Czy Audi Q4 e-tron to dobry samochód?

Czy Audi Q4 e-tron to dobry samochód?

Audi Q4 e-tron ma być jednym z najpopularniejszych samochodów Audi EV w najbliższych latach i na razie wydaje się to być prawdą. Model Q4 e-tron został zaprezentowany w 2021 roku i bazuje na platformie VAG MEB, co oznacza, że Q4 dzieli wiele części z innymi członkami swojej rodziny. Czy więc Audi Q4 e-tron to dobry samochód?

Audi Q4 e-tron to naprawdę dobry samochód, ponieważ jest lepszy niż oryginalny e-tron, a jednocześnie nie kosztuje tyle, co inne podobnie wyposażone pojazdy elektryczne. Model Q4 jest dostępny w kilku wersjach różniących się wielkością akumulatorów, a także mocą silnika i maksymalnym zasięgiem. Q4 obsługuje szybkie ładowanie, które pozwala błyskawicznie uzupełnić energię w akumulatorze.

Stylistyka Q4 jest połączeniem Audi Q5 Sportback i Audi Q8. Oznacza to, że samochód wygląda stylowo i elegancko zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Może i jest to ciężki samochód, ale prowadzi się lepiej niż powinien. Niezawodność również wydaje się być przyzwoita, ale są pewne kwestie, o których warto wspomnieć.

Pod względem wartości Q4 wydaje się dobrze trzymać, ale jest to samochód nowy i nie wiemy, czy to się zmieni w nadchodzących latach. Praktyczność jest również dobra, nie tak dobra jak w Q5, ale wystarczająca dla większości osób.

Audi Q4 e-tron – Układ napędowy

Audi Q4 e-tron dostępne jest w dwóch wersjach pojemności akumulatora – 55 kWh lub większej 82 kWh. Podstawowym modelem Q4 jest model 35, który oferuje baterię 55 kWh, moc 170 KM i maksymalny zasięg 212 mil. Następny w kolejności jest model Audi Q4 40, który oferuje większą baterię 82 kWh, moc 204 KM i maksymalny zasięg 323 mil.

  Jakie są najlepsze woski samochodowe dla Audi?

Średni poziom Q4 e-tron 45 oferuje baterię o pojemności 82 kWh, ale moc zwiększono do 265 KM, a maksymalny zasięg zmniejszono do 305 mil. Najmocniejszy jest model Q4 50 o mocy 300 KM i maksymalnym zasięgu 303 mil z tą samą baterią 82 kWh.

Model 55 kWh można naładować za pomocą szybkiej ładowarki prądu stałego w ciągu około 30 minut, natomiast modele z większymi bateriami w ciągu około 40 minut. Ładowanie obu tych modeli za pomocą wolnej ładowarki trwa od 8 do 12 godzin, w zależności od ładowarki, warunków, wielkości baterii i jej wstępnego przygotowania.

Audi Q4 e-tron – wygląd i podwozie

Audi Q4 e-tron wygląda futurystycznie i bardziej przypomina samochody koncepcyjne niż zwykłe, codzienne samochody. Jego design to połączenie Audi Q5 i Q8 z jeszcze ostrzejszymi liniami i większym naciskiem na przyszłość. Nie inaczej jest we wnętrzu Q4, które charakteryzuje się ostrymi liniami, dużymi ekranami i mnóstwem funkcji w całej kabinie.

Q4 prowadzi się lepiej niż powinien, ponieważ jest to samochód o masie 4200 funtów, a większość tej masy jest umieszczona nisko. Oznacza to, że Audi musiało usztywnić zawieszenie, ale ogólne tłumienie jest nadal wystarczająco dobre, aby Q4 czuło się jak prawdziwy samochód luksusowy.

