPhone’a bezpośrednio na centralnym systemie informacyjno-rozrywkowym samochodu. Prawie wszystkie nowsze samochody są dostępne z Apple CarPlay, a niektóre z nich nawet oferują te funkcje prosto z fabryki.

Nie ulega wątpliwości, że Apple CarPlay to przydatny system, który niesie ze sobą wiele korzyści w porównaniu z większością współczesnych systemów infotainment. Po pierwsze, możesz korzystać z tego samego systemu bez względu na to, jakim samochodem jeździsz, i jesteś w stanie korzystać z najlepszych aplikacji do określonych celów.

Wszystkie współczesne systemy informacyjno-rozrywkowe nie oferują prawie tak wielu funkcji, jak współczesne urządzenia z systemami iOS i Android. Oznacza to, że poleganie na Apple CarPlay oferuje bardziej bezproblemowy i wygodniejszy sposób korzystania z telefonu podczas jazdy bez wpadania w kłopoty.

Jednak Apple CarPlay jest zazwyczaj kosztowną opcją dodatkową, a czasami nie jest nawet dostępny dla niektórych samochodów. Jeśli kupisz sobie stację dokującą do telefonu i przykleisz ją na przedniej szybie, będziesz mógł używać telefonu do nawigacji, a samochodowego systemu informacyjno-rozrywkowego do celów rozrywkowych.

Korzyści z Apple CarPlay

Aby dojść do rozsądnego wniosku, czy Apple CarPlay jest warte uwagi czy nie, musimy spojrzeć na pozytywy i negatywy. Głównym pozytywem jest łatwe połączenie, ponieważ większość współczesnych samochodów oferuje bezprzewodowe Apple CarPlay. Nawet jeśli twój samochód nie, wszystko, co musisz zrobić, to włączyć Siri i podłączyć za pomocą kabla błyskawicy.

Jak wspomniano wcześniej, Apple Car Play umożliwia korzystanie z Siri, gdy prowadzisz samochód, co jest ogromną zaletą, ponieważ większość współczesnych systemów poleceń głosowych samochodów nie są nigdzie w pobliżu tak zaawansowane, jak Siri i Google Assistant są. Możesz łatwo nawiązywać i odbierać połączenia oraz zarządzać kontaktami w taki sam sposób, w jaki robisz to zazwyczaj.

  Jak duży prześwit jest potrzebny do pokonywania nierówności terenu?

Pisanie SMS-ów podczas jazdy jest zarówno niezwykle niebezpieczne, jak i wysoce karalne. Jednak Apple CarPlay umożliwia czytanie i dyktowanie wiadomości tekstowych, co oznacza, że praktycznie możesz pisać SMS-y podczas jazdy, nawet nie patrząc na ekran.

Wreszcie, największą zaletą Apple CarPlay jest możliwość korzystania z aplikacji iOS bezpośrednio na centralnym ekranie infotainment samochodu. Możesz korzystać ze wszystkich popularnych aplikacji, takich jak Spotify lub Waze, które są prawie zawsze o wiele bardziej przydatne niż cokolwiek wbudowanego w samochód alternatywy jest.

Wady Apple CarPlay

Apple CarPlay nie jest idealne, więc musisz być dobrze świadomy wszystkich za i przeciw, zanim podejmiesz rozsądną decyzję o zakupie. Po pierwsze, Apple CarPlay wciąż jest w przeważającej mierze dostępne jako kosztowny dodatkowy element wyposażenia, który czasem może kosztować ponad tysiąc dolarów.

Podczas korzystania z Apple CarPlay jesteś zasadniczo handlu ekran infotainment samochodu dla CarPlay, co oznacza, że nie jesteś w stanie kontrolować niektóre aspekty swojego samochodu, takie jak zmiana oświetlenia otoczenia lub regulacji foteli.

