Czy Audi Q5 jest elektryczne?

Audi oferuje obecnie hybrydową wersję plug-in modelu Q5 o nazwie Q5 55 TFSI e, a także w pełni elektrycznego SUV-a Audi e-Tron, który jest mniej więcej w pełni elektryczną wersją Q5, biorąc pod uwagę jego rozmiar i pozycję na rynku. Oba te są zaprojektowane jako bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska wersje Q5.

Q5 55 TFSI e został uruchomiony w 2020 roku i oferuje stosunkowo mały akumulator elektryczny i standardowy Audi 2.0L 4-cylindrowy turbo dla łącznej mocy 362 KM i 369lb-ft momentu obrotowego. Dobrą rzeczą jest to, że Q5 55 TFSI e nie poświęca żadnej przestrzeni ładunkowej, aby zmieścić silnik elektryczny i baterie.

Z drugiej strony, Audi e-Tron SUV jest dostępny w dwóch podobnych wersjach, w zależności od wielkości baterii. e-Tron był pierwszym prawdziwym seryjnie produkowanym SUV-em Audi, co oznacza, że konkuruje on bezpośrednio z Mercedesem EQC, Teslą Model Y, Jaguarem I-Pace oraz elektrycznym BMW X3.

Oba z nich są prawdziwymi SUV-ami Audi, co oznacza, że oferują ładnie zaprojektowane nadwozie i wnętrze, dużo miejsca, dużo technologii i dość wysoką cenę wejścia.

Audi Q5 55 TFSI e – Q5 w wersji plug-in

Zaczynając od 52,995 dolarów, Audi Q5 55 TFSI e plug-in jest pozycjonowane pomiędzy podstawowym modelem Q5 45 TFSI a topowym Audi SQ5. Ostatni lifting Q5 sprawił, że Q5 wygląda bardziej zgodnie z innymi istniejącymi modelami Audi, ponieważ ma teraz większy grill i parę bardziej agresywnie wyglądających reflektorów.

55 TFSI e łączy w sobie 2.0L 4-cylindrowy turbo z silnikiem elektrycznym, co daje łączną moc 362 KM i 369 lb-ft momentu obrotowego. Wyposażony jest również w standardową 7-biegową skrzynię S-Tronic, która dba o zmianę przełożeń, nawet tego nie zauważając. Quattro AWD jest również w standardzie, co sprawia, że 55 TFSI e jest w stanie zrobić 0-60mph bieg w 5 sekund, który jest prawie tak szybko, jak SQ5.

  Audi RS5 niezawodność

55 TFSI e s 550 funtów cięższy w porównaniu do zwykłego 2.0L Q5, ale ta dodatkowa masa nie poświęca wrażenia z jazdy. Model 55 TFSI e jest wyposażony w skromną baterię o pojemności 14,1 kWh, która zapewnia zasięg około 20 mil w trybie całkowicie elektrycznym.

Ogólne wyniki MPG wynoszą około 27MPG, ale z pomocą akumulatora, 55 TFSI e może w rzeczywistości osiągnąć około 50 MPGe. Poza tym, Q5 jest identyczny z Q5 bez zasilania, co oznacza, że jest wygodny, luksusowy i cichy w prowadzeniu.

Audi e-Tron SUV – Pierwszy elektryczny SUV Audi

Jeśli chcesz mieć elektryczny odpowiednik Q5, będziesz musiał przejść przez trasę Audi e-Tron, ponieważ co prawda droższy e-Tron SUV jest mniej więcej elektrycznym Audi Q5. e-Tron zaczyna się od 67,095 dolarów, co czyni go nieco droższym niż Q5.

Jednak za tę cenę, dostajesz bardziej specjalne traktowanie, ponieważ Audi zadbało o to, aby e-Tron i e-Tron Sportback wyglądały tak samo. Audi twierdzi, że e-Tron powinien być w stanie zrobić odpowiednie 218-222 mil między opłatami, ale plusem jest to, że czasy ładowania są szybkie na całej planszy.

e-Tron oferuje 355 KM i 414 lb-ft momentu obrotowego w zwykłym trybie jazdy, ale jeśli przełączyć go do sportu, e-Tron podnosi tę moc chwilowo do 402 KM i 490 lb-ft momentu obrotowego. Wszystkie wersje e-Trona są w stanie ładować się w szybkim tempie 150 kW, co oznacza, że e-Tron może być w pełni uzupełniony w około 40 minut.

