Czy hybryda jest lepsza od elektryki?

Od 1885 roku na rynku dominują samochody z silnikiem spalinowym. Jednak w 1997 roku narodziła się Toyota Prius, a świat został uraczony kolejnym typem samochodu – hybrydą. Prawie 10 lat później Tesla wprowadziła na rynek efektowny Model S, który zapoczątkował obecny trend EV.

Dziś w 2021 roku, mamy wiele różnych EV i hybryd na rynku, ale aby wybrać jeden nad drugim musimy zanurzyć się głębiej w to, co sprawia, że EV i co sprawia, że hybryda tak pożądane. Nawet jeśli te dwa wydają się dość różne, nie są one światem od siebie.

Pojazdy elektryczne są zbudowane wokół silnika elektrycznego, który jest zasilany przez wysokonapięciowe akumulatory o pojemności od 30 kWh do 120 kWh. Nie emitują one żadnych szkodliwych emisji ani dźwięków, ale posiadanie jednego w 2021 roku jest nadal wątpliwe dla większości.

Z drugiej strony, hybrydy są krokiem pomiędzy samochodami spalinowymi a elektrycznymi, ponieważ oferują silnik elektryczny i tradycyjny silnik spalinowy. Obecnie o wiele wygodniej jest żyć z samochodem hybrydowym na co dzień, ale stwierdzenie, że jeden jest lepszy od drugiego wymaga dalszych badań.

Istotne aspekty samochodów hybrydowych

Aby samochód można było nazwać hybrydowym, musi on posiadać kilka środków napędu, czyli w tym przypadku silnik benzynowy lub wysokoprężny połączony z silnikiem elektrycznym. Cała idea samochodów hybrydowych polega na wymyśleniu systemu, który pozwala obu silnikom pracować optymalnie w każdym wymaganym momencie.

Jako takie, silnik spalinowy działa najlepiej na autostradzie prędkości przez dłuższy czas, ale brakuje, jeśli chodzi o moment obrotowy i powolny stop-and-go ruchu miejskiego. Z drugiej strony, silnik elektryczny wykorzystuje hamowanie odzyskowe do spowolnienia samochodu podczas ładowania akumulatora, który działa najlepiej w powolnym ruchu.

  Jaki jest najwygodniejszy samochód rodzinny?

Oznacza to, że silnik elektryczny nie jest przeznaczony do jazdy po autostradzie, co wiąże się z niewielkim lub żadnym hamowaniem. Cały sens samochodu hybrydowego polega na sprytnym przejściu między tymi dwoma silnikami w celu osiągnięcia najwyższej wydajności paliwa.

Obecnie istnieją trzy główne typy pojazdów hybrydowych, zwane „pełnymi hybrydami”, „łagodnymi hybrydami” i „hybrydami plug-in”. Pełne hybrydy są czasami nazywane hybrydami samodoładowującymi się, ale nie oferują one zbyt dużego zasięgu. Z drugiej strony, hybryda typu plug-in może być podłączona do prądu i jest to najbardziej rozpowszechniony typ hybrydy.

Istotne aspekty pojazdów elektrycznych

Jak już wcześniej wspomniano, główny nurt pojazdów elektrycznych rozpoczął się w 2008 roku od Modelu S, mimo że koncepcja ta została po raz pierwszy przedstawiona prawie 200 lat wcześniej. Tesla w pojedynkę wywołała rewolucję w technologii transportu, a wielu innych tradycyjnych producentów samochodów wkrótce podążyło jej śladem.

Samochód elektryczny zbudowany jest wokół jednego lub wielu silników elektrycznych, które wykorzystują energię elektryczną zgromadzoną w wysokonapięciowych akumulatorach. Największą zaletą samochodów elektrycznych jest to, że są one bardziej zaawansowane technologicznie, wydajniejsze i mniej szkodliwe dla środowiska, co przekłada się na lepszą i zdrowszą przyszłość transportu.

