Czy Audi Q8 to dobry samochód?

Audi Q8

Audi Q8 zostało wprowadzone w 2018 roku jako bardziej stylowa i dynamiczna wersja Audi Q7. Te dwa dzielą wiele części ze sobą, ale Q8 wydaje się być tym, którego większość ludzi chce. Jest to również najdroższy i najbardziej zdolny SUV Audi. A więc, czy Audi Q8 to dobry samochód?

Audi Q8 jest jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym samochodem Audi, jaki można teraz kupić, ponieważ łączy w sobie najlepsze cechy, jakie może mieć codzienny kierowca. Wyposażone jest w wiele potężnych silników benzynowych, wysokoprężnych i hybrydowych, z których wszystkie są zaawansowane, stosunkowo wydajne i zdolne do osiągania czasów 0-60 mil/h poniżej 10 sekund.

Q8 wygląda również świetnie wewnątrz i na zewnątrz, ponieważ jest naszpikowany najnowszą technologią Audi i obszyty skórą, włóknem węglowym, aluminium lub czarnym plastikiem fortepianowym. Zawieszenie i układ jezdny zostały skonfigurowane z myślą o komforcie, ale modele RS i S wydają się o wiele bardziej dynamiczne. Pod względem niezawodności, Q8 jest przyzwoite, ale cierpi z powodu wielu problemów, o których będziemy wspominać w tym artykule.

Q8 jest drogim samochodem i wydaje się, że naprawdę dobrze trzyma swoją wartość na rynku samochodów używanych. Jeśli chodzi o praktyczność, Q8 może bez problemu przewieźć do pięciu osób. Przestrzeń bagażnika jest duża, widoczność jest doskonała, a Q8 łatwo się wsiada i wysiada.

Audi Q8 – Układ napędowy

Audi Q8 jest dostępne z trzema różnymi silnikami gazowymi, począwszy od 55 TFSI 3.0L V6 o mocy 340 KM. Następny w kolejce jest model Audi SQ8, który oferuje silnik 4.0L V8 o mocy 507 KM, podczas gdy topowy model RS Q8 oferuje ten sam silnik, ale jego moc wzrasta do 600 KM. Q8 występuje również w dwóch wersjach hybrydowych: 55 TFSI e, która wyposażona jest w silnik elektryczny o łącznej mocy 381 KM.

  Która marka ma najlepsze wnętrze - Audi, Mercedes czy BMW?

Najmocniejszą hybrydową wersją Q8 jest Q8 60 TFSI e, który również wykorzystuje silnik V6, ale dzięki dodatkowemu elektrycznemu układowi napędowemu jego moc wzrasta do 462 KM. W Q8 dostępne są również trzy silniki wysokoprężne: 3,0 l V6 o mocy 231 KM w modelu 45 TDI lub 286 KM w modelu 50 TDI. Na rynku europejskim dostępny jest także wysokoprężny model SQ8 z silnikiem V8 o pojemności 4,0 l i mocy 435 KM.

Wszystkie modele Audi Q8 są wyposażone w 8-stopniową skrzynię biegów Tiptronic i stały napęd na cztery koła Quattro AWD. Jeśli chcesz mieć wydajne Q8, wybierz diesle lub modele hybrydowe. Jeśli chcesz mieć najbardziej wyrafinowane i najbardziej wydajne modele Q8, wybierz wersje z silnikami benzynowymi.

Audi Q8 – Design i podwozie

Prawdopodobnie największym atutem Q8 jest jego wygląd, ponieważ zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz wygląda oszałamiająco. Q8 przypomina Lamborghini Urus, ponieważ te dwa modele mają ze sobą wiele wspólnych części. Q8 posiada również pełną tylną listwę oświetleniową, która sprawia, że profil świetlny Q8 jest niepowtarzalny zarówno z tyłu, jak i z przodu.

