Czy Audi RS5 to dobry samochód?

Audi RS5

Audi RS5 zostało po raz pierwszy zaprezentowane w roku modelowym 2010 jako 2-drzwiowe sportowe coupe zaprojektowane, aby rywalizować z takimi modelami jak BMW M3 i Mercedes Benz C63 AMG. RS5 było produkowane przez wiele lat i obecnie mamy dwie różne generacje RS5 z własnymi modelami odświeżanymi w połowie cyklu. Czy więc Audi RS5 to dobry samochód?

To zależy od tego, kto odpowie na to pytanie. Jeśli jesteś kimś, komu nie przeszkadzają czasy 0-60 km/h, ostra jazda i ogólne osiągi, RS5 nie będzie dla Ciebie dobrym samochodem, ponieważ jest drogie w eksploatacji i nie różni się zbytnio od zwykłego A5. Jeśli jednak zależy Ci na osiągach, z pewnością pokochasz Audi RS5.

Pierwsza generacja RS5 wyposażona jest w wolnossący silnik V8, natomiast najnowsze modele RS5 wykorzystują bardziej przyjazny dla środowiska silnik V6 twin-turbo. RS5 wygląda olśniewająco zarówno w wersji coupe, jak i Sportback, podczas gdy modele RS5 w wersji kabriolet mają nieco inny smak. Niezawodność jest przyzwoita, ale tylko wtedy, gdy dbasz o samochód wystarczająco dobrze.

Propozycja jest trudna, ale jeśli kochasz Audi RS, prawdopodobnie uznasz RS5 za wartościowe auto. RS5 Sportback jest praktyczny, ponieważ z łatwością pomieści cztery osoby, a przestrzeń bagażnika jest porównywalnie duża.

Audi RS5 – Układ napędowy

Wspomnieliśmy już, że RS5 występuje w dwóch różnych generacjach. Pierwsza generacja RS5 jest napędzana wolnossącym silnikiem V8 o pojemności 4,2 l, mocy 450 KM i momencie obrotowym 317 lb-ft. Współpracuje on z 7-stopniową automatyczną skrzynią biegów i napędem na cztery koła Quattro AWD, dzięki czemu wczesne RS5 osiąga prędkość 60 mil na godzinę z miejsca w około 4,5 sekundy.

  2022 Audi Q5 vs Jaguar F Pace

Druga generacja RS5 jest wyposażona w zmodernizowany silnik V6 o pojemności 2,9 l z podwójnym turbodoładowaniem i mocy 450 KM oraz momencie obrotowym 442 funtów. Silnik ten jest połączony z 8-biegową automatyczną skrzynią biegów i napędem Quattro AWD, dzięki czemu w odpowiednich warunkach osiąga czas 0-60 mph wynoszący około 3,5 sekundy. V8 RS5 to wybór dla tych, którzy lubią silniki V8, ale V6 RS5 jest lepszym samochodem w każdym aspekcie.

V6 RS5 może osiągnąć 30MPG łącznie, a V8 RS5 w najlepszym wypadku 20MPG łącznie. Oba te samochody mają wysokie osiągi i mało kto kupuje je ze względu na wydajność. Podsumowując, te układy napędowe są szybkie, ekscytujące i pasują do samochodu takiego jak Audi RS5.

Audi RS5 – Design i podwozie

W porównaniu do zwykłego A5, RS5 można łatwo rozpoznać po kilku ikonicznych elementach stylistycznych, takich jak dwa ogromne owalne wydechy, przednia krata o strukturze plastra miodu i duże koła. Modele Audi RS5 są zazwyczaj wyposażone we wszystkie najlepsze elementy zewnętrzne i wewnętrzne oraz opcje, które sprawiają, że wyglądają absolutnie oszałamiająco. Wiele osób uważa A5/RS5 za jeden z najpiękniejszych modeli Audi.

Jeśli chodzi o zawieszenie i zestrojenie podwozia, RS5 zachowuje się płasko na zakrętach dzięki niższej wysokości jezdnej i szerszym kołom. Może nie jest tak zwinne jak BMW M3, ale RS5 nadrabia to tym, że jest bardziej komfortowym samochodem na co dzień.

