Czy Hyundai Ioniq 5 to dobry samochód?

Czy Hyundai Ioniq 5 to dobry samochód?

Hyundai Ioniq 5 to zasilany bateriami pełnowartościowy samochód elektryczny produkowany przez Hyundai od 2021 roku i jest obecnie jednym z najlepiej sprzedających się koreańskich EV na rynku. Jest to bardzo pierwszy samodzielny elektryczny model Ioniq firmy Hyundai, co oznacza, że Hyundai włożył w ten samochód wiele wysiłku. Czy to wystarczy, czy Hyundai Ioniq 5 to dobry samochód?

Hyundai Ioniq 5 wydaje się być naprawdę dobrym samochodem bez względu na to, kogo zapytasz. Układ napędowy, który oferuje Ioniq 5 jest naprawdę dobrze wyważony z dużą ilością zasięgu i dość szybkim czasem ładowania. Projekt jest z pewnością jedną z głównych zalet Ioniq 5, ponieważ samochód wygląda naprawdę autentycznie i przyciąga wzrok. Nie mieści się również w konkretnym segmencie, ponieważ zapożycza wskazówki projektowe od hatchbacków, SUV-ów i crossoverów.

Wnętrze Ioniqa 5 jest równie ciekawe z ładnie rozplanowanymi elementami sterującymi i sprytnymi rozwiązaniami. Wrażenia z jazdy nie są niczym szczególnym, co jest dokładnie tym, czego można się spodziewać po takim samochodzie. Niezawodność wydaje się być naprawdę dobra, ponieważ Hyundai zazwyczaj robi niezawodne samochody, a także dlatego, że EV i tak mają tendencję do bycia bardziej niezawodnymi niż samochody spalinowe.

Ioniq 5 oferuje również ogromną wartość, ponieważ należy do niższego spektrum EV, ale jest kupowany przez ludzi o znacznie wyższej sile nabywczej. Praktyczność jest także naprawdę dobra, ponieważ samochód oferuje dużo miejsca do siedzenia, dużą przestrzeń bagażnika, ale brakuje mu przedniego bagażnika, co jest pewnym rozczarowaniem.

  Czy Hyundai Elantra to dobry samochód?

Hyundai Ioniq 5 – Jednostka napędowa

Hyundai Ioniq 5 występuje z trzema różnymi rozmiarami baterii. Najmniejsza bateria, którą można dostać to 58kWh w modelu o standardowym zakresie, który oferuje około 239 mil WLTP na pełnym ładowaniu, jeśli pójdziesz na model z napędem na tylne koła (170 KM) lub 220 mil, jeśli pójdziesz na model AWD (235 KM). Szybkie ładowanie może odbywać się z prędkością do 350kW, która może naładować Ioniq 5 z 20 do 80% w zaledwie 20 minut.

Następny w kolejce jest Hyundai Ioniq 5 model długodystansowy (bateria 72,6kWh) z napędem na tylne koła, który oferuje 220 KM i maksymalny zasięg 300 mil. Jeśli pójdziesz na AWD model dalekiego zasięgu z 300 KM, jesteś będzie tylko uzyskać 256 mil na pełnym ładowaniu. Czasy ładowania są również naprawdę szybkie, ponieważ oba z nich mogą być ładowane do 80% w zaledwie 20 minut.

Na samym szczycie gamy Ioniq 5 stoi model Extra Long Range, który również można mieć w formie RWD (220 KM) lub AWD (300 KM). Te otrzymują nieco większą baterię 77.4kWh, która daje im naprawdę niewielką przewagę w przebiegu w stosunku do zwykłych modeli długodystansowych, podczas gdy czasy ładowania pozostały takie same.

Hyundai Ioniq 5 – Design i podwozie

Hyundai Ioniq 5 jest powszechnie uważany za jeden z najfajniej wyglądających współczesnych EV zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wygląd zewnętrzny jest naprawdę pudełkowaty z prostokątnymi kształtami, które nadają samochodowi nieco retro-przyszłości, co bardzo dobrze pasuje do charakteru EV. To daje Ioniq 5 natychmiast rozpoznawalny projekt, który będzie stać próbę czasu naprawdę dobrze.

