Czy Audi A5 to dobry samochód?

Czy Audi A5 to dobry samochód?

Audi A5 jest jednym z najpopularniejszych modeli w całym katalogu Audi i nawet w erze SUV-ów i crossoverów dobrze się sprzedaje. A5 oferuje równie komfortowe wrażenia jak A4, ale z dodatkowym polotem i stylistyką, która sprawia, że A5 znacznie bardziej przyciąga uwagę w porównaniu do A4. A więc, czy Audi A5 to dobry samochód?

A5 jest naprawdę dobrym samochodem, ponieważ jest jednym z najlepszych samochodów produkowanych przez Audi. Plasuje się pomiędzy mniejszym A3 Sedan a większym A6 i jest idealnie zwymiarowany, aby być zarówno pojemnym, jak i kompaktowym. A5 oferuje szeroką gamę silników, w tym silniki wysokoprężne i gazowe oraz łagodne modele hybrydowe.

Jedną z mocnych stron modelu A5 jest niewątpliwie jego wygląd zewnętrzny, który emanuje wyrafinowaniem bez nadmiernej agresywności. Wnętrze A5 jest równie dobre, ponieważ jest wyłożone wysokiej klasy materiałami, a wszystko jest naprawdę dobrze skręcone.

A5 jest nieco niższy od A4, dzięki czemu prowadzi się nieco bardziej dynamicznie. Niezawodność jest przyzwoita, ale są pewne kwestie, o których warto wspomnieć. A5 nie oferuje takiej ilości miejsca nad głową w drugim rzędzie siedzeń jak A4, ale oferuje większą przestrzeń w bagażniku dzięki praktycznej klapie tylnej typu hatchback.

Audi A5 – Układ napędowy

W A5 dostępnych jest kilka 4-cylindrowych silników benzynowych, kilka 6-cylindrowych silników benzynowych, a nawet silniki V8 w starszych modelach Audi RS5. Silniki czterocylindrowe mają pojemność od 1,8 l do 2,0 l, a najmocniejsze silniki czterocylindrowe można znaleźć w najnowszej generacji A5, która oferuje moc 265 KM. Silniki benzynowe V6 można znaleźć w modelach 3.0L TFSI, S5 i topowych RS5 o mocy 450 KM.

  Najczęstsze problemy z Audi R8

Jeśli chcesz mieć Audi A5 z silnikiem V8, musisz zdecydować się na jeden ze starszych modeli Audi RS5/S5, które oferują wolnossący silnik V8 o pojemności 4,2 l. Silniki wysokoprężne mają od 4 do 6 cylindrów, a najlepsze są silniki 2.0L TDI o mocy 190 KM, podczas gdy najlepsze silniki wysokoprężne V6 to modele 3.0L TDI S5 o mocy 350 KM.

A5 można kupić z napędem na cztery koła (FWD) lub z kultowym systemem napędu na cztery koła (Quattro AWD). Manualne skrzynie biegów są dostępne tylko w A5 pierwszej generacji, podczas gdy wszystkie późniejsze A5 korzystają albo z przemiennika momentu obrotowego Tiptronic, albo z opracowanej przez Audi dwusprzęgłowej skrzyni biegów S-Tronic.

Audi A5 – Konstrukcja i podwozie

Jednym z najlepszych aspektów posiadania Audi A5 jest przyjemność, jaką czerpiesz z patrzenia na nie, ponieważ wszystkie modele A5 wyglądają niesamowicie. Piękno jest z pewnością w oku patrzącego, ale tylko ślepy widz mógłby powiedzieć, że A5 wygląda źle. Wnętrze A5 jest również bardzo przyjemne, nawet we wczesnych modelach A5.

A5 prowadzi się w sposób bardziej skoncentrowany w porównaniu z A4, ale nie ma między nimi znaczących różnic. Jeśli chcesz mieć najbardziej dynamiczne modele A5, powinieneś wybrać 2-drzwiowy model RS5, ponieważ to właśnie one mają najwięcej polotu, jeśli chodzi o prowadzenie.

