Czy Fiat 500e jest dobrym samochodem?

Czy Fiat 500e jest dobrym samochodem?

Fiat 500e to dwudrzwiowy, czysto elektryczny hatchback oferowany jako samodzielny przez Fiat Chrysler. Samochód ten jest zgrabny, kompaktowy i daje wiele radości z jazdy. Produkuje również zero emisji, co czyni go jednym z najlepszych EV na rynku. Ale czy Fiat 500 jest dobrym samochodem?

Fiat 500e to dobry samochód dla osób, które pragną zeroemisyjnego, kompaktowego i wydajnego EV. Jednak w porównaniu z rywalami wciąż brakuje mu w wielu sektorach, dlatego od momentu wprowadzenia na rynek w 2013 roku nie odnotował zbyt dużej sprzedaży. Wnętrze jest ciasne i tanio wykonane. Co więcej, ma krótki zasięg, co dla wielu osób może nie być pożądane.

Historia Fiata 500e

Fit 500 jest częścią serii 500. Jednak w przeciwieństwie do swojego rodzeństwa nie jest napędzany silnikiem spalinowym, a dedykowaną baterią. Samochód ten był produkowany w latach 2013-2019. Kluczowe jest również to, że samochód był sprzedawany w stanach Oregon i Kalifornia jako samochód „zgodności”, aby zdobyć kredyty czystej energii dla Fiata.

Niestety, Fiat zaprzestał produkcji Fiata 500e i serii 500 w Ameryce Północnej. Wynika to z niskiej sprzedaży, którą odnotowano w ciągu ostatnich kilku lat.

Cechy Fiata 500e

Wygląd

Fiat 500e jest pięknie zaprojektowany i pochodzi z stylu retro. Posiada również kilka wyjątkowych cech, takich jak 15-calowe lakierowane felgi aluminiowe, dwufunkcyjne halogenowe reflektory projektorowe, elektryczne podgrzewane lusterka boczne i światła do jazdy dziennej. O ile wygląd zewnętrzny jest spektakularny, o tyle wnętrze ma pewne braki.

Osiągi

Fiat 500e jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 83 kWh, który generuje ponad 111 KM i 147 lb-ft momentu obrotowego. Posiada również napęd na przednie koła z jednobiegową automatyczną skrzynią biegów. Dzięki takiej mocy samochód ten osiąga prędkość maksymalną do 93 mph, a od 0 do 60 przyspiesza w 8,2 sekundy.

  Najczęstsze problemy z Fiatem Mobi

Komfort i przestrzeń ładunkowa

Fiatowi 500e brakuje, jeśli chodzi o przestrzeń w kabinie i wygląd. Większość użytych materiałów jest gorsza w porównaniu do jego konkurentów. Jeśli więc planujesz miejsca siedzące z tyłu, nie będzie Ci wygodnie, gdyż jest ciasno. Dodatkowo ma małą przestrzeń ładunkową, mierzącą 7,0 stóp sześciennych przestrzeni.

Zasięg

Jest to jedna ze słabych stron Fiata 500e. Podczas gdy większość jego konkurentów ma zasięg ponad 100 mil, Fiat 500e pochodzi z zasięgiem do 84 mil. Poza tym, hamulce regeneracyjne zrobić, w większości scenariuszy, wykorzystują 100% swoich możliwości regeneracyjnych w dół do 8 mph, aby zmaksymalizować wydajność samochodu.

Jednak nadal można poprawić jego zasięg z 42-kWh pakiet baterii w zakres-topper, który poprawi zasięg z 84 mil do 199 mil. Mimo to, kierowcy powinni być w stanie zegar ponad 250 mil podczas jazdy w mieście.

Bezpieczeństwo

Jak większość modeli z serii Fiat 500, Fiat 500e jest również bardzo bezpieczny i niezawodny. Może pochwalić się kilkoma najlepszymi funkcjami bezpieczeństwa, takimi jak poduszki powietrzne, elektroniczna kontrola stabilności, system zapobiegający blokowaniu się kół podczas jazdy, system zapobiegający blokowaniu się kół oraz napinacze.

