Czy BMW to supersamochód?

Chociaż BMW produkuje wiele sportowych i szybkich samochodów, nigdzie nie jest firmą produkującą supersamochody. Najbliżej masowej produkcji supersamochodów BMW jest BMW i8, który jest wyposażony w hybrydowy silnik środkowy. Niestety, BMW i8 ma tylko wygląd supersamochodu, ale brakuje mu pojemności, osiągów i możliwości.

Dlaczego BMW nie produkuje supersamochodów?

Audi ma supersamochód R8 Audi, Lexus ma Lexusa LFA, a Mercedes… cóż, Mercedes-Benz ma masę supersamochodów, którymi może się pochwalić. Dlaczego więc BMW nie wyprodukowało jeszcze żadnego? Najbliżej supersamochodu jest BMW i8. Pod względem wyglądu i8 z pewnością dorównuje, a nawet przewyższa, ale pod względem osiągów nijak ma się do wyżej wymienionych modeli.

Powodem, dla którego Audi wyprodukowało swoje R8 było to, że VAG jest właścicielem Lamborghini i mają dostęp do tych samych silników, które są umieszczane w Lamborghini.

Pod względem wydajności, BMW’s M5 Competition coupe zbliża się do supersamochodu, z zadziwiającym czasem 3,1 sekundy od 0 do 60 mil na godzinę, który jest szybszy niż Audi R8 supercar z prędkością 3,4. Już samo to wiele mówi o BMW. Chociaż inne marki produkują supersamochody, BMW w większości swoich pojazdów stawia na super osiągi.

Najszybsze samochody BMW – M5 i M8 Competition

Niewiele supersamochodów może pobić czas od 0 do 60 mil na godzinę BMW M5 Competition i BMW M8 Competition. Oba osiągają czas 3,1 sekundy, przy czym BMW M8 Competition jest nieco szybsze ze względu na mniejszą masę własną. Te dwa monstrualnie potężne samochody napędzane są tym samym układem napędowym.

  Jaka jest różnica między BMW 750i a 750Li?

BMW M5 Competition zostało wprowadzone w 2018 roku z silnikiem TwinPower Turbo V8 4,4 L 600, który generuje 600 koni mechanicznych i 553 lb ft momentu obrotowego.

Z agresywnym, ale klasycznym wyglądem BMW, BMW Competition przynosi czystą radość z jazdy i moc jak żadne inne BMW. Jest to jednak również dobry samochód terenowy z pięcioma drzwiami. Nie jest to typowy 2-miejscowy samochód sportowy, którego nie można używać do niczego innego. Ma również 440-litrowy bagażnik, którym nie może pochwalić się żaden inny samochód sportowy.

Oba te pojazdy są dobrze wyposażone w innowacyjne funkcje, tak jakbyś jechał zaawansowaną serią 5 lub 7. BMW z pakietem M, a także M5 i M8 oferują komfort, jakiego nie zaoferuje żaden supersamochód. W przeciwieństwie do większości samochodów sportowych i supersamochodów, BMW Ms są 5-miejscowe z 4 drzwiami, z wyjątkiem BMW M2 i M1.

Najbliższy supersamochodowi projekt BMW – BMW i8

BMW i8 to hybrydowy samochód sportowy typu plug-in, który po raz pierwszy został opracowany przez BMW w 2014 roku. Przyspiesza od 0 do 62 mil na godzinę (0 do 100 km/h) w 4,4 sekundy, czyli sporo wolniej niż konkurencyjne M5 i M8, a także dużo wolniej niż supersamochody takie jak Audi R8 czy Lexus LFA.

Pomimo tego, że nie jest supersamochodem, BMW i8 w 2020 roku stało się najlepiej sprzedającym się elektrycznym samochodem sportowym typu plug-in na świecie, z ponad 20 000 sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. Pod względem sprzedaży przewyższyło wszystkich konkurentów w danym segmencie.

  Jak działa hybryda plug-in BMW?

BMW i8 ma elegancką stylistykę, która sprawia, że wygląda na potężniejsze niż jest w rzeczywistości. Jego prędkość maksymalna wynosi 155 mil na godzinę (250 km/h).
Z drugiej strony, ten piękny samochód oferuje 134 mile na galon (2,1L na 100 km), czego nie może zaoferować żaden inny samochód sportowy. Wszystko to, oczywiście, dzięki silnikowi hybrydowemu. Podczas jazdy na samym paliwie, BMW i8 ma przebieg 29 mil na galon (6,7 L / 100 km), co nadal jest godne pozazdroszczenia.

Zasięg modelu 2020 wynosi 315 mil (507 kilometrów), a na samej energii elektrycznej może przejechać 15 mil (24 kilometry). Silnik benzynowy, w który jest wyposażony, to 1,5 L l3 turbo B38A15T0, który zapewnia autu 228 koni mechanicznych. Natomiast hybrydowy silnik synchroniczny daje mu 129 koni mechanicznych więcej.

W połączeniu oba silniki dają łącznie 357 koni mechanicznych i moment obrotowy 420 lb ft, czyli nie ma się czym chwalić wśród samochodów sportowych i supersamochodów. Pomimo tego, że BMW i8 nie jest klasyfikowane jako supersamochód, to i tak zdobyło kilka nagród, w tym Best Production Preview vehicle w 2013 roku oraz AutoGuide’s 2015 Reader’s Choice Green Car of the year w 2014 roku.
Zaskakująco, wygrał również 2015 UK Performance samochód roku, mimo że nie jest to bardzo potężne BMW, w porównaniu do swoich rywali. Głównym powodem tego mógł być wysoki przebieg na galon, jaki ma ten pojazd.

  Jakie jest najlepsze stare BMW do kupienia?

FAQ.

### Jakie są najlepsze modele BMW o najlepszych osiągach na przestrzeni lat?
Najlepsze wyczynowe BMW w XX wieku zaczynają się od BMW M5 507 z 1956 roku, pięknego, ale bardzo drogiego BMW. W latach 70. pojawił się słynny Batmobil 3.0 CSL 1972, który stał się fenomenem na skalę światową. W latach 90. najszybsze było BMW 850CSI. Jednak tylko jeden prototyp sportowego samochodu BMW wygrał wyścig Le Mans, a było to BMW V12 LMR z 1999 roku.

Jaki jest bardziej przystępny cenowo samochód sportowy BMW?

BMW serii 2 to subkompaktowy samochód sportowy klasy podstawowej, który może być oferowany z pakietem M. Można również kupić BMW M2 lub BMW serii Z, które są nieco bardziej przystępne cenowo niż większe samochody serii 5 lub M5. BMW serii Z to kompaktowy, dwumiejscowy samochód, który często występuje w wersji kabriolet.

Ile kilometrów wytrzymują samochody sportowe BMW?

Większość samochodów sportowych BMW może przejechać ponad 200 000 mil, jeśli są odpowiednio konserwowane i nie są agresywnie eksploatowane. Modele wyprodukowane przed 2006 rokiem mogą wytrzymać nawet dłużej, ze względu na plastik użyty do produkcji ich silników. Nowsze modele są zobowiązane przez prawo do stosowania degradowalnych tworzyw sztucznych wielokrotnego użytku, które łatwiej się topią w miarę upływu lat użytkowania.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z