  Hyundai Ioniq 5 Elektryczny Niezawodność

Podwozie i zawieszenie Ioniqa 5 to także jedna z jego mocnych stron, ponieważ samochód pozostaje opanowany i zrelaksowany bez względu na to, co z nim zrobisz. Jest to komfortowy samochód, który robi wszystko bez żadnych problemów, może z wyjątkiem dynamicznej jazdy.

Hyundai Ioniq 5 – Niezawodność i częste problemy

Jeśli chodzi o niezawodność, Hyundai Ioniq 5 jest również naprawdę dobrym samochodem, ponieważ Hyundai poświęcił swój czas na Ioniq 5. Nauczyli się również wiele z początkowym modelem Ioniq (4), który był w zasadzie poligonem doświadczalnym dla wszystkich modeli Ioniq, które miały nastąpić. Ponadto, Ioniq 5 jest samochodem elektrycznym, który jest z natury bardziej niezawodny niż samochody z silnikiem spalinowym ze względu na mniejszą liczbę ruchomych części.

Najczęstsze problemy Ioniq 5 są związane z hamulcami samochodu, faktem, że nie dostaniesz przedniego bagażnika, faktem, że samochód traci zbyt wiele zasięgu, jeśli pójdziesz do modelu AWD, a fakt, że układ kierowniczy samochodu jest znany czasami wstrząsnąć lub emitować głośne dźwięki, zwłaszcza przy wyższych prędkościach.

Hyundai Ioniq 5 – Wartość i praktyczność

Hyundai Ioniq 5 zaczyna się gdzieś pomiędzy 45 000 a 50 000 dolarów, co niekoniecznie jest ceną, której oczekiwalibyście od Hyundaia, ale Ioniq 5 nie jest zwykłym Hyundaiem. Wydaje się również, że Ioniq 5 udaje się zachować swoją wartość naprawdę dobrze na rynku 2nd hand.

Praktyczność jest naprawdę dobra, jeśli chodzi o miejsce siedzące, podczas gdy tylny bagażnik jest przyzwoitej wielkości. Wiele osób jest jednak rozczarowanych faktem, że Ioniq 5 nie posiada przedniego bagażnika.

  Hyundai Genesis Niezawodność

Sekcja FAQ

Czy Hyundai Ioniq 5 jest samochodem luksusowym?

Nie, Hyundai Ioniq 5 nie jest pełnoprawnym samochodem luksusowym, ponieważ luksusowe samochody z tego segmentu kosztują prawie dwa razy więcej niż Ioniq 5. Ioniq 5 rezyduje w bardziej średnim segmencie, a jego głównym konkurentem jest Kia EV6. Są one znane jako masowo produkowane EV, mimo że nadal są ogromnie drogie.

Czy Hyundai Ioniq 5 jest hybrydą?

Hyundai Ioniq 5 to samochód stricte elektryczny, co oznacza, że nie występuje w żadnej formie ICE ani hybrydowej. Hyundai użył tabliczki znamionowej Ioniq, która odnosiła się zarówno do modeli PHEV, jak i EV, ale Ioniq 5 jest dostępny tylko jako samochód elektryczny. Wydaje się również, że Hyundai nie zamierza w najbliższym czasie oferować Ioniqa 5 jako hybrydy.

Czy mogę naładować Hyundai Ioniq 5 w domu?

Jeśli chcesz naładować swój Ioniq 5 w domu, będziesz potrzebował ładowarki typu 2 w domu, a najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zamontować ładowarkę ścienną obok miejsca, w którym parkujesz swój samochód. Pełne naładowanie zajmie prawdopodobnie 6-9 godzin w zależności od wielkości baterii i wielu innych warunków zewnętrznych.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z