Czy Audi RS e-Tron GT to dobry samochód?

Audi RS e-Tron GT

Audi RS e-Tron GT to pierwszy czterodrzwiowy elektryczny sedan Audi, który dzieli większość części z Porsche Taycan. Oba te samochody są luksusowymi pojazdami elektrycznymi i jednymi z najbardziej pożądanych na rynku. Są drogie, szybkie, mocne i stylowe, a każdy chce je mieć. Czy więc Audi e-Tron GT to dobry samochód?

Audi RS e-Tron GT z pewnością jest naprawdę dobrym samochodem, ponieważ łączy w sobie wszystko w jednym pakiecie. Wyposażone jest w naprawdę mocny układ napędowy, dzięki któremu e-Tron GT przyspiesza szybciej niż jakiekolwiek inne seryjnie produkowane Audi. Wygląda świetnie wewnątrz i na zewnątrz, a ponadto jest stosunkowo praktycznym samochodem.

Z drugiej strony, naprawdę dobry samochód nie jest czymś, co można dostać za przystępną cenę i dlatego właśnie kosztuje tyle, ile kosztuje. Konkuruje on z Porsche Taycan, Mercedesem EQS, Lucid Air i Teslą Model S, które są najbardziej pożądanymi elektrycznymi sedanami, jakie można obecnie kupić za pieniądze.

Jeśli jesteś zainteresowany jego kupnem, ale nigdy nie miałeś doświadczenia w posiadaniu samochodu elektrycznego, musisz być gotowy, aby dostosować się do wszystkich zawiłości związanych z posiadaniem samochodu elektrycznego. Jeśli to zrobisz, RS e-Tron GT będzie świetnym zakupem.

Audi RS e-Tron GT – Układ napędowy

RS e-Tron GT jest wyposażony w dwa silniki elektryczne, jeden na przedniej i jeden na tylnej osi. Te dwa silniki łącznie oferują moc 600 KM i moment obrotowy 612 lb-ft. Jednak RS e-Tron GT posiada również tryb over-boost, który umożliwia wykorzystanie mocy 640 KM przez kilka sekund, dzięki czemu e-Tron GT może osiągnąć prędkość 60 mph z miejsca w około 3 sekundy.

Czyni to e-Tron GT najszybciej przyspieszającym modelem Audi w historii. Układ napędowy połączony jest z dwubiegową skrzynią biegów, której zadaniem jest zwiększenie przyspieszenia samochodu przy jednoczesnym utrzymaniu temperatury w ryzach. W e-Tronie zastosowano 800-woltową strukturę elektryczną, która poprawia czas ładowania i zarządzanie ciepłem.

  Audi vs BMW - niezawodność - która jest lepsza

Pojemność akumulatora wynosi 93,4 kWh i można go naładować za pomocą zwykłej, wolnej ładowarki w ciągu około 9 i pół godziny. RS e-Tron GT może być ładowany za pomocą szybkiej ładowarki DC w czasie nieco ponad 15 minut przy użyciu potężnej ładowarki o mocy 270 kW, o ile uda się taką znaleźć.

Jest to również samochód z napędem na wszystkie koła Quattro dzięki konfiguracji dwóch silników. Układ napędowy e-Tron RS GT jest z pewnością ekscytujący i łatwo uzasadnić jego cenę wywoławczą.

Audi RS e-Tron GT – wygląd i podwozie

RS e-Tron GT to jeden z najlepiej wyglądających elektrycznych sedanów na obecnym rynku i mało kto może się z tym nie zgodzić. To zgrabny sportowy sedan z pochyłą linią dachu, niesamowitą technologią laserowych świateł Matrix LED i rozpoznawalnym grillem Audi. Wnętrze RS e-Tron GT jest równie ekscytujące dzięki wysokiej klasy ekranom i wielu luksusowym elementom wyposażenia.

Układ jezdny i zawieszenie RS e-Tron GT są przystosowane do dynamicznej jazdy. RS e-Tron GT nie jest najlżejszym samochodem na rynku, ale dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości pokonuje zakręty lepiej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Niektórzy twierdzą nawet, że RS e-Tron GT daje więcej radości z jazdy niż Taycan Turbo S.

