Czy czujniki martwego pola są tego warte?

Większość nowoczesnych samochodów jest wyposażona we wszelkiego rodzaju zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, które obejmują również monitorowanie martwego pola, wspomaganie utrzymania pasa ruchu, systemy wykrywania kolizji z przodu, systemy ostrzegania o ruchu poprzecznym, kamery do parkowania 360 stopni, automatyczne hamowanie i wiele innych.

Niektóre z nich są bardziej przydatne niż inne, co oznacza, że nie wszystkie z nich są warte ceny wywoławczej. Systemy takie jak detektory martwego pola są rzeczywiście warte tego, ponieważ oferują dodatkową warstwę bezpieczeństwa i wygody bez ranienia konta tylnego zbyt wiele.

Jednak systemy takie jak te nie są doskonałe i nigdy nie należy na nich polegać, jeśli chodzi o zmianę pasa ruchu. Mają one jedynie pomagać i dlatego nigdy nie należy całkowicie ufać takim systemom.

Inne systemy ADAS, takie jak cross-traffic alert może być przydatne, ale są one rzadko kiedykolwiek używane i to samo dotyczy asystenta pasa ruchu, który często może być zbyt agresywny. Systemy te muszą być doskonale zintegrowane, aby nie przeszkadzały w prowadzeniu samochodu, a jednocześnie zapewniały bezpieczeństwo.

Korzyści płynące z systemów wykrywania martwego pola

Pierwszą zaletą systemu wykrywania martwego pola jest fakt, że dzięki niemu zmiana pasa ruchu staje się łatwiejsza i bezpieczniejsza. Nawet jeśli nie powinieneś polegać na systemach takich jak te, to i tak nie są one uciążliwe podczas długich podróży autostradą, ponieważ wiesz, że ktoś jest w Twoim martwym polu, jeśli system Ci o tym powie.

Oznacza to, że nie będziesz musiał się odwracać, aby dokonać zmiany pasa ruchu, jeśli system ostrzega Cię o kimś znajdującym się w Twoim martwym polu. Jeśli jednak zdecydujesz się na zmianę pasa ruchu, powinieneś zawrócić i sprawdzić, aby mieć stuprocentową pewność.

  Czy niesprawna sprężarka AC może spowodować przegrzanie samochodu?

Systemy takie jak te również pomóc swoją wartość odsprzedaży, więc to nie jest tak, że marnujesz pieniądze na bezużytecznej technologii. Systemy te śledzą również ruch wokół Ciebie przez cały czas, co działa najlepiej, jeśli są sparowane z kamerami wysokiej rozdzielczości i asystentem pasa ruchu.

Wady wykrywania martwego pola

Na pierwszy rzut oka te systemy sprawiają, że masz wrażenie, że nie musisz się nawet odwracać, gdy chcesz zmienić pas ruchu i to jest największy problem, z jakim borykają się takie systemy. Obniżają one ogólną świadomość kierowcy, mimo że ich zadaniem jest jedynie pomaganie mu.

Co więcej, systemy takie jak te czasami są nieco zbyt agresywne podczas powiadamiania Cię zarówno dźwiękiem jak i miganiem, więc często mogą Cię zdezorientować podczas jazdy, co nigdy nie jest dobrym pomysłem. Systemy takie jak te mają tendencję do tworzenia wszelkiego rodzaju dźwięki podczas włączania kierunkowskazów, co oznacza, że wielu kierowców nie są teraz nawet chętni do korzystania z kierunkowskazów.

Systemy te są czasami również mocno problematyczne podczas niekorzystnych warunków pogodowych i jeśli czujniki są pokryte brudem drogowym i brudem. Może to często oznaczać, że nie będą one działać wtedy, kiedy powinny lub będą się włączać, kiedy nie powinny.

