Czy felgi z jednego samochodu będą pasować do innego?

Zależy to od kilku różnych czynników, takich jak rozstaw śrub, rozmiar opony/koła i przesunięcie koła. Oznacza to, że felgi z jednego samochodu nie są wymienne, jeśli nie przestrzegają wszystkich wymienionych środków. Najprostszym sposobem, aby to stwierdzić, jest porównanie wymiarów kół obok siebie.

Producenci samochodów testują swoje samochody z określonymi kombinacjami kół i opon, aby były one jak najbardziej wydajne i dopracowane. Nawet jeśli technicznie można zamontować felgi z jednego samochodu do drugiego, to sprawi, że samochód mniej wyrafinowane, a może nawet niebezpieczne.

Jako takie, upewnij się, aby przeczytać ten artykuł, aby dowiedzieć się, jakie są konkretne środki trzeba porównać, zanim zdecydujesz się zmienić felgi na swoim samochodzie. To czuje się świetnie, aby zaktualizować swój samochód z zestawem aftermarket koła, ale należy pamiętać, aby zrobić to we właściwy sposób.

Jest to również bardzo wskazane, aby wyposażyć swój samochód z odpowiednimi oponami dla sezonu. Innym aspektem, który musisz rozważyć jest to, czy Twój samochód używa tzw. staggered set-up, w którym przednie koła nie mają tej samej średnicy co tylne, co czasami ma miejsce w samochodach bez napędu na cztery koła.

Wzór śruby koła – kluczowy aspekt, jeśli chodzi o wymienność kół

Nie wszystkie samochody posiadają ten sam wzór śrub, co oznacza, że nie wszystkie samochody mogą nosić te same typy kół. Śruby są używane do podłączenia koła do osi, co oznacza, że nie można dokonać żadnych regulacji tutaj bez narażania wrażenia z jazdy.

  Jakie są plusy i minusy zakupu używanego samochodu?

Najlepszym sposobem działania byłoby prawidłowo obliczyć wzór śrub obu kół przed próbą ich wymiany. Większość kół samochodowych te dni używać 3 lub 4 śruby na koło, ale niektóre większe pojazdy użytkowe, w tym ciężkie ciężarówki mogą korzystać dwa razy tyle.

Aby zmierzyć wzór śruby, trzeba obliczyć średnicę koła umieszczonego bezpośrednio w środku wszystkich otworów na śruby. Można również sprawdzić wzór śruby online, jeśli jesteś pewien, że znalazłeś dokładnie to samo koło. Jeśli Twoje koło ma 4 otwory na śruby, kod powinien zaczynać się od cyfry 4, a jeśli Twoje koło ma 5 otworów, kod powinien zaczynać się od cyfry 5.

Rozmiar koła/opony – Kluczowy, jeśli chcesz zachować wszystkie oryginalne cechy samochodu

Jeśli rozmiar kół i opon nie jest taki sam, samochód nie będzie w stanie prawidłowo odczytać prędkości, a jednocześnie stanie się dużo trudniejszy do kontrolowania. Dotyczy to również licznika kilometrów, ponieważ system, który za nim stoi, został zaprojektowany z myślą o konkretnej kombinacji rozmiaru opon i kół.

Technicznie rzecz biorąc, można jednak zamontować koło o cal większe lub mniejsze, ale tylko pod warunkiem, że zastosuje się do tego odpowiednią oponę. Oznacza to, że jeśli zwiększysz rozmiar koła o cal, musisz zmniejszyć rozmiar opony o cal, aby zachować ten sam rozmiar opony/koła.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, czy nowe koło i stara opona/nowa opona i stare koło są ze sobą zgodne, ponieważ wiele innych pomiarów musi się zgadzać. Na koniec, jeśli wszystko się zgadza, upewnij się, że wyważyłeś koło zanim zamontujesz je na samochodzie.

  Jaka jest żywotność samochodu elektrycznego?

Przesunięcie koła – odległość między środkiem koła a powierzchnią montażową

Trzecią, ale równie ważną miarą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest offset koła lub odległość między środkiem koła a powierzchnią montażową piasty. Koła są albo pozytywne przesunięcie, neutralne przesunięcie, lub negatywne przesunięcie, a te muszą pasować, jeśli chcesz zmienić swoje koła.

Dodatni offset jest najczęściej spotykany w nowszych samochodach, gdzie sama obręcz jest bliżej zewnętrznej krawędzi samochodu. Ujemny offset oznacza, że koło jest wciśnięte do środka, a powierzchnia montażowa jest bliżej zespołu hamulca, a więc skierowana do tyłu.

Neutralny offset jest gdzieś pomiędzy tymi dwoma, co oznacza, że koło jest zamontowane bezpośrednio na linii środkowej. Nawet jeśli technicznie rzecz biorąc możesz zastąpić swoje koła z neutralnym offsetem kołami z offsetem dodatnim i ujemnym, robiąc to ryzykujesz, że Twój samochód stanie się dużo bardziej niebezpieczny w prowadzeniu.

Sekcja FAQ

Czy felgi aftermarketowe są tego warte?

Zestaw koło-opona jest tym, co łączy Twój samochód z podłożem, co oznacza, że musi być precyzyjnie dostrojony do Twojego samochodu. Jeśli są jakieś rozbieżności w dziale koła/opony, to zazwyczaj sprawia, że samochód jest mniej wydajny, głośniejszy, a często nawet bardziej niebezpieczny w prowadzeniu.
W związku z tym, zawsze pamiętaj, aby zdecydować się na wysokiej jakości felgi z rynku wtórnego i zawsze staraj się zachować te same wymiary kół, co w oryginalnych kołach. Koła z rynku wtórnego są tego warte, ale tylko wtedy, gdy są one bezpieczne i dostrojone dokładnie dla Twojego samochodu. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to udać się do sklepu z oponami i kołami i zapytać, które koła powinny najlepiej pasować do Twojego samochodu.

  Czy wszystkie nowe samochody mają kamery cofania?

Czy można zmienić rozstaw śrub w kole samochodowym?

Adaptery/spacery do kół służą do zmiany rozstawu śrub w kołach, aby umożliwić wymianę większej ilości kół pomiędzy różnymi samochodami. Nawet jeśli to rozwiązanie niekoniecznie jest najlepsze, może się sprawdzić, jeśli instalacja została przeprowadzona prawidłowo.

Oznacza to, że trzeba użyć wysokiej jakości części i zrobić prawidłowe wyrównanie. W tym celu, zanim kupisz cokolwiek samodzielnie, zabierz swój samochód do doświadczonego warsztatu oponiarskiego.

Jak rozmiar kół wpływa na osiągi mojego samochodu?

Rozmiar kół i opon wpływa na zwinność, poziom hałasu, wydajność i ogólne wyrafinowanie samochodu. Opony o większych bokach i mniejszej średnicy kół są zazwyczaj bardziej komfortowe, szczególnie w samochodach z mniej zaawansowanym zawieszeniem.

Jeżeli jednak zmniejszysz ścianki boczne, sprawisz, że Twój samochód będzie bardziej zwrotny, co jest korzystne przede wszystkim dla samochodów o wysokich osiągach. Ciężar zestawu koła i opony również wpływa na osiągi, ponieważ jest więcej masy, którą trzeba obrócić.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z