Czy Audi R8 to dobry samochód?

Czy Audi R8 to dobry samochód?

W 2006 roku świat był zupełnie inny. Ferrari trafiło na pierwsze strony gazet za sprawą niesamowitego Ferrari Enzo, Porsche Carrera GT nie było jeszcze tak popularne, Bugatti Veyron zaczął bić rekordy świata, Ford GT na nowo zdefiniował amerykański supersamochód, a Lamborghini zaprezentowało jeden z najbardziej lamborghiniowych modeli spośród wszystkich Lamborghini – Murcielago.

R8 to samochód, którego nikt się nie spodziewał, ponieważ Audi zawsze było „cichym dzieckiem”, jeśli chodzi o supersamochody. Kiedy Audi po raz pierwszy pokazało R8 publiczności, ludzie byli pod wrażeniem tego, jak dobrze wygląda ten samochód. Po 20 latach wiele rzeczy się zmieniło, ale R8 nie aż tak bardzo. Więc, czy Audi R8 to dobry samochód?

Audi R8 jest jednym z najlepszych supersamochodów, jakie kiedykolwiek pojawiły się na rynku z wielu powodów. Na początek, R8 jest prawdopodobnie najbardziej dostępnym supersamochodem wszechczasów, ponieważ łatwo się nim jeździ, dobrze go widać, jest w nim dużo miejsca i nie kosztuje nieprzyzwoicie dużo pieniędzy. Po drugie, R8 to obecnie jeden z ostatnich supersamochodów, który posiada silnik o dużej pojemności skokowej.

Trudno bagatelizować R8, ponieważ jest to naprawdę kultowy samochód, a teraz, w 2022 roku, reprezentuje przeszłość i przyszłość, ponieważ Audi zapowiedziało, że wprowadzi R8 w erę elektryfikacji.

Audi R8 – Układ napędowy

Pierwszy model Audi R8 pojawił się w 2006 roku i posiadał dwa różne silniki. Wolnossący silnik V8 o pojemności 4,2 l jest spotykany w wielu innych modelach Audi RS, a flagowy wolnossący silnik V10 o pojemności 5,2 l pochodzi z Lamborghini Gallardo. Modele V8 mają moc około 420/430 KM, podczas gdy modele V10 pierwszej generacji mają moc 525 KM.

  Jaki jest najlepszy samochód z silnikiem Diesla produkowany przez Audi?

Druga generacja R8 pojawiła się w 2015 roku i zrezygnowano z V8 na rzecz potężnej jednostki V10, która występowała w dwóch wariantach. Podstawowy model R8 V10 o mocy 540 KM i pełnoprawny R8 V10 Plus o mocy 610 KM. Najnowsze Audi R8 ma ten sam kultowy silnik 5.2L, ale najmocniejsze R8 ma 620 KM w modelu R8 Performance.

Wczesne modele R8 pierwszej generacji korzystały zarówno z manualnej, jak i automatycznej skrzyni biegów, podczas gdy nowsze modele wyposażone są w dwusprzęgłową skrzynię automatyczną. R8 jest również głównie samochodem z napędem AWD Quatro, ale Audi wyprodukowało kilka limitowanych serii R8 bez przedniej osi, które były w 100% napędzane na napęd RWD.

Układ napędowy Audi R8 przejdzie do historii jako jeden z najlepszych, jakie kiedykolwiek istniały, a fakt, że Audi nadal oferuje wolnossącą jednostkę V10 o pojemności 5,2 l, czyni go jeszcze bardziej kultowym.

Audi R8 – Konstrukcja i podwozie

Silnik R8 jest niesamowity, podobnie jak jego wygląd. Wspomnieliśmy już, że pierwsze R8, które pojawiło się na rynku, miało wygląd, którego nie mógł dotknąć żaden inny samochód z tamtych czasów. Pierwsza generacja R8 wciąż wygląda oszałamiająco i będzie wyglądać oszałamiająco do końca czasów. Nowsze modele R8 straciły nieco blasku, ale nadal są świetnie wyglądającymi samochodami. Wnętrze pierwszej generacji jest przestarzałe, ale wnętrza nowszych R8 są nadal niesamowite.