Jest to niezwykle denerwujące, ponieważ wiele nowszych samochodów opiera się na ekranie infotainment nawet do regulacji podstawowych funkcji samochodu, takich jak kontrola klimatu. Wreszcie, Apple CarPlay umożliwia korzystanie tylko z określonej liczby aplikacji opartych na systemie iOS, co oznacza, że nie wszystko, co masz w telefonie, może być wyświetlane na ekranie samochodu.

Jak używasz swojego samochodu jest ważnym czynnikiem

Aby zdecydować, czy Apple CarPlay jest dla Ciebie użyteczne, czy nie, musisz zrównoważyć pozytywy i negatywy i spróbować dojść do wniosku, który jest zarówno logicznie, jak i finansowo uzasadniony. Jeśli przeważnie używać telefonu na stacji dokującej podczas jazdy, to może być lepiej, aby pominąć Apple CarPlay.

  Czy samodoładowujące się samochody hybrydowe są dobre?

Jeśli nienawidzisz używać stacji dokujących i lubisz mieć wszystko na czubku palców lub używać więcej samochodów w tym samym czasie, to lepiej iść na Apple CarPlay. Ponadto, jeśli jesteś taksówkarzem i kogoś, kto jeździ dużo i zazwyczaj polegać na aplikacjach takich jak Waze, aby poprowadzić Cię, CarPlay jest warte rozważenia.

Z punktu widzenia odsprzedaży, lepiej zdecydować się na CarPlay, ponieważ funkcje takie jak te są coraz ważniejsze. Jeśli jednak kupujesz używany, CarPlay nie jest cechą, która dyktuje aktualną wartość odsprzedaży samochodu, więc lepiej zdecydować się na niego niż go pominąć, jeśli jest dostępny.

Sekcja FAQ

Ile kosztuje Apple CarPlay?

To zależy od danego samochodu i od tego, czy CarPlay jest nawet w katalogu wyposażenia dodatkowego, czy nie. Niektóre samochody oferują CarPlay w standardzie, a niektóre nie oferują go w ogóle. Oczywiście, oba te są w mniejszości w porównaniu do reszty przemysłu motoryzacyjnego.

Dla bardziej przystępnych samochodów, takich jak japońskie samochody ekonomiczne, oczekuje się, że zapłacisz kilkaset dolarów, jeśli chcesz Apple CarPlay, ale marki takie jak Ferrari lub Porsche mogą pobierać opłaty pięć razy więcej za ten sam system.

Czy Android Auto jest lepszy niż Apple CarPlay?

To zależy od osoby, którą pytasz, ponieważ regularny użytkownik iPhone’a prawdopodobnie będzie wolał CarPlay, podczas gdy regularny użytkownik Androida prawdopodobnie chętniej korzysta z Android Auto. Jednak Mapy Apple nie jest aplikacja tak zaawansowane, jak Waze lub Mapy Google, więc jeśli nie używasz Waze i używasz Map Google, Android Auto jest lepszym wyborem między dwoma.

  Jaki jest najlepszy SUV dla grubej osoby?

Każdy sposób patrzysz na to, to zależy od tego, co chcesz, aby system zrobić. Warto wspomnieć, że oba oferują mniej więcej te same funkcjonalności i wszystko sprowadza się do tego, z jakiego systemu operacyjnego korzystasz na co dzień.

Jak bardzo zaawansowane są współczesne samochodowe systemy informacyjno-rozrywkowe?

Większość z nich pozostaje w tyle za obecną generacją technologii smartfonów i raczej się to nie zmieni, ponieważ nowe telefony wypuszczane są co roku, podczas gdy nowe samochody pojawiają się co 4-6 lat. Nie oznacza to jednak, że niektóre systemy infotainment nie są wystarczająco zaawansowane i dopracowane.

Tesla, Audi, BMW i Mercedes są obecnie liderem, jeśli chodzi o wysokiej klasy wyrafinowane systemy infotainment, ale nie są one nigdzie w pobliżu tak zaawansowane, jak obecne generacje urządzeń z systemem iOS i Android. Tak czy inaczej, aby wykorzystać system inforozrywki samochodu w całości, trzeba go używać bez CarPlay.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z