Czy Hyundai i30N to dobry samochód?

Hyundai i30N to wersja wydajnościowa modelu Hyundai i30, jednego z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się hatchbacków Hyundai wszech czasów. Model i30N został po raz pierwszy wprowadzony wraz z rokiem modelowym 2016, który oznaczał początek trzeciej generacji modelu i30 w ogóle. Od tego czasu Hyundai oferuje i30N jako część swojego regularnego katalogu. Czy zatem Hyundai i30N to dobry samochód?

Hyundai i30N jest zdecydowanie dobrym samochodem, ponieważ udaje mu się połączyć praktyczność, łatwość obsługi, przystępną cenę i wydajność zwykłego i30 z emocjami, które pochodzą z silnika o mocy 200 KM i mnóstwem ulepszeń wydajności. Oferowany silnik jest mocny, ekscytujący i brzmi naprawdę dobrze jak na tak mały silnik.

Pod względem stylistycznym model i30N jest znacznie poważniejszy od zwykłego i30. Otrzymuje specjalne kolory nadwozia, wzmocnione zderzaki, fajnie wyglądające felgi i cały szereg ulepszeń wizualnych i aerodynamicznych. Wnętrze jest również poważniejsze niż w zwykłym i30, ale różnice nie są tak wyraźne jak na zewnątrz. Praktyczność nie różni się od zwykłego i30, natomiast aspekt wartości jest nieco bardziej skomplikowany.

Pod względem niezawodności, i30N udaje się być tak samo niezawodnym jak zwykły i30, co jest z pewnością dobrą rzeczą. Do najczęstszych problemów należą problemy z elektryką, pompą paliwową, elementami wykończenia wnętrza i niektórymi systemami bezpieczeństwa czynnego. Podsumowując, i30N jest jednym z najbardziej niezawodnych hot hatchbacków na rynku, do tego stopnia, że bylibyście zaskoczeni.

Hyundai i30N – Układ napędowy

Hyundai i30N dostępny jest z jedną opcją silnikową, rzędowym, 4-cylindrowym silnikiem o pojemności 2.0L i mocy 250KM lub 275KM w przypadku wersji Performance o najwyższej specyfikacji. Moment obrotowy jest ograniczony do 260lb-ft dla obu wariantów, które są z pewnością wystarczające dla małego hatchbacka. Model i30N jest wyposażony w 6-biegową skrzynię manualną lub szybko zmieniającą się skrzynię DCT.

  Najczęstsze problemy z Hyundai i20

Sprint 0-60mph odbywa się w zaledwie 6,1 sekundy w przypadku wersji manualnej hatchback, podczas gdy warianty DCT mogą osiągnąć 60mph z postoju w zaledwie 5,3 sekundy odpowiednio. FWD jest jedyną opcją, którą otrzymujemy z i30N, ale to nie odbiera emocji, ponieważ i30N otrzymuje również przedni mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu.

Wydajność, można oczekiwać, że i30N zwrócić do 35MPG w najlepszym przypadku, który jest naprawdę dobry numer dla samochodu, który może zrobić 0-60mph w 5-6 sekund. Podsumowując, i30N oferuje ekscytujący silnik z układem wydechowym, który oferuje całkiem niezły teatr.

Hyundai i30N – Design i podwozie

Model i30N otrzymuje całą masę ulepszeń w stosunku do zwykłego i30, co oznacza, że dla odmiany faktycznie wygląda atrakcyjnie. Możesz dostać specjalne kolory nadwozia, fajnie wyglądające sportowe felgi, duże rury wydechowe, elementy w kontrastowym kolorze, takie jak przedni zderzak i różne inne elementy w całym. Można również uzyskać duży spoiler, który sprawia, że i30N wygląda jeszcze bardziej poważnie.

Podwozie i zawieszenie w i30N koncentruje się na obsłudze, a nie na komforcie, co jest zauważalne, jeśli jesteś przyzwyczajony do jazdy zwykłym i30. Ten samochód pozostaje płaski w zakrętach i może czuć się nieco zbyt sztywny dla osób nieprzyzwyczajonych do jazdy samochodami wyczynowymi.

