Czy Audi RS3 to dobry samochód?

Czy Audi RS3 to dobry samochód?

Audi RS3 to topowa wersja Audi A3, wyposażona w wspaniały 5-cylindrowy silnik turbo o pojemności 2,5 l. Ten silnik to w zasadzie Audi R8 V10 przecięte na pół i dlatego brzmi prawie tak samo wspaniale jak R8. Najnowsze Audi RS3 jest najpoważniejszym modelem RS3 do tej pory, dzięki mocy ponad 400 KM i wielu ulepszeniom w stosunku do zwykłego A3. A więc, czy Audi RS3 to dobry samochód?

Audi RS3 to naprawdę dobry samochód, ponieważ łączy to, co najlepsze w Audi Sport z nowym A3, co tworzy naprawdę kuszący pakiet. RS3 jest liderem w swoim segmencie, jeśli chodzi o design, silnik i ogólne odczucia za kierownicą, ponieważ A45 AMG z czterocylindrowym silnikiem o pojemności 2,0 l po prostu nie może się z nim równać.

RS3 jest dostępne w wersji hatchback lub sedan, czego również nie można znaleźć w Mercedesie. RS3 wygląda agresywnie, ale jego proporcje są naprawdę dobrze dopasowane do mniejszego podwozia. We wnętrzu zastosowano wiele materiałów wysokiej jakości, dzięki czemu samochód wydaje się równie luksusowy jak niektóre droższe modele Audi.

Niezawodność jest przyzwoita, ale są pewne problemy, o których warto wspomnieć. Ich wartość jest wysoka również na rynku samochodów używanych. Praktyczność jest taka sama jak w przypadku zwykłego A3, co oznacza, że nie można nim wygodnie przewieźć czterech dorosłych osób, ale jest wystarczająco dobry do okazjonalnych, krótszych wycieczek.

Audi RS3 – Układ napędowy

Układ napędowy Audi RS3 składa się z 5-cylindrowego, turbodoładowanego silnika o pojemności 2,5 l, który oferuje moc 400 KM i moment obrotowy 368 lb-ft. Silnik ma wolne obroty i sprawia wrażenie silnika z małego R8. RS3 osiąga prędkość 0-60 mil na godzinę w około 3,5 sekundy, co stawia go na poważnym terytorium z samochodami, które kosztują nawet pięć razy więcej.

  Audi S5 Sportback Niezawodność

Silnik współpracuje z wyrafinowaną i stosunkowo płynnie działającą 7-biegową dwusprzęgłową skrzynią S-Tronic oraz kultowym systemem napędowym Audi Quattro AWD. Dzięki temu RS3 jest w stanie wykrzesać z siebie moc bez względu na warunki pogodowe panujące na zewnątrz. Wydajność jest również przyzwoita, ponieważ RS3 jest w stanie osiągnąć do 30MPG, co jest świetnym wynikiem jak na samochód z napędem AWD o mocy 400 KM.

Podsumowując, układ napędowy RS3 jest bez wątpienia najlepszy w swojej klasie, ponieważ jest naprawdę wyjątkowy. Żaden inny samochód w tym segmencie nie oferuje niczego lepszego niż czterocylindrowy silnik turbo o pojemności 2,0 l. Żaden silnik nie brzmi tak dobrze jak pięciocylindrowy w RS3, nawet wiele silników V6.

Audi RS3 – Design i podwozie

Audi RS3 wygląda agresywnie pod każdym kątem dzięki wielu udoskonaleniom, które otrzymuje fabrycznie, takim jak wzmocniony zestaw nadwozia, niskoprofilowe koła, duże hamulce i para ogromnych, owalnych końcówek układu wydechowego RS. Zmodernizowano również przedni grill, aby nadać mu bardziej sportowy wygląd, podobnie jak całe wnętrze, a zwłaszcza kierownicę i sportowe fotele.