Zawieszenie i układ jezdny są sztywniejsze, ale nadal wystarczająco dobrze tłumione, aby Q8 zapewniał komfort jazdy na co dzień. Jeśli chcesz bardziej dynamicznej wersji Q8, będziesz musiał zdecydować się na szybkie Audi RS Q8, które z łatwością pokona wiele samochodów sportowych.

Audi Q8 – niezawodność i typowe problemy

Q8 jest samochodem niezawodnym, ale tylko wtedy, gdy się o niego odpowiednio dba. Najczęstsze problemy związane z Q8 dotyczą zawieszenia, układu kierowniczego, skrzyni biegów, zwiększonego zużycia opon, systemu Start/Stop oraz problemów z przednimi widelcami amortyzatorów.

  Który SUV Audi jest najlepszy?

Q8 jest samochodem drogim w zakupie, ale jest też drogi w tuningu. Wymienne opony kosztują fortunę, a wszystkie muszą być takie same, ponieważ Q8 to samochód z napędem na cztery koła. Drogie są także części zamienne, ubezpieczenie i wszelkie inne wydatki związane z samochodem. To jednak wiąże się z terytorium.

Audi Q8 – wartość i praktyczność

Jeśli chcesz mieć jeden z najlepszych SUV-ów na świecie i jesteś gotów za niego zapłacić, Q8 jest tym, który powinieneś kupić, ponieważ oferuje prawie wszystko, co współczesne Audi może zaoferować. Ceny Q8 zaczynają się od około 70 000 USD bez żadnych opcji, natomiast najdroższy model RS Q8 kosztuje 120 000 USD bez żadnych opcji. Opcji jest mnóstwo, a wiele modeli Q8 kosztuje nawet 150 000 dolarów.

Pod względem praktyczności, Q8 nie jest tak dobry jak Q7, ale z pewnością nie brakuje mu w tym dziale. Bez problemu zmieszczą się w nim nawet cztery osoby, a przestrzeń bagażnika jest równie duża. Widoczność mogłaby być nieco lepsza, ale i tak jest lepsza niż w większości samochodów. Do Q8 łatwo się wsiada i wysiada, sprawia wrażenie solidnego, bezpiecznego i wygodnego.

Sekcja FAQ

Które Audi Q8 jest najlepsze?

To zależy od tego, kogo pytasz. Jeśli nie przeszkadza Ci prędkość, moc i silniki V8, powinieneś wybrać model 50 TDI z silnikiem wysokoprężnym lub model 55 TFSI. Jeśli sensowną opcją jest dla Ciebie hybryda, wybierz model 60 TFSI e. Jeśli jednak chcesz mieć najlepsze i najbardziej wydajne modele Q8, wybierz model S Q8 lub RS Q8.

  Czy felgi Mercedes będą pasować do Audi?

Jest dość oczywiste, że najlepszym modelem Q8 spośród nich wszystkich jest RS Q8, ponieważ posiada najlepsze wyposażenie, a silnik o mocy 600 KM jest niezwykle ekscytujący podczas jazdy.

Czy Audi Q8 jest bezpiecznym samochodem?

Audi Q8 jest naprawdę bezpiecznym samochodem, a bezpieczeństwo nie jest problemem w przypadku Q8. Jest to samochód z pięcioma gwiazdkami, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ponieważ udało mu się spełnić wymagania wszystkich organizacji zajmujących się bezpieczeństwem. Jest to solidny samochód z doskonałą ochroną przed zderzeniami i mnóstwem aktywnych systemów bezpieczeństwa oprogramowania.

Większość z tych systemów jest jednak częścią dodatkowego wyposażenia, co nieco obniża ogólny poziom bezpieczeństwa, ale nawet bez tych systemów Q8 jest więcej niż bezpieczne.

Czy Audi Q8 jest samochodem terenowym?

Audi Q8 to SUV zaprojektowany niemal wyłącznie do jazdy po drogach. Wyposażone jest co najmniej w 21-calowe koła, co oznacza, że jazda w terenie nie jest dla niego możliwa. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ większość osób zainteresowanych Q8 i tak nie dba o jazdę w terenie.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z