Czy Citroën DS9 to dobry samochód?

Czy Citroën DS9 to dobry samochód?

DS9 to luksusowy sedan klasy średniej, a także pierwszy prawdziwy luksusowy sedan klasy średniej francuskiej marki DS. DS był kiedyś pod parasolem Citroena, ale rozgałęził się w 2015 roku, aby wyrzeźbić swoją własną ścieżkę w kierunku stania się pełnoprawną marką samochodów luksusowych. Czy więc Citroen DS9 to dobry samochód?

DS9 to naprawdę dobry samochód sam w sobie, ale jest otoczony przez ustalone oferty średniej wielkości samochodów luksusowych, takich jak BMW serii 5, Audi A6, Volvo S90 i Mercedes Benz E-Class. Rywalizacja z tymi markami to trudne zadanie i jest to główny powód, dla którego DS9 musi pracować dwa razy więcej, aby zdobyć podobny poziom popularności.

Tak czy inaczej, oferowane silniki są mocne, wydajne i stosunkowo wyrafinowane. Stylistyka dla jednych jest oszałamiająca, dla innych jednak przesadnie wystylizowana. Wnętrze jest ładnie rozplanowane z wysokiej jakości materiałów, ale systemowi infotainment daleko do niemieckich rywali. Wrażenia z jazdy są naprawdę dobre, bo DS9 to naprawdę wygodny samochód.

Jeśli chodzi o niezawodność, wciąż jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, jak dobrze DS9 będzie sobie radzić, ale jak na razie wydaje się, że cierpi na pewne problemy z systemem infotainment. DS9 jest wyceniony tak samo jak jego niemieccy rywale, co dla wielu jest trudnym do przełknięcia wyzwaniem. Z drugiej strony praktyczność jest naprawdę dobra dzięki dużej ilości miejsca w środku.

DS9 – Jednostka napędowa

Podstawowa jednostka napędowa DS9 to rzędowy 4-cylindrowy silnik o pojemności 1,6 l połączony z silnikiem elektrycznym, który generuje moc 225 KM i moment obrotowy 265 lb-ft. Następny model w kolejce wykorzystuje tę samą konfigurację, ale moc jest zwiększona do 250 KM, a moment obrotowy pozostaje taki sam. Wreszcie, top-end model również korzysta z tej samej konfiguracji, ale moc jest podniesiona do 360 KM i 383lb-ft momentu obrotowego.

  Czy Citroën C4 Aircross to dobry samochód?

Wygląda na to, że te trzy są jedynymi układami napędowymi dostępnymi w tej chwili i diesel jest nigdzie nie widać. Wszystkie trzy są naprawdę wydajne bez względu na to, gdzie jeździsz samochodem. Samochód podstawowy i mid-spec są napędzane na przednie koła, podczas gdy model 360 KM jest AWD. Wszystkie trzy są również wyposażone w 8-biegową automatyczną skrzynię biegów w standardzie.

W sumie, układ napędowy DS9 jest przyzwoity, ponieważ daje dużo mocy i momentu obrotowego, ale jednocześnie udaje się zachować wydajność. Niektórzy klienci nie mogą sobie wyobrazić posiadania luksusowego sedana średniej wielkości bez 6-cylindrowego silnika i ci zazwyczaj wybierają niemieckie samochody luksusowe.

DS9 – Design i podwozie

Zewnętrzny język projektowania DS9 jest silnie inspirowany przyszłością, co jest oczywiste w momencie, gdy położysz oczy na DS9. Otrzymuje on wiele ostrych załamań i potencjalnie nawet przestylizowanych elementów, które sprawiają, że samochód czuje się i wygląda naprawdę nowocześnie. Wnętrze DS9 jest naprawdę stylowe, a także bardzo dobrze wyposażone dzięki zastosowaniu wielu wysokiej jakości materiałów.

Układ jezdny i zawieszenie DS9 zostały zaprojektowane z myślą o komforcie. Jednak DS9 posiada również linię Performance, która sprawia, że samochód jest do pewnego stopnia zwinny. Nie jest to BMW serii 5, ale z pewnością daje więcej radości z jazdy niż niektóre inne niemieckie samochody luksusowe.