Do’s and dont’s Lane change do’s and dont’s

Wykonanie prostej zmiany pasa ruchu może wydawać się łatwe, bo takie jest, ale tylko wtedy, gdy wszystko jest tak, jak być powinno. Ważne jest, aby pamiętać, że czasami zmiana pasa ruchu może spowodować różnego rodzaju problemy związane z Twoim życiem, samochodem i wszystkimi innymi osobami wokół Ciebie.

  Czy hybrydy są dobre na długie dystanse?

Zawsze pamiętaj, aby rozejrzeć się dookoła siebie, gdy chcesz zmienić pas ruchu, niezależnie od tego, jak zaawansowane są systemy wykrywania martwego pola. Utrzymuj czujniki w czystości przez cały czas i upewnij się, że używasz kierunkowskazu przez cały czas, bez względu na to, jak natrętny może być system wykrywania martwego pola.

Unikaj agresywnych zmian pasa ruchu i zajeżdżania drogi innym, zwłaszcza na autostradzie. Wyprzedzanie z prawej strony również nie jest czymś, co powinieneś robić. Podsumowując, pamiętaj, aby przestrzegać wszystkich zasad ruchu drogowego podczas wykonywania zmiany pasa ruchu i nigdy nie polegaj na tych systemach w pełni, ponieważ są one znane z tego, że czasami są wadliwe.

Sekcja FAQ

Czy można zainstalować czujniki monitorowania martwego pola w używanym samochodzie?

Tak, można to zrobić albo decydując się na ich doposażenie lub przechodząc przez trasę aftermarket, w zależności od tego, czy dany samochód był nawet dostępny z asystentem martwego pola z fabryki. Jeśli tak, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to doposażyć istniejący system, ale jeśli nie możesz, powinieneś zdecydować się na aftermarket jeden.
Modernizacja jest prawdopodobnie będzie korzystne dla wartości odsprzedaży, podczas gdy aftermarket system może nawet obniżyć go. Jednakże, należy pamiętać, aby pozostawić proces instalacji do profesjonalisty, jeśli chcesz zmaksymalizować swoje bezpieczeństwo w samochodzie i chcesz system być niezawodne dla najdłużej.

Ile kosztuje system monitorowania martwego pola?

Zależy to od tego, czy zdecydują się Państwo na system fabryczny, czy też kupią go Państwo na rynku wtórnym. Najbardziej przystępne systemy kosztują od 200 do 250 dolarów, ale nigdy nie należy skąpić na technologie takie jak te, więc pamiętaj, aby przedkładać niezawodność i wydajność nad samą cenę.

  Jaki jest najwygodniejszy samochód dla seniora?

Midrange aftermarket systemy wspomagania martwego pola może kosztować w dowolnym miejscu między 300-500 dolarów, a najbardziej zaawansowane mogą łatwo osiągnąć 1000 dolarów. Najdroższe systemy zazwyczaj zawierają wszelkiego rodzaju dodatkowe funkcje, takie jak znaki rozpoznawania znaków drogowych, asystent utrzymania pasa ruchu i tak dalej.

Gdzie znajdują się czujniki wykrywające martwe pole?

Większość samochodów umieszcza te systemy bezpośrednio na tylnych zderzakach, ponieważ po każdej stronie. Niektórzy producenci samochodów mają tendencję do umieszczania ich w tylnych światłach lub nawet na samych lusterkach. Można również znaleźć kilka przykładów, w których producenci samochodów zintegrowali te czujniki w ramach czujników parkowania, co ułatwia dotarcie do nich, jeśli coś pójdzie nie tak.

Wszystko zależy od tego, jak zaawansowany jest system i czy jest on wyposażony w dedykowaną kamerę wspomagającą martwe pole. Najbardziej zaawansowane systemy wspomagania martwego pola są ładowane z wszelkiego rodzaju dodatkowych funkcji, które sprawiają, że system jest o wiele bardziej wyrafinowany i rozproszone po wszystkich czterech rogach samochodu.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z