Czy Cayman to Boxster z twardym dachem?

Podobieństwa między Porsche Boxsterem a Porsche Caymanem są tak duże, że można by pomyśleć, że to mniej więcej ten sam samochód. Częściowo jest to prawda, ale istnieje kilka znaczących różnic pomiędzy platformą kabrioletu i coupe.

Zarówno Cayman, jak i Boxster mają wiele wspólnych części, ale niektóre z nich są inne ze względu na inne wymagania aerodynamiczne i chłodzące. Różnice między nimi są najbardziej widoczne na samym szczycie gamy modeli Cayman/Boxster.

Cayman GT4 to coupe skoncentrowane na torze, którego głównym celem jest zapewnienie kierowcy najwyższego poziomu osiągów i wrażeń z jazdy. Boxster Spyder jest porównywalnym modelem Boxstera do GT4, ale GT4 ma znacznie większe możliwości.

Warto wspomnieć, że zarówno model Cayman, jak i Boxster są równie imponujące, ale jeśli cenisz sobie bardziej sztywne, bardziej sportowe wrażenia z jazdy, wybierz Caymana. Jeśli uwielbiasz kabriolety i mieszkasz w klimacie, który pozwala na jazdę z opuszczonym dachem, wybierz Boxstera.

Aerodynamika

Aerodynamika to termin używany do opisania zdolności samochodu do zarządzania powietrzem. W tym przypadku Porsche Cayman oferuje bardziej aerodynamiczny profil, co oznacza, że mniej przeszkadza mu szum wiatru, a statystyki siły docisku i współczynnika oporu są nieco lepsze w przypadku Caymana.

To nie znaczy, że Boxster jest gorszy, ale po prostu nie jest tak zdolny. Implikacją lepszego profilu aerodynamicznego jest fakt, że Cayman jest cichszy, powinien być nieco bardziej wydajny i potrzebuje mniej modyfikacji karoserii we wszystkich innych kluczowych dla aerodynamiki obszarach, takich jak przedni zderzak i tylny dyfuzor.

  Najlepszy system transportowy do bagażnika dachowego Porsche 911

To właśnie dlatego topowy Boxster jest nieco inny i nie oferuje dedykowanego tylnego skrzydła. Porsche udało się wyrównać wartości siły docisku pomiędzy oboma modelami, ale Cayman wciąż oferuje lepszy profil aerodynamiczny.

Układ napędowy

W dziale jednostek napędowych, modele Boxster/Cayman są dość porównywalne. Jednak model Cayman oferuje nieco więcej mocy w całym zakresie. Zazwyczaj jest 10-15 KM różnicy pomiędzy modelami Boxster i Cayman, ale nie na tyle, aby zauważalnie zróżnicować statystyki osiągów.

Cayman zazwyczaj osiąga 60mph nieco szybciej, ale nie na tyle, abyś mógł to zauważyć bez licznika. Podstawowe modele Cayman/Boxster oferują 2.7L flat-six z 265 dla każdego modelu. Warianty S Boxstera i Caymana oferują 3.4L flat-six, a Cayman S oferuje 15 KM więcej (330 w porównaniu do 315 KM).

Warianty GT4/Boxster Spyder różnią się od siebie o 10 KM na korzyść GT4, ale podstawowy silnik 3.8L Carrera jest taki sam. Sądząc po zdjęciach szpiegowskich, Porsche wkrótce zaprezentuje mocno ukierunkowanego na tor Caymana GT4RS, a wariantu Boxster GT4RS prawdopodobnie nie będzie.

Baza klientów

Różnice między Caymanem a Boxsterem są również dość oczywiste, jeśli spojrzymy na bazę klientów. Przeciętny klient Porsche Cayman jest zazwyczaj bardziej zainteresowany jazdą na torze i osiągami niż właściciel Boxstera.

Właściciel Boxstera jest zazwyczaj bardziej zainteresowany jazdą po torze, i chociaż można natknąć się na kilka Porsche Boxsterów jeżdżących po torze, w miejscach takich jak Silverstone, Nurburgring, Spa itp. jest znacznie więcej Caymanów.

  Najlepsza osłona przeciwwiatrowa Porsche Boxster

Warto również wspomnieć, że Cayman jest używany do celów wyścigowych, a Boxster nie. Niektórzy uważają nawet, że Boxster był podstawowym modelem między tymi dwoma, a Cayman został opracowany głównie do celów wyścigowych.

Jest również bardziej prawdopodobne, że natkniesz się na Boxstera, którego właścicielem jest kobieta, i jest więcej właścicieli ręcznych Caymanów w procentach niż właścicieli ręcznych Boxsterów w procentach. To raczej oczywiste, że entuzjaści samochodów wyczynowych zazwyczaj wybiorą Caymana zamiast Boxstera.

FAQ Section

Czy Cayman jest lepszym wyborem w porównaniu do Boxstera?

Zarówno Cayman, jak i Boxster są w podobnej cenie. Podstawowy Cayman kosztuje około 60 tys. dolarów, a jeśli chcesz mieć model Boxster, musisz dopłacić 2 tys. dolarów. W całej gamie, Boxster kosztuje dodatkowo 1,5-2,5 tys. dolarów więcej niż porównywalny wariant Caymana.

Na rynku samochodów używanych, Porsche Caymans jest lepszym wyborem, ponieważ mniej się amortyzuje, ale procent amortyzacji jest porównywalny między nimi. Niezależnie od przypadku, rynek wtórny faworyzuje oba te samochody, ponieważ są one niesamowicie zdolnymi samochodami sportowymi za tę cenę.

Czy Cayman jest bardziej praktyczny niż Boxster?

To jest również obszar, w którym Cayman nie przewyższa Boxstera. Przestrzeń bagażowa jest jednak znacznie większa w Caymanie, ponieważ mechanizm miękkiego dachu Porsche Boxstera zagłębia się w przestrzeń bagażnika. Wnętrze Caymana oferuje również więcej miejsca na głowę w porównaniu do Boxstera z założonym dachem.

Różnica w pojemności bagażnika wynosi 145 litrów, ponieważ Cayman oferuje 425 litrów, a Boxster 280 litrów przestrzeni bagażowej. Cayman jest również dostępny z popularną opcją foteli kubełkowych, które dodatkowo zwiększają przestrzeń na nogi dla obu pasażerów.

  Co to jest 7-biegowa skrzynia Porsche Doppelkupplung?

Czy Cayman jest bardziej komfortowy niż Boxster?

Cayman oferuje zauważalnie cichsze doznania w porównaniu do Boxstera z powodu konstrukcji hardtopu. Cayman oferuje lepszą izolację akustyczną, ale dzięki sportowym kubełkom fotele nie są tak wygodne, jak te w Boxsterze.

Jeśli jednak nie zdecydujesz się na kubełkowe fotele, komfort siedzenia jest praktycznie taki sam. Niektórzy uważają, że jazda z góry na dół jest wygodniejsza, podczas gdy inni sądzą, że dłuższa podróż z góry na dół jest znacznie mniej komfortowa.

Niezależnie od przypadku, oba są odpowiednio wygodne i w pewnym stopniu Cayman jest jak Boxster z hardtopem. Istnieją pewne zauważalne różnice między nimi, które mogą skłonić Cię do wyboru jednej lub drugiej wersji. Ale bez względu na to, który z nich wolisz, oba są oszałamiająco zdolne i dobrze zaprojektowane niemieckie samochody sportowe klasy premium.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z