Audi RS5 – niezawodność i typowe problemy

Audi RS5 to samochód o wysokich osiągach, co oznacza, że jego koszty eksploatacji są znacznie wyższe niż w przypadku standardowego 4-cylindrowego modelu A5. Jest to również widoczne, jeśli chodzi o niezawodność, ponieważ RS5 wymaga bardziej dokładnej i terminowej konserwacji, w przeciwnym razie może powodować różnego rodzaju problemy, których naprawa jest zazwyczaj kosztowna.

  Audi TT RS Niezawodność

Najczęstsze problemy związane z Audi RS5 dotyczą silnika, skrzyni biegów, wycieków oleju, problemów z układem chłodzenia i różnych układów elektronicznych w samochodzie.

Audi RS5 – wartość i praktyczność

Wczesne modele Audi RS5 straciły na wartości w ciągu ostatnich 10 lat, co czyni z nich okazje na codzienną jazdę samochodem o wysokich osiągach. Silnik 4,2 l V8 jest prawdopodobnie jednym z najbardziej ekscytujących silników Audi i dlatego tak wiele osób jest nim zainteresowanych. Jednak są oni również ostrożni, ponieważ koszty utrzymania RS5, koszty eksploatacji, koszty opon zamiennych i części zamiennych są nadal tak wysokie, jak nigdy dotąd.

Jeśli chcesz mieć najbardziej praktyczne RS5, musisz wybrać 4-drzwiowy model Sportback. A5 oferuje podobną ilość miejsca we wnętrzu jak A4, co oznacza, że mogą w nim wygodnie usiąść nawet cztery osoby. Przestrzeń bagażnika w A5 Sportback jest ogromna i powinna wystarczyć dla większości osób. Widoczność nie jest najlepsza, ale A5 i tak nie jest zbyt dużym samochodem.

Sekcja FAQ

Czy powinienem kupić Audi RS5?

Jeśli uwielbiasz modele z serii Audi RS Sport i chcesz cieszyć się najlepszymi sportowymi samochodami Audi, które nadal spełniają swoje rodzinne obowiązki, RS5 jest idealnym samochodem dla Ciebie. Musisz jednak pamiętać, że samochody takie jak te są o wiele bardziej wymagające niż zwykłe modele A5. Dlatego zawsze warto odłożyć trochę pieniędzy na koszty napraw i konserwacji.

Najlepszym RS5 do kupienia w tej chwili jest model 2. generacji sprzed faceliftingu (2016-2020), ponieważ jest niemal identyczny z modelem po faceliftingu, ale znacznie tańszy. Jest też o wiele lepszy od poprzednich modeli RS5 pod niemal każdym względem.

  Audi Q8 Niezawodność

Czy Audi RS5 to dobry samochód rodzinny?

Dobrą cechą RS5 jest to, że nie poświęca komfortu w takim stopniu, jak C63 i BMW M3. Oznacza to, że spośród tych trzech modeli RS5 jest jedynym, który nadal zachowuje dużą część komfortu. W związku z tym RS5 może być naprawdę dobrym samochodem rodzinnym, ale tylko wtedy, gdy wybierzesz 4-drzwiową wersję Sportback.

Coupe nie nadaje się dla nikogo poza rodzinami z dziećmi, ponieważ tylne siedzenia i tak mogą pomieścić tylko niemowlęta. Kabriolet jest bardzo podobny do coupe.

Czy Audi RS5 jest lepsze od BMW M3 i Mercedesa C63 AMG?

Te trzy samochody wymieniają się ciosami już od dziesięcioleci, ale mniej więcej wiemy, dlaczego należy wybrać jeden nad drugim. BMW M3 jest najbardziej skoncentrowanym, rasowym i młodzieżowym samochodem z tej trójki, podczas gdy C63 jest najbardziej luksusowy, ale brakuje mu osiągów, zwłaszcza, że nowy C63 AMG będzie wyposażony w silnik czterocylindrowy.

RS5 plasuje się gdzieś pośrodku, ponieważ ma bardziej ekscytujący silnik niż nowy C63, ale nie może się równać z żadnym z nich, jeśli chodzi o moc. Dlatego RS5 jest najlepszym samochodem do codziennego użytku z całej trójki, ponieważ najlepiej łączy komfort i osiągi.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z