RS3 jest o wiele bardziej skoncentrowany niż zwykłe A3, ale nie sprawia wrażenia przesadnie niewygodnego. S3 może być nieco bardziej zwyczajne i komfortowe, ale RS3 jest lepsze pod każdym innym względem. Ma niewielkie przechyły nadwozia, a podsterowność zwykle kojarzona z RS3 jest odczuwalna tylko wtedy, gdy bardzo mocno naciska się na niego.

Audi RS3 – niezawodność i typowe problemy

RS3 jest samochodem dość niezawodnym, ale wymaga stałej i dokładnej konserwacji. Samochody te wytrzymują wiele obciążeń i muszą być doskonale ustawione, aby były trwałe. RS3 jest droższy w eksploatacji zarówno w porównaniu z modelem S3, jak i zwykłym A3, ale dzięki silnikowi jest to warte swojej ceny.

  Niezawodność Polestar vs Audi - co jest lepsze?

Najczęstsze problemy z RS3 są związane z wahaniami silnika, potencjalnie wadliwą pompą paliwową i modułem kontroli paliwa, problemami z elektryką i systemem MMI oraz awarią tylnych górnych mocowań.

Audi RS3 – wartość i praktyczność

Ceny RS3 z 2022 roku zaczynają się od około 60 000 USD, co jest ogromną sumą pieniędzy, jaką trzeba zapłacić za Audi A3, ale RS3 w niewielkim stopniu przypomina zwykłe A3. Zapłacenie 60 000 USD za RS3 ma sens, jeśli szukasz mniejszego samochodu o wysokich osiągach, który jednocześnie oferuje luksus i styl. Jeśli tego typu samochody Cię nie interesują, powinieneś całkowicie zrezygnować z RS3.

Pod względem praktyczności RS3 nie różni się od zwykłego A3, co oznacza, że jest ciasno na tylnych siedzeniach, ale oferuje przyzwoicie dużą przestrzeń bagażnika. Widoczność jest również przyzwoita, a wsiadanie i wysiadanie z samochodu jest stosunkowo łatwe.

Sekcja FAQ

Czy Audi RS3 to dobry samochód rodzinny?

Jeśli masz młodszą rodzinę, RS3 może Ci służyć naprawdę dobrze, ponieważ może być ciche i spokojne, gdy tego chcesz, ale może też być dzikie, gdy jesteś sam. RS3 może nie być w stanie wygodnie przewieźć czterech dorosłych osób i dlatego jest zwykle kupowany przez młodsze osoby i osoby z młodszymi rodzinami.

RS3 jest wyposażony w kilka przydatnych funkcji przyjaznych rodzinie, takich jak duża liczba portów USB dla wszystkich pasażerów, wiele schowków, łatwo dostępne punkty mocowania IsoFix, blokady przed dziećmi i szeroko otwierane drzwi. Przestrzeń bagażnika jest również duża jak na wielkość samochodu.

  Audi kontra Jeep - niezawodność - co jest lepsze

Czy samochody takie jak Audi RS3 mają sens?

Zwykły sedan Audi A3 kosztuje około 35 000 dolarów, a Audi S3 zaczyna się od około 45 000 dolarów. Możesz w pełni wyposażyć model S3 Prestige za około 53 000 USD, a i tak zostanie Ci 7 000 USD. W pełni załadowane RS3 będzie prawdopodobnie kosztować ponad 70 000 dolarów, co jest szaloną kwotą za to, co jest w zasadzie Audi A3 sedan.

Nasuwa się więc pytanie, czy samochody takie jak RS3 mają w ogóle sens. Jednak po wypróbowaniu go i uświadomieniu sobie, jak wyjątkowy jest to samochód, prawdopodobnie zmienisz zdanie.

Czy można kupić Audi RS3 Sportback w USA?

Audi jest jedną z tych marek, które nie oferują wielu modeli na rynku amerykańskim, ponieważ nie widzą wystarczającego zainteresowania. Jednym z takich modeli jest Audi A3 Sportback (hatchback), co oznacza również, że nadchodzące RS3 Sportback nie będzie dostępne w USA, a jedynie model sedan.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z