Czy Audi A7 to dobry samochód?

Czy Audi A7 to dobry samochód?

Audi A7 to 4-drzwiowe coupe bazujące na podwoziu A6 i stworzone, aby konkurować z takimi modelami jak Mercedes CLS i BMW serii 6 Grand Coupe. Model A7 jest przeznaczony dla osób, które chcą mieć wygodnego i praktycznego sedana, ale jednocześnie pragną czegoś nieco bardziej interesującego i przyciągającego wzrok. Czy zatem Audi A7 to dobry samochód?

Audi A7 to naprawdę dobry samochód, ponieważ oferuje sporo zalet i niewiele wad. Na początek, paleta silników A7 jest wspaniała, samochód wygląda świetnie, jeździ naprawdę dobrze, jest stosunkowo niezawodny i praktyczny, a starsze modele A7 stanowią obecnie całkiem dobrą wartość na rynku wtórnym. Dla niektórych osób może być nieco za duży, a entuzjaści osiągów mogą uznać go za nieco nudny.

Jednak celem modelu A7 nigdy nie było bycie kompaktowym lub sportowym, ponieważ Audi oferuje wiele modeli, które pasują do tej luki, w szczególności Audi A5 Sportback, które jest również 4-drzwiowym coupe, ale znacznie mniejszym. A7 zostało zaprojektowane przede wszystkim z myślą o długodystansowych podróżach i trudno zaprzeczyć, że nie robi tego bez problemu.

A7 jest dobrym samochodem, ponieważ łączy w sobie wszystkie zalety A6 sedan z bardziej stylowym nadwoziem coupe. Może nie ma tak dużo miejsca na tylnych siedzeniach, ale nadrabia to większym i bardziej praktycznym bagażnikiem typu hatchback.

Audi A7 – Układ napędowy

A7 jest dostępne z kilkoma silnikami benzynowymi i całkiem sporą liczbą opcji wysokoprężnych. Najpopularniejszymi silnikami benzynowymi A7 są silniki 3.0 TFSI V6 o mocy około 300 KM-350 KM, ale Audi oferuje także A7 z mniejszym, czterocylindrowym silnikiem 2.0L TFSI o mocy do 250 KM. Model S7 jest wyposażony w silnik V6 o pojemności 3,0 l i mocy 444 KM, a topowy RS7 w turbodoładowany silnik V8 o pojemności 4,0 l i mocy 603 KM.

  Audi A6 - wszystko, co musisz wiedzieć

Silniki wysokoprężne to dobrze znany 6-cylindrowy silnik TDI o pojemności 3,0 l, który w modelu S7 z silnikiem wysokoprężnym osiąga moc od 204 KM do 355 KM. Aby zwiększyć wydajność samochodu, Audi stosuje w większości silników A7 technologię „mild-hybrid”. A7 jest wyposażone w skrzynię biegów S-Tronic DSG lub 8-biegową skrzynię Tiptronic dla modeli o wysokim momencie obrotowym.

Modele A7 klasy podstawowej mają napęd na przednie koła, natomiast modele klasy wyższej są wyposażone w kultowy system Quattro AWD, który jest dostępny jako opcja we wszystkich wariantach A7. Modele A7 z silnikami wysokoprężnymi są zdecydowanie najbardziej wydajne, osiągając do 55MPG, podczas gdy silniki benzynowe mogą osiągnąć 35MPG.

Audi A7 – Design i podwozie

Jeśli chodzi o stylistykę, A7 jest wysoko cenione jako jeden z najlepiej wyglądających sedanów Audi, jeśli nie najlepszy. A7 bazuje na platformie A6, ale jest o wiele smuklejsze dzięki szerszemu spojrzeniu i pochyłej linii dachu coupe. Samochód posiada również drzwi bez ramek, co w dzisiejszych czasach jest koniecznością dla każdego coupe. Wnętrze A7 jest praktycznie takie samo jak w A6, co oznacza, że jest to naprawdę przyjemne miejsce do przebywania.

