Czy felgi Mercedes będą pasować do VW?

Zmiana kół w samochodzie to świetny sposób na nadanie mu nowego wyglądu i osiągnięcie specyficznych wrażeń z jazdy. Wiele osób używa różnych zestawów kół do opon zimowych i letnich, co oznacza, że jeśli masz zestaw kół Mercedes leżący w pobliżu, możesz nawet być w stanie dopasować je do swojego VW.

Warto wspomnieć, że większość niemieckich marek używa podobnych wzorów śrub w zakresie od 5x112mm, 5x114mm i 5x120mm. Jest to dobra wiadomość, ponieważ wiele modeli Mercedes i VW używać 5x112mm wzór śruby, co oznacza, że będzie można dopasować swoje koła Mercedes na większości VW tam.

Jednakże, należy również upewnić się, że średnica koła i rozmiar opony nie są zbyt odmienne. Przesunięcie koła powinno również pasować, podobnie jak otwór centralny koła. To powiedziawszy, mogą się one różnić, ponieważ modele Mercedesa mają tendencję do używania 66,6-calowego otworu, podczas gdy VW mają tendencję do używania 57,1-calowych wymiarów otworu.

Jako takie, trzeba będzie albo obrabiać koła lub zdecydować się na pierścienie piasty. Tak czy inaczej, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to skontaktować się z dealerem i upewnić się, że porównasz wszystkie te pomiary, zanim spróbujesz zamontować koła.

Wzór śrub

Śruby do kół pełnią naprawdę ważną rolę, a jest nią dokręcanie połączenia pomiędzy kołami a samochodem. Ponieważ są one tak ważne, muszą być jak najbardziej precyzyjne, co oznacza również, że nawet najmniejsze rozbieżności mogą spowodować niepożądane konsekwencje, które mogą skończyć się nawet katastrofalnie.

Nie jest to jednak coś, czym należy się martwić, ponieważ większość modeli Mercedesa i VW stosuje ten sam układ śrub 5x112mm. Oznacza to, że śruby i odpowiadające im otwory na piaście mocującej koło i samo koło są identyczne, co zapewnia prawidłowe dopasowanie, a tym samym nie powinno utrudniać prowadzenia samochodu i bezpieczeństwa.

  Jaki jest najlepszy Mercedes do jazdy off-road?

Wszystko to gwarantuje, że rzeczywiście można zamontować większość felg Mercedes na VW z podobnego segmentu. Oczywiście, nie będzie można zamontować felg Mercedes Benz G-Class na VW Golfie, więc pamiętaj, aby porównać wszystkie inne wymiary wymienione w tym artykule.

Średnica koła i rozmiar opony

Średnica koła jest związana z długością koła na całej jego powierzchni i jest powszechnie mierzona w calach. Większość współczesnych modeli Mercedesa i VW jest wyposażona w koła o średnicy od 17 do 21 cali, które mogą być stosowane zamiennie, jeżeli nie są oddalone od siebie o więcej niż 2, a czasem nawet 3 cale.

Jednakże, jeśli jesteś właścicielem VW, który zwykle sportowy 16-calowe koła i chcesz zamontować 18-calowe koła Mercedes na swoim VW, trzeba nabyć odpowiednie opony minus dwa cale średnicy koła dodane. Jest to konieczne, ponieważ chcesz zachować tę samą powierzchnię obrotową, aby Twój prędkościomierz i licznik kilometrów działały prawidłowo.

Czasami nie będzie można tego zrobić, jeśli dany samochód jest wyposażony w większe tarcze hamulcowe, które po prostu nie mogą wyczyścić koła o mniejszej średnicy. Tak czy inaczej, upewnij się, że średnica koła i rozmiar opony są jak najbardziej zbliżone.

Przesunięcie koła i otwór centrujący

Dwie ostatnie, ale równie ważne miary, które muszą się zgadzać, to odsadzenie koła i otwór centralny koła. Przesunięcie koła jest związane z położeniem osi koła w stosunku do piasty, na której koło jest zamontowane.

  Który Mercedes ma najwięcej miejsca na nogi?

Neutralny offset koła jest taki, gdzie linia środkowa koła jest bezpośrednio w linii z piastą montażową. Koło z offsetem dodatnim montuje się blisko zewnętrznej krawędzi koła, podczas gdy koło z offsetem ujemnym montuje się bliżej wewnętrznej krawędzi koła.

Mogą się one nieznacznie różnić, jeśli można je odpowiednio skompensować za pomocą zestawu wysokiej jakości i prawidłowo zamontowanych podkładek dystansowych. Otwór na koło to otwór, na którym koło mocuje się na powierzchni śruby. Te mogą czasami różnić się między niektórymi modelami Mercedes i VW, co oznacza, że należy albo obrabiać koła lub użyć lub zdecydować się na jakości wykonane pierścienie piasty.

W sumie, jeśli wszystkie te pomiary pasują powinieneś być w stanie dopasować swój VW z zestawem kół Mercedes. Najważniejszą miarą, która musi się zgadzać i nie może być kompensowana, jest układ śrub.

Dział FAQ

Czy wszystkie europejskie samochody używają tego samego schematu śrub?

Niektóre europejskie samochody używają tego samego układu śrub, ale nie wszystkie. Jak wspomniano, samochody Mercedesa w większości używają schematu śrub 5x112mm, ale niektóre modele Mercedesa używają innego typu schematu śrub. Są one zazwyczaj kojarzone z samochodami z różnych segmentów, zwłaszcza tymi, których zadaniem jest wykonywanie zadań komercyjnych.

Jednakże, prawie wszystkie europejskie samochody używają śrub w przeciwieństwie do stadnin, które jest bardziej powszechne w USA wykonane samochody. Logika za tym jest to, że śruby są łatwiejsze do dokręcić i odkręcić w porównaniu do kołków.

  Co to jest zestaw Mercedes Tirefit?

Czy można założyć felgi z blokadą centralną na samochody z normalnym rozstawem śrub?

Center-lock koła są prawie zawsze zarezerwowane dla wysokiej klasy samochodów wydajności i samochodów wyścigowych, ponieważ jest to o wiele łatwiejsze do zmiany koła, jeśli trzeba tylko poluzować jedną dużą śrubę. Jednakże, nie można tego zrobić za pomocą starej techniki zmiany opon, ponieważ koła z blokadą centralną są znacznie trudniejsze do dokręcenia i poluzowania.

Oznacza to, że nie jest to praktyczne rozwiązanie do codziennego użytku i dlatego większość samochodów nie korzysta z tej konstrukcji. Warto również wspomnieć, że jest to praktycznie niemożliwe, aby użyć kół z blokadą centralną na samochodzie z regularnymi 4-8 wzorami śrub.

Gdzie mogę znaleźć wszystkie wymiary kół?

Aby prawidłowo porównać rozstaw śrub, średnicę koła, rozmiar opony i przesunięcie koła, należy znaleźć wszystkie te wymiary albo na samej oponie i kole, albo w instrukcji obsługi. Można je również znaleźć na naklejce na progu niektórych samochodów.

Jeśli nadal nie można ich znaleźć we wszystkich wyżej wymienionych miejscach, należy skontaktować się z dealerem i poprosić o podanie wymiarów bezpośrednio.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z