Cena

Fiat 500e jest jednym z najbardziej przystępnych kompaktowych EV na rynku. Ma MSRP 33,210 dolarów, bez podatku, rejestracji, licencji i Fiat’s 1,495 dolarów opłaty przeznaczenia. Jednakże, posiada również normatywny rabat 7,250 dolarów i nabywcy kwalifikują się do federalnego kredytu podatkowego w wysokości do 7,500 dolarów.

  Czy Fiat Mobi to dobry samochód?

Ważne jest również, aby zauważyć, że nabywcy Kalifornii kwalifikują się do Clean Vehicle Rebate w wysokości do $ 4,500. Dzięki tym wszystkim czynnikom, Fiat 500e należy do najbardziej przystępnych cenowo EV na rynku.

FAQ.

Czy warto kupić Fiata 500e?

Jeśli porównasz go z rywalami, okaże się, że Fiatowi 500e brakuje w wielu dziedzinach. Jedyną wyróżniającą się cechą, którą ten samochód oferuje lepiej niż większość rywali, jest zerowa emisja spalin. Ale jeśli chodzi o zasięg, wydajność, komfort, niezawodność i styl, większość jego konkurentów jest lepsza.

Podsumowując, Fiat 500e to wciąż fantastyczny i ekonomiczny samochód do codziennej jazdy po mieście. Jest też tańszy w utrzymaniu niż inne modele Fiata dostępne na rynku.

Jak szybki jest Fiat 500e?

Fiat 500e nie jest samochodem o wysokich osiągach, ale jest szybszy niż większość jego konkurentów. Ten samochód może przyspieszyć od 0 do 60 mph w zaledwie 8,2 sekundy. Do tego dochodzi prędkość maksymalna 93 mph, która jest jedną z najlepszych w swojej klasie.

Jakie są najczęstsze problemy z Fiatem 500e?

Fiat 500e to kompaktowy, wydajny, niezawodny, stylowy elektryczny samochód miejski. Ma jednak również pewne powszechne problemy, o których użytkownicy powinni wiedzieć. Należą do nich problemy z oprogramowaniem, problemy z akumulatorem, problemy z ładowaniem, problemy ze skrzynią biegów i problemy elektryczne.

Ile kosztuje akumulator Fiata 500e?

Jeśli akumulator w Twoim Fiacie 500e jest przestarzały lub uszkodzony i chcesz go wymienić, będziesz musiał sporo wydać. Średnio, koszt samej robocizny będzie Cię kosztował od 352 do 444 dolarów. Z drugiej strony, będziesz musiał zapłacić około 29 750 dolarów za części. Należy pamiętać, że nie obejmuje to podatków ani opłat.

  Najczęstsze problemy z Fiatem 500e

Czy Fiat 500e jest lepszy niż Volkswagen e-Golf i Nissan Leaf?

Nie, Fiat 500e nie jest lepszy niż Volkswagen e-Golf czy Nissan Leaf. Dzieje się tak, ponieważ oba samochody oferują lepsze osiągi, bardziej niezawodne samochody, wyjątkowy komfort i są mocniejsze niż Fiat 500e. Volkswagen e-Golf dostarcza maksymalnie 134 KM, natomiast Nissan Leaf aż 147 KM. Wręcz przeciwnie, Fiat 500e zapewnia tylko 111 KM.

Jeśli chodzi o zasięg, Volkswagen e-Golf zapewnia do 125 mil, podczas gdy Nissan Leaf zapewnia do 150 mil. Te dwa są lepsze niż Fiat 500e z zasięgiem 84 mil. Mimo że Fiat 500e (33 210 USD) jest droższy od Volkswagena e-Golfa (31 895 USD) i Nissana Leaf (27 400 USD).

Final thoughts

Fiat 500e może być jednym z najbardziej niezawodnych modeli Fiata na rynku, ale wciąż brakuje mu w tyle w wielu kategoriach w porównaniu z konkurencją. Ma jeden z najkrótszych zasięgów i brakuje mu również wnętrza. Dodatkowo nie jest zbyt mocny i przewozi garstkę bagażu.

Ogólnie rzecz biorąc, Fiat 500e jest nadal ekonomicznym samochodem i produkuje zero emisji. Jest też niedrogi i idealny do jazdy w obrębie miasta.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z