  Która klasa dochodowa kupuje Volvo vs. Audi?

e-Tron jest oceniany na 78 MPGe, podczas gdy wersja Sportback na 75MPGe. Poza jednostką napędową, e-Tron jest mniej więcej taki sam jak Q5.

Audi Q5 55 TFSI e vs Audi e-Tron SUV?

Q5 kosztuje o wiele mniej niż e-Tron, co oznacza, że jesteś w stanie wydać sporo pieniędzy na wyposażenie opcjonalne i nadal być daleko od MSRP e-Trona. To powiedziawszy, należy wydać pieniądze na wyposażenie opcjonalne, jeśli chcesz, aby Twój Q5 wyglądać i czuć się tak premium, jak to możliwe.

Pomiędzy tymi dwoma modelami, e-Tron wygląda nieco lepiej, zwłaszcza w wersji Sportback, ponieważ zawiera bardziej pewny siebie język projektowania. Jeśli przechodzisz z samochodu z silnikiem spalinowym, powinieneś najpierw wypróbować Q5, ponieważ oferuje on możliwość napędzania się zarówno silnikiem spalinowym, jak i elektrycznym.

Jeśli jednak chcesz cieszyć się w pełni elektrycznym samochodem, e-Tron jest jednym z najlepszych elektrycznych SUV-ów, jakie możesz teraz kupić. W sumie, oba są niesamowite, ale twoje preferencje dla plug-in hybrid lub EV prawdopodobnie zadecydują o ostatecznym wyniku.

Sekcja FAQ

Czy Audi zamierza wypuścić elektryczne Q5?

Jak wspomniano wcześniej, e-Tron jest mniej lub bardziej elektryczna wersja Q5, więc nie jest prawdopodobne, że Audi zamierza wydać elektryczne Q5 per se. Może w dół linii, Audi będzie oddzielić oddział e-Tron z regularnych Audi, jak wydaje się, że elektryczne Audi niekoniecznie zatrudniają ten sam język projektowania.

  Czy Audi jest lepsze niż Jaguar?

Tak czy inaczej, nie ma po prostu potrzeby, aby Audi wydać elektryczne Q5 tak długo, jak e-Tron SUV jest w sprzedaży. Audi prawdopodobnie wkrótce wyjdzie z elektrycznym sedanem, który będzie rywalizował z Mercedesem EQS i Lucid Air.

Czy hybrydy plug-in są lepsze od samochodów elektrycznych?

Hybryda plug-in to rozwiązanie pośrednie pomiędzy zwykłym samochodem z silnikiem spalinowym a samochodem w pełni elektrycznym, co oznacza, że wykorzystuje zarówno silnik spalinowy, jak i elektryczny. Hybrydowy układ napędowy typu plug-in jest bardziej elastyczny, co oznacza, że nie zawsze trzeba jeździć w trybie czysto elektrycznym.

Jednak EV jest naturalnym kolejnym krokiem po hybrydzie plug-in i dlatego większość ludzi jest nimi tak zainteresowana. Jako takie, EV są lepsze, ale tylko wtedy, gdy jesteś w stanie w pełni je wykorzystać.

Jaki jest najlepszy samochód elektryczny Audi?

Audi e-Tron jest rzeczywiście naprawdę ładnym samochodem, ale najlepszym Audi EV jest bez wątpienia e-Tron GT, ponieważ jest to moim zdaniem najlepiej wyglądający EV na rynku. e-Tron GT bazuje na tej samej platformie co Porsche Taycan, co oznacza, że z natury jest sportowy i dynamiczny.

Wielu dziennikarzy motoryzacyjnych uważa jednak, że e-Tron RS GT jest bardziej dynamiczną wersją Porsche Taycan, co dla wielu jest zaskoczeniem. Podsumowując, e-Tron GT jest wyraźnym zwycięzcą, jeśli chodzi o Audi EV.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z