Audi A5 – Niezawodność i typowe problemy

Pod względem niezawodności model A5 jest mniej więcej taki sam jak Audi A4, co oznacza, że jest to stosunkowo niezawodny samochód, ale tylko wtedy, gdy się go odpowiednio dobrze konserwuje. Najczęstsze problemy z Audi A5 są związane z łańcuchem rozrządu silnika lub zaworem EGR, natomiast najczęstsze problemy ze skrzynią biegów są związane z niesławną przekładnią CVT Multitronic.

  Audi Q8 problemy

A5 cierpi również z powodu nadmiernego zużycia oleju/wycieków oleju, problemów z układem chłodzenia lub problemów z elektroniką infotainment. Większość z nich można rozwiązać po prostu wykonując wszystkie niezbędne czynności obsługowe.

Audi A5 – wartość i praktyczność

Obecne Audi A5 kosztuje od 45 000 do 50 000 dolarów za modele Premium i Premium Plus, natomiast modele Prestige znacznie przekraczają cenę 50 000 dolarów. Najdroższym modelem A5 jest RS5 Sportback, który kosztuje 77 000 USD. A5 stosunkowo dobrze zachowuje swoją wartość, ponieważ jest bardzo popularnym samochodem na rynku samochodów używanych.

Pod względem praktyczności, A5 jest naprawdę dobre dzięki czterem wygodnym fotelom i dużej przestrzeni bagażnika typu hatchback. Przestrzeń na tylnych siedzeniach może być nieco mniejsza w porównaniu z A4, ale jest wystarczająco duża dla 90% osób.

Sekcja FAQ

Czy Audi A5 to dobry samochód rodzinny?

Audi A5 może być dobrym samochodem rodzinnym, jeśli wybierzesz 4-drzwiową wersję Sportback, ponieważ jest ona dłuższa i wyższa niż kabriolet i coupe. Sportback A5 posiada również wiele udogodnień dla rodzin z dziećmi, takich jak duża ilość schowków, szeroko otwierane drzwi i spory bagażnik.

Dwudrzwiowy model A5 może być również samochodem rodzinnym, jeśli chcesz go używać tylko do przewożenia dzieci. Kabriolet jest najmniej przyjaznym dla rodziny modelem A5 i dlatego należy go unikać. Podsumowując, A5 jest mniej więcej taki sam jak A4, co sprawia, że oba są dobrymi samochodami rodzinnymi.

  Czy Audi RS Q8 to dobry samochód?

Czy Audi A5 jest bezpiecznym samochodem?

Audi A5 jest naprawdę bezpiecznym samochodem dzięki 5-gwiazdkowej ocenie bezpieczeństwa w razie zderzenia. Oznacza to, że w razie zderzenia A5 zapewnia doskonałą ochronę dorosłych i dzieci. Jeśli chodzi o aktywne zabezpieczenia programowe, A5 również nie zawodzi, ponieważ jest wyposażone we wszystko, czego można oczekiwać od samochodu XXI wieku.

Złą stroną jest to, że większość z tych funkcji jest częścią dodatkowych pakietów wyposażenia, które mogą podnieść cenę końcową A5 do stosunkowo wysokiego poziomu.

Jak długo może służyć Audi A5?

Audi A5 może bez problemu przejechać co najmniej 200 000 mil lub 10-15 lat użytkowania bez konieczności przeprowadzania remontu kapitalnego. Jednak A5 wymaga stałej i dokładnej konserwacji, bez której będzie cierpieć. Prawie wszystkie samochody Audi są produkowane tak, aby wytrzymywały naprawdę długo, więc nie jest to coś, czym powinieneś się martwić, jeśli utrzymujesz swoje Audi w odpowiednim stanie.

Video: Audi A5 Top 5 Powodów, dla których je wybrałem! Co jest lepsze – A5 vs S5

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z