Hyundai i30N – Niezawodność i częste problemy

Jeśli chodzi o niezawodność, i30N jest tak samo niezawodny jak zwykły i30, co z pewnością jest wysokim wymaganiem dla samochodu o wysokich osiągach. Co więcej, sam model i30 jest niezwykle niezawodnym samochodem, który nieustannie zdobywa wszelkiego rodzaju nagrody w tym segmencie. Co więcej, koszty utrzymania są również naprawdę niskie, co sprawia, że i30N jest w pełni pakietem.

  Hyundai Azera Niezawodność

Do najczęstszych problemów z i30N należą problemy z elektryką, problemy z pompą paliwową, problemy z niektórymi systemami bezpieczeństwa czynnego, a także problemy z jakością wykonania wnętrza oraz ewentualne piski i grzechotki.

Hyundai i30N – wartość i praktyczność

Z ceną wyjściową ponad 40 000 dolarów, hatchback Hyundaia to zdecydowanie trudna sprzedaż. Tylko ci, którzy wiedzą, co i30N wnosi do stołu, kupią go, co jest zarówno dobrą, jak i złą rzeczą. Praktyczność nie różni się zbytnio od zwykłego i30, co oznacza, że i30N jest wystarczająco przestronny jak na hatchbacka, ale nie jest to samochód rodzinny.

Używane modele i30N są naprawdę popularne na rynku wtórnym, ponieważ dość szybko tracą swoją wartość i szybko stają się okazjami.

Sekcja FAQ

Dlaczego Hyundai i30N istnieje?

To całkowicie normalne, że można kwestionować konieczność posiadania Hyundai’a hatchback’a z napędem na przednią oś o mocy 275 KM i ceną wywoławczą na poziomie 40 000 dolarów. W końcu tego typu samochody są rzadkością, zwłaszcza w porównaniu do wszystkich innych wariantów i30 i podwariantów. Jednak popyt jest oczywiście tam, jak Hyundai nadal oferują i30N na całym świecie.

To może wydawać się trudne do sprzedania dla niektórych, ale i30N jest ukochany samochód przez wielu, ponieważ jest ekscytujące, szybkie i sposób bardziej emocjonalne niż jakikolwiek inny Hyundai hatchback kiedykolwiek.

Jakie samochody rywalizują z Hyundaiem i30N?

Rynek hot-hatchbacków średniego poziomu jest właściwie pełen opcji, a i30N znajduje się w poważnym towarzystwie. Najpierw musimy wspomnieć o samochodach takich jak Honda Civic Type R, które istnieją już od dłuższego czasu i stały się legendami w tym segmencie. VW Golf GTI jest bardzo podobny, zwłaszcza że dotyka rynku premium, jeśli chodzi o jakość i technologię.

  Czy Hyundai Veloster jest dobrym samochodem?

Inni rywale to Ford Focus ST, a nawet nowa Toyota GR Yaris, która w zeszłym roku wzięła świat szturmem. Model i30N rywalizuje również z Renault Megane RS CUP w Europie, gdzie RS CUP staje się coraz bardziej popularny.

Czy Hyundai i30N się opłaca?

Wspomnieliśmy już, że i30N jest stosunkowo drogim samochodem jak na hatchbacka Hyundaia. Za tę cenę można kupić hatchbacka klasy premium od renomowanych niemieckich marek, takich jak Audi, BMW czy Mercedes. Pytanie, czy warto zapłacić tak wysoką cenę za Hyundaia, zależy od tego, czego oczekujesz od samochodu.

Jeśli jesteś kimś, kto naprawdę docenia szybki samochód i wiesz, jak się nim cieszyć, to i30N nie tylko jest tego wart, ale to świetny samochód za tę cenę. Z drugiej strony, jeśli nie jesteś zainteresowany w samochodach wydajności, i30N będzie strata pieniędzy dla Ciebie.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z