DS9 – Niezawodność i częste problemy

Jeśli chodzi o niezawodność, nie możemy z całą pewnością powiedzieć, jak dobrze radzi sobie DS9, ponieważ jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, aby to stwierdzić. Samochód dopiero zaczyna wychodzić na rynek i po osiągnięciu sporej ilości klientów będziemy mogli powiedzieć, czy jest naprawdę niezawodny, czy nie. Jednak już teraz o pewnych problemach wspominali różni dziennikarze motoryzacyjni, którzy testowali samochód.

  Najczęstsze problemy z Citroënem C1

Po pierwsze, system infotainment nie dorównuje swoim niemieckim rywalom i potrafi czasem zabłysnąć lub się wyłączyć. Na szczęście, te są prawdopodobnie będzie sortowane z aktualizacji oprogramowania. Niektórzy dziennikarze krytykowali samochód za wątpliwą kontrolę jakości, ale nie wydaje się to być problemem samym w sobie.

DS9 – Wartość i praktyczność

DS9 jest wyceniony niemal identycznie jak jego główni niemieccy rywale, co jest trudne do sprzedania dla tych, którzy są przyzwyczajeni do kupowania samochodów od uznanych luksusowych marek. DS9 jest pierwszym prawdziwie luksusowym sedanem tej marki, a fakt, że dzieli platformę z Peugeotem 508 (samochód nieluksusowy) sprawia, że sprzedaż DS9 jest o wiele trudniejsza.

Praktyczność z drugiej strony jest naprawdę dobra, ponieważ DS9 oferuje mnóstwo miejsca we wnętrzu, podczas gdy przestrzeń bagażnika jest prawie więcej niż wystarczająca. Widoczność mogłaby być lepsza, ale ogólnie rzecz biorąc, praktyczność DS9 jest tak dobra, jak u jego niemieckich i szwedzkich rywali.

Sekcja FAQ.

Czy DS9 może rywalizować z BMW serii 5, Audi A6 i Mercedesem klasy E?

To zależy od tego, jak na to spojrzeć. Jeśli jesteś wierny swoim luksusowym markom o niemieckiej renomie, nie będziesz postrzegał DS9 jako prawdziwego konkurenta, mimo że w większości obszarów nim jest. Największa różnica pomiędzy tymi trzema markami a DS9 polega na tym, że te trzy marki od dawna są wybierane przez niemal wszystkich nabywców luksusowych samochodów średniej wielkości.

  Czy Citroën C3 Aircross to dobry samochód?

Dostanie się do grupy o tak ugruntowanej pozycji jak ta nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza dla marki, która wcześniej znajdowała się pod parasolem marki samochodów ekonomicznych.

Czy DS9 to dobry zakup?

DS9 może być dobrym zakupem, jeśli trafiłeś na dobrą ofertę i jeśli lubisz ten samochód za to, jaki jest. Nie wiemy jednak, jak bardzo DS9 będzie się amortyzował, co oznacza, że odczekanie roku lub dwóch przed pociągnięciem za spust jest naprawdę dobrym pomysłem.

Czy DS jest prawdziwie luksusową marką?

Aby odpowiedzieć na to pytanie poprawnie, musimy najpierw zdefiniować czym w ogóle jest samochód luksusowy. Samochód luksusowy jest produkowany przez pożądaną i dobrze ugruntowaną markę, jest to samochód, który uzupełnia luksusowy styl życia, ponieważ udaje mu się przekroczyć większość oczekiwań i ponieważ potrafi zrobić wiele rzeczy naprawdę dobrze, nie idąc na kompromis w prawie niczym.

DS nie jest jeszcze uznaną marką, ale DS bardzo stara się to zmienić. Nikt nie może zaprzeczyć, że DS wyznacza swoje samochody naprawdę dobrze, ponieważ praktycznie wszystkie z nich są naszpikowane najnowszą i największą technologią, niesamowitymi materiałami konstrukcyjnymi i mocnymi silnikami. W związku z tym DS jest z pewnością luksusową marką, która dopiero się tworzy.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z