Audi RS e-Tron GT – niezawodność i typowe problemy

Samochody elektryczne są z natury bardziej niezawodne niż tradycyjne samochody z silnikami spalinowymi, co oznacza, że e-Tron GT powinien być lepszy niż większość jego wewnętrznych konkurentów, takich jak Audi RS7 Sportback. Model e-Tron GT jest bardziej niezawodny niż RS7, ale nie jest najbardziej niezawodnym samochodem elektrycznym na rynku.

  Najlepsze płukanie silnika dla Audi a4

Najczęstsze problemy związane z RS e-Tron GT dotyczą systemu informacyjno-rozrywkowego, wyposażenia, utraty mocy, problemów z ładowaniem i jakości wykonania. Problemy z jakością wykonania nie oznaczają, że e-Tron GT nie ma dobrej jakości, ale raczej, że powinna być ona jeszcze lepsza, biorąc pod uwagę jego cenę.

Audi RS e-Tron GT – wartość i praktyczność

Ceny Audi RS e-Tron GT zaczynają się od 140 000 dolarów bez żadnych opcji, a modele o podwyższonej specyfikacji mogą kosztować nawet 200 000 dolarów. To szalenie wysoka cena, ale RS e-Tron GT wciąż sprzedaje się naprawdę dobrze. Dzieje się tak dlatego, że nie ma zbyt wielu samochodów takich jak e-Tron GT, a te, które są, nie zawsze są w stanie konkurować z nim we wszystkich dziedzinach.

Jeśli chodzi o praktyczność, e-Tron GT może pomieścić do czterech osób, ale osoby siedzące w drugim rzędzie siedzeń mogą mieć problemy z miejscem na głowę, jeśli są naprawdę wysokie. Przestrzeń bagażnika jest więcej niż dobra, ponieważ e-Tron posiada zarówno przedni, jak i tylny bagażnik. Widoczność jest daleka od doskonałej, ponieważ tylna szyba jest po prostu za mała.

Sekcja FAQ

Czy Audi RS e-Tron GT jest warte swoich pieniędzy?

Audi RS e-Tron GT jest zdecydowanie warte swojej ceny wywoławczej, ponieważ jest to najbardziej zaawansowany, najszybszy i najlepiej wyglądający samochód Audi RS. Jeśli jesteś fanem działu Audi RS i uwielbiasz Audi RS6/RS7, RS e-Tron GT jest naturalnym duchowym następcą EV tych samochodów. Podsumowując, e-Tron GT jest ekscytujący, czego nie można powiedzieć o wszystkich pojazdach elektrycznych.

  Najlepsze Audi pod względem oszczędności paliwa

W e-Tronie GT może brakować dźwięku silnika spalinowego, ale prędkość i właściwości jezdne RS e-Tron GT z pewnością to zrekompensują. e-Tron GT może driftować, może jeździć na długich trasach i może robić wszystko.

Czy Audi RS e-Tron GT jest lepsze od Porsche Taycan Turbo S?

Te dwa mechaniczne rodzeństwa są rywalami łeb w łeb, ale różnią się dość znacznie, mimo że pod spodem są mniej więcej takie same. Na początek, Taycan Turbo S oferuje moc 680 KM od samego początku, ale możesz skorzystać z 750 KM, jeśli włączysz funkcję over-boost, co oznacza, że 0-60mph powinno nastąpić w około 2,5 sekundy.

RS e-Tron GT nie jest tak szybki jak Turbo S, ale niektórzy twierdzą, że lepiej się prowadzi. Dlatego Taycan jest z pewnością bardziej ekscytującym samochodem z tej dwójki, ale różnice nie są jak noc i dzień.

Czy Audi RS e-Tron GT jest lepsze niż Tesla Model S Plaid?

Tesla Model S Plaid kosztuje nieco mniej niż e-Tron GT, ale oferuje ponad 1000 KM, co pozwala temu szybkiemu sedanowi EV rozpędzić się od 0-60 mph w około 2,2 sekundy. Te liczby są niedorzeczne, biorąc pod uwagę, że Model S to czterodrzwiowy sedan rodzinny.

Jest on również lepszy pod względem wygody, ponieważ można korzystać z sieci superchargerów Tesli. Jednak e-Tron jest produktem wyższej jakości, bardziej komfortowym i luksusowym.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z