Chociaż samochody elektryczne mają wiele zalet, wciąż są nowe i trzeba pójść na kilka kompromisów, aby użyć jednego jako codziennego kierowcy. Po pierwsze, ładowanie samochodu elektrycznego przy użyciu zwykłej domowej wtyczki trwa aż 10 godzin, ale czas ładowania może wynosić zaledwie 20-30 minut przy użyciu szybkiej ładowarki poziomu 3.

  Czy Tesla jest lepsza od BMW?

Dlaczego powinieneś wybrać jedno nad drugim?

Najpierw musimy porównać je z myślą o codziennych dojazdach do pracy, a w tym przypadku nie ma między nimi zbyt wielu różnic. Hybryda może pracować wyłącznie w trybie elektrycznym, a w razie potrzeby może również korzystać z silnika spalinowego. Z drugiej strony, EV opiera się wyłącznie na energii elektrycznej, co jest dobrą i złą rzeczą.

Zaletą EV jest fakt, że nie emitują one prawie żadnych szkodliwych emisji w porównaniu do hybrydy, ale to oznacza, że nie masz żadnych alternatyw dla energii elektrycznej. Jeśli chodzi o długodystansowe rejsy, hybryda z większym silnikiem spalinowym jest najlepsza, w innych przypadkach, EV jest lepszy.

Pod względem konserwacji i niezawodności, EV są lepsze, ponieważ mają prostszą konstrukcję. Oznacza to, że jest mniej rzeczy, które mogą pójść źle. Ponadto, nie trzeba wydawać pieniędzy na paliwo przy posiadaniu EV, ale trzeba czekać na dłużej podczas ładowania EV.

Innym dobrym powodem, dla którego warto zdecydować się na hybrydę lub EV jest to, że można polegać na kilku zachęt rządowych i obniżek podatków. Chociaż różnią się one w zależności od kraju, jest bardziej prawdopodobne, że dostaniesz więcej, jeśli zdecydujesz się na EV.

Sekcja FAQ

Czy silniki elektryczne są bardziej niezawodne niż silniki spalinowe?

Silniki elektryczne mają mniej ruchomych części, dlatego nie wymagają tak częstej konserwacji jak tradycyjne silniki spalinowe. Oznacza to, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że coś się zepsuje. Co więcej, nie zużywają one oleju silnikowego, co oznacza, że nie trzeba wydawać pieniędzy na olej.

  Najlepsze samochody hybrydowe dla wysokich kierowców

Jeśli przestrzegać wszystkich regularnych konserwacji, silnik elektryczny powinien trwać przez wiele lat. Największym problemem samochodów elektrycznych jest jednak bateria.

Jak długo wytrzymują akumulatory samochodów hybrydowych/EV?

Jeśli spojrzymy na większość gwarancji na akumulatory oferowanych przez głównych producentów pojazdów elektrycznych, to powinny one być objęte gwarancją przez co najmniej 7 do 8 lat. Czasami oznacza to jednak tylko tyle, że akumulator nie powinien zejść poniżej 70% swojej oryginalnej pojemności.

W przeliczeniu na kilometry, można liczyć na około 80-150 tys. km przebiegu na jednej baterii, zanim zacznie ona ulegać znacznej degradacji.

Czy samochody elektryczne to przyszłość?

Według większości obecnych szacunków, samochody elektryczne są rzeczywiście przyszłością transportu konsumenckiego. Jednak trudno jest przewidzieć, kiedy świat całkowicie przestawi się na EV. Można śmiało powiedzieć, że infrastruktura i technologia wciąż nie dorównują silnikom spalinowym.

Na chwilę obecną, możesz używać samochodu elektrycznego, jeśli jesteś w stanie używać go do tego, do czego został stworzony. Jeśli możesz, hybryda może być doskonałym krokiem przed ewentualnym przejściem na EV.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z