Jeśli chodzi o zawieszenie i zestrojenie podwozia, to trzeba przyznać, że R8 jest supersamochodem, ale nie jest tak sztywne i nie karze jak Lamborghini Huracan. Samochód jest dobrze wyważony i wszystko robi przewidywalnie, ale wielu uważa, że wrażenia z jazdy są zbyt nudne jak na supersamochód.

  Który z nich jest lepszy: Mercedes czy Audi?

Audi R8 – Niezawodność i typowe problemy

Audi R8 to także stosunkowo niezawodny samochód, ale tylko wtedy, gdy się o niego odpowiednio dba. Ze względu na duży silnik samochody te są bardzo wymagające w utrzymaniu i jeśli nie będziesz ich odpowiednio konserwować, w pewnym momencie się zepsują.

Najczęstsze problemy związane z R8 dotyczą elektroniki samochodu, np. systemu MMI, wyposażenia, np. miękkiego, materiałowego dachu w modelach Spyder lub zatrzasku przedniego bagażnika, który ma tendencję do zacinania się. Inne godne uwagi problemy to awarie amortyzatorów zawieszenia oraz fakt, że R8 zużywa dużo oleju. Wreszcie, starsze modele R8 z silnikiem V8 miały problemy z silnikami z powodu odkładania się nagaru i problemów z łożyskami.

Audi R8 – wartość i praktyczność

Jeśli chodzi o wartość, samochody R8 pierwszej generacji, zwłaszcza te z manualną skrzynią biegów, obecnie tylko zyskują na wartości. Nowsze R8 są również dość dobrze wycenione, biorąc pod uwagę to, co oferują. Pod względem praktyczności R8 jest tak ubogie, jak wszystkie supersamochody, ale oferuje więcej miejsca siedzącego i przestrzeni w bagażniku niż niektóre inne samochody w tym segmencie.

Jest to supersamochód, w którym da się żyć, co jest naprawdę rzadkim widokiem. Pod tym względem dobrze wypada w porównaniu z Porsche 911, mimo że 911 nie jest supersamochodem o dużej pojemności skokowej i silniku umieszczonym pośrodku nadwozia.

Sekcja FAQ

Czy Audi R8 jest tego warte?

Tak, wszystkie generacje Audi R8 są tego warte, ponieważ wyglądają świetnie, brzmią świetnie, oferują jedne z najlepszych silników w historii i są wspierane przez Audi, co oznacza, że rzeczy naprawdę działają. Łatwo jest polecić R8, naprawdę łatwo.

  Niezawodność Audi e-tron GT

Niezależnie od tego, jak na to spojrzeć, R8 jest warte swojej ceny wywoławczej. Starsze, manualne R8 to jedne z najlepszych samochodów inwestycyjnych, jakie można teraz kupić, ponieważ manualne R8 V10 z niezbyt dużym przebiegiem staje się już naprawdę kolekcjonerskim samochodem.

Dlaczego Audi stworzyło R8?

Audi było i nadal jest marką mocno zaangażowaną w sporty motorowe, co nie jest czymś, co Audi sprzedaje w takim stopniu, jak niektóre inne marki. Audi zaprezentowało model R8, ponieważ wiedziało, że może stworzyć naprawdę dobry supersamochód, który połączy to, czym jest supersamochód, z tym, co Audi robi najlepiej, czyli designem i komfortem.

R8 trafiło na pierwsze strony gazet zaraz po pojawieniu się na rynku, a także wystąpiło w przebojowym filmie Iron Man, gdzie utkwiło w pamięci wielu ludzi na kolejne dekady.

Czy Audi R8 zostanie wycofane z produkcji?

Możemy z całą pewnością stwierdzić, że model R8 nie zostanie wycofany z produkcji, ale jego serce i dusza tak. Oznacza to, że Audi wkrótce pozbędzie się V10 na rzecz całkowicie elektrycznego układu napędowego, który sprawi, że R8 będzie bardziej przypominało ultraszybki odkurzacz Dysona niż ekscytujący supersamochód, którym kiedyś było.

Takie są czasy, w których żyjemy i przejście na całkowicie elektryczną platformę ma sens, ale jeśli istnieje choćby najmniejsza możliwość, aby R8 nadal było wyposażone w V10, musimy z niej skorzystać.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z