Zawieszenie i układ jezdny A7 są zestrojone niemal wyłącznie pod kątem komfortu, z wyjątkiem RS7, który sprawia wrażenie znacznie bardziej dynamicznego. Tak czy inaczej, wszystkie modele A7 są miękkie, miękkie i naprawdę wygodne.

Audi A7 – niezawodność i typowe problemy

A7 jest mniej więcej tak samo niezawodne jak A6, co oznacza, że może być niezawodne i pewne, ale tylko wtedy, gdy się je odpowiednio dobrze konserwuje. Samochody te są skomplikowane i wyposażone we wszelkiego rodzaju funkcje zapewniające zarówno bezpieczeństwo, jak i rozrywkę.

  Czy Audi SQ5 to dobry samochód?

Najczęstsze problemy związane z Audi A7 dotyczą silnika, skrzyni biegów, wycieków/zużycia oleju, mechanizmu różnicowego i potencjalnie elektroniki niezwiązanej z silnikiem.

Audi A7 – wartość i praktyczność

A7 kosztuje nieco więcej niż A6, ale ma pewne cechy, które w A6 można dostać tylko jako wyposażenie opcjonalne. Jeśli podoba Ci się wygląd A7 i uważasz, że A6 nie może się z nim równać pod względem stylistyki, warto rozważyć wybór A7 zamiast A6.

Ze względów praktycznych, w porównaniu z A6, A7 brakuje nieco przestrzeni nad głowami pasażerów na tylnych siedzeniach ze względu na pochyłą linię dachu, ale nadrabia to bagażnikiem typu hatchback, który znacznie zwiększa ogólną przestrzeń bagażnika i dostępność.

Sekcja FAQ

Czy warto przesiąść się z Audi A6 do Audi A7?

To zależy od tego, co cenisz najbardziej. W rzeczywistości, wybierając model A7 zamiast A6, nie zyskujemy nic więcej poza stylistyką. Oczywiście, A7 ma bardziej praktyczny bagażnik, ale nie ma to większego znaczenia, ponieważ bagażnik A6 jest wystarczająco duży i rzadko brakuje w nim miejsca.

To, co w A7 może być potencjalnie przeszkodą, to pochylona linia dachu i ilość miejsca nad głowami pasażerów na tylnych siedzeniach. Dlatego A7 nie jest często wybierany jako samochód dla szofera, podczas gdy A6 jest. Podsumowując, jeśli naprawdę podoba Ci się stylistyka i nie przeszkadzają Ci kompromisy związane z tylnymi siedzeniami, warto przesiąść się do A7.

  Najlepsze wydajne filtry powietrza dla B7 Audi

Czy Audi A7 jest drogie w utrzymaniu?

Audi A7 jest rzeczywiście drogim samochodem w utrzymaniu, ale wszystkie samochody z tego segmentu są drogie. Nie można kupić zaawansowanej technologii, nie pamiętając o wszystkich potencjalnych kosztach, które się z nią wiążą.

Mimo że utrzymanie A7 jest dość kosztowne, różnice między Mercedesem CLS a BMW serii 6 są nieznaczne. Niektóre źródła podają, że utrzymanie A7 może kosztować około 8 000 – 10 000 USD w ciągu pierwszych 10 lat.

Jak długo może wytrzymać Audi A7?

Audi A7 powinno być w stanie przejechać co najmniej 200 000 mil bez konieczności przeprowadzania remontu kapitalnego. Te liczby mają jednak sens tylko wtedy, gdy samochód jest odpowiednio dobrze utrzymywany. Naprawdę trudno jest przewidzieć, jak długo samochód może wytrzymać, ale jeśli zrobisz wszystko, co w Twojej mocy i utrzymasz A7 w dobrym stanie, 200 000 mil lub 10-15 lat użytkowania powinno być mniej więcej gwarantowane, jeśli samochód jest wystarczająco dobrze zbudowany.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z