Audi Q4 e-tron – Niezawodność i typowe problemy

Audi Q4 e-tron wydaje się być przyzwoicie niezawodnym samochodem, jak większość samochodów opartych na MEB, ale Q4 jest również prawie nowym modelem i nie można powiedzieć, jak dobrze samochód będzie sobie radził w nadchodzących latach. Wszyscy już wiemy, że samochody elektryczne są z natury bardziej niezawodne niż spalinowe i w porównaniu z nimi powinny działać dłużej.

  Najlepsze płukanie silnika dla Audi a4

Najczęstsze problemy z Q4 dotyczą układu napędowego, systemu informacyjno-rozrywkowego, poduszek powietrznych, problemów związanych z niskimi temperaturami oraz aplikacji telefonicznej Audi.

Audi Q4 e-tron – wartość i praktyczność

Ceny Q4 e-tron zaczynają się od 45 000 USD bez żadnych opcji, a opcje są bardzo bogate. Oznacza to, że Q4 jest tańsze od Q5, ale różnice w cenie są łatwo niwelowane przez drogie pakiety opcjonalne. Tak czy inaczej, Q4 to wciąż samochód w dobrej cenie, ponieważ wiele osób uważa, że oferuje on lepsze wrażenia niż niektóre droższe i większe pojazdy elektryczne.

Pod względem praktyczności Q4 nie jest tak przestronny jak Q5, ale nie posiada dużego tunelu środkowego, który zabiera przestrzeń na nogi na tylnych środkowych siedzeniach. Oznacza to, że drugi rząd siedzeń jest całkowicie pozbawiony przeszkód, co z pewnością jest zaletą, jeśli często przewozi się wielu pasażerów z tyłu.

Sekcja FAQ

Czy warto kupić Audi Q4 e-tron?

Jeśli szukasz luksusowego samochodu elektrycznego, który nie ma astronomicznej ceny, a jednocześnie oferuje wszystko, co luksusowa marka może zaoferować, Q4 może być właśnie dla Ciebie. Są miejsca, w których Q4 nie jest najlepszy, jak np. jakość niektórych materiałów, ale ogólnie rzecz biorąc, samochód ten zadowoli nawet najbardziej wymagających entuzjastów niemieckich samochodów klasy executive.

Q4 oferuje wystarczający zasięg dla większości osób, a także oferuje przyzwoicie mocne silniki. Prawdopodobnie w pewnym momencie Audi zaoferuje wersję RS, która będzie miała moc ponad 400 KM. Podsumowując, Q4 wydaje się być dobrym zakupem, ale jeśli chcesz szybszego samochodu elektrycznego, będziesz musiał poczekać trochę dłużej na model RS.

  Audi A8 niezawodność

Czy Audi Q4 e-tron jest bezpiecznym samochodem?

Według najbardziej wiarygodnych światowych organizacji zajmujących się testami zderzeniowymi, Q4 zdobyło 5 gwiazdek za bezpieczeństwo zarówno dorosłych, jak i dzieci. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ większość samochodów z rocznika 2020 i młodszych otrzymuje 5 gwiazdek, ale niemieckie luksusowe trio zawsze stara się, aby ich samochody były jeszcze bezpieczniejsze.

Model Q4 jest dostępny z wieloma funkcjami wspomagającymi kierowcę, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo samochodu. Większość z nich stanowi jednak wyposażenie opcjonalne i ich zamontowanie w Q4 wiąże się z dużymi kosztami. Podsumowując, Q4 jest bezpieczne zarówno z tymi funkcjami, jak i bez nich.

Czy Audi Q4 jest lepsze od Audi e-tron?

Q4 e-tron jest mniejsze niż zwykły e-tron, ale jest nowsze, co oznacza, że jest o wiele bardziej wydajne i wyposażone w najnowsze funkcje, jakie Audi może zaoferować. Dlatego Q4 jest lepszym samochodem, ale e-tron ma zostać wymieniony lub odświeżony w połowie cyklu produkcyjnego w nadchodzących miesiącach.

Dlatego z podjęciem decyzji należy poczekać, aż pojawi się odświeżony/nowy e-tron.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z