Czy Hyundai Veloster jest dobrym samochodem?

Hyundai Veloster

Hyundai Veloster to 2-drzwiowy sportowy hatchback, który po raz pierwszy został ujawniony jeszcze w 2011 roku i był w ciągłej produkcji do 2022 roku. Veloster został zastąpiony przez takie modele jak Hyundai Kona N i Hyundai Elantra N. Hyundai zdołał sprzedać kilkaset tysięcy modeli Veloster do 2021 roku, co rzeczywiście jest dobrą liczbą jak na samochód tylko 2-drzwiowy. Czy zatem Hyundai Veloster to dobry samochód?

Hyundai Veloster jest rzeczywiście dobrym samochodem, jeśli jesteś po 2-drzwiowym hatchbacku. Ten segment nigdy nie był tak naprawdę popularny wśród większości ludzi, dlatego Veloster nie jest szczególnie udanym modelem Hyundai. Tak czy inaczej, Veloster ma dość ciekawe i owocowe opcje silnikowe, z których wszystkie mogą być dostrojone, aby zaoferować dużo więcej koni mechanicznych.

Pod względem stylistycznym Veloster charakteryzuje się klinową linią dachu, która natychmiast odróżnia go od podobnych samochodów w tym segmencie. Wnętrze jest przyzwoicie wyposażone, ale na pewno nie jest niczym szczególnym. Pod względem niezawodności Veloster jest naprawdę dobry, ponieważ większość właścicieli ocenia go na co najmniej 4 z 5 gwiazdek.

Wartość Veloster jest również bardzo dobra, ponieważ można je teraz kupić za zaledwie kilka tysięcy dolarów używane. Praktyczność jest nieco ograniczona, ponieważ Veloster dostaje tylko 2 drzwi i stosunkowo ciasne wnętrze, zwłaszcza dla wyższych pasażerów.

Hyundai Veloster – Układ napędowy

Hyundai Veloster wyposażony jest w 4-cylindrowy wolnossący silnik 1.6L o mocy 140 KM i 123lb-ft momentu obrotowego. Jest to najsłabszy model z nich wszystkich, ale wiele osób uważa go za wystarczający, zwłaszcza, że jest to silnik wolnossący, który lubi się rozkręcać. Możesz również zdecydować się na ten sam silnik z turbodoładowanym 4-cylindrowym silnikiem, który oferuje owocne 186 KM i 195lb-ft momentu obrotowego.

  Czy Hyundai Palisade to dobry samochód?

Jeśli chcesz poważny model wydajności, trzeba będzie przejść do 1,6L 4-cylindrowy model Veloster Turbo, który oferuje 201 KM i 196lb-ft momentu obrotowego. Na samym szczycie stoi Veloster N z mocą 275 KM i równie imponującym momentem obrotowym 260lb-ft. Wszystkie modele są standardowo wyposażone w napęd na cztery koła, podczas gdy model N otrzymuje również specjalny mechanizm różnicowy z przodu.

Można również wybrać pomiędzy starą dobrą, krótką skrzynią manualną lub szybką 6-biegową automatyczną DCT. Wydajność waha się od 24MPG do 40MPG dla najbardziej wydajnych modeli. W sumie Veloster ma ciekawe opcje napędowe, zwłaszcza model Turbo i N.

Hyundai Veloster – Design i podwozie

Hyundai Veloster charakteryzuje się klinową linią dachu i szerokimi skosami z tyłu. Dzięki temu samochód wygląda wystarczająco sportowo, mimo że przód nie prezentuje się niczym szczególnym. Wnętrze jest dobrze wyposażone, ale nie dostaje żadnych prawdziwie luksusowych cech, których należy oczekiwać od samochodu z poziomu ekonomicznego.

Układ jezdny i zawieszenie są dostosowane wyłącznie do dynamiki, ale samochód nie jest w ogóle karny. W związku z tym Velosterem można bez problemu jeździć na co dzień, ale można się nim również bawić na zakrętach.

Hyundai Veloster – niezawodność i częste problemy

Jeśli chodzi o niezawodność, Veloster wydaje się być naprawdę niezawodnym samochodem, ponieważ większość wykresów niezawodności i ankiet daje mu co najmniej 4 na 5 gwiazdek. Dobrą wiadomością jest to, że Veloster nie jest drogim samochodem do utrzymania. Jest to również powód, dla którego wielu młodszych kierowców skłania się ku Velosterowi, ponieważ jest on niezawodny i tani w eksploatacji.

  Czy Hyundai Ioniq 6 to dobry samochód?

Najczęstsze problemy Hyundai Veloster są związane z silnikiem, a dokładniej z prętami łączącymi silnik, które mogą zawieść, jeśli są pod napięciem przez dłuższy czas. Samochód może również cierpieć z powodu nagłej utraty mocy, dźwięków stukania, różnych problemów z systemami elektrycznymi samochodu, a także z wyposażeniem.

Hyundai Veloster – wartość i praktyczność

Jeśli chcesz wybrać stosunkowo nowszy i z niskim przebiegiem, 2-4 letni model Veloster, prawdopodobnie zapłacisz gdziekolwiek pomiędzy 14 000 a 30 000 dolarów w zależności od modelu i silnika. Jest to grupa cenowa, w której można znaleźć najlepsze modele Velostera.

Praktyczność nie jest mocną stroną Velostera, ponieważ ma on tylko dwoje drzwi, ciasne wnętrze i co najwyżej odpowiednią przestrzeń w bagażniku. Widoczność również nie jest idealna, ponieważ klinowy dach nie oferuje zbyt dużego prześwitu z tyłu.

Sekcja FAQ

Jak długo może wytrzymać Hyundai Veloster?

Hyundai Veloster powinien być w stanie wytrzymać co najmniej 200 000 tys. mil bez konieczności przeprowadzania poważnych remontów, jeśli masz szczęście i jeśli zrobisz wszystko, co musisz zrobić, aby to umożliwić. Jest niezwykle trudno ocenić, jak długo każdy samochód może trwać, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które idą do tego, ale 200k mil jest rozsądna ocena dla Veloster.

Jeśli jesteś jednym z tych kierowców, którzy lubią naciskać na swój samochód do granic możliwości, prawdopodobnie będziesz cierpiał z powodu problemów z korbowodami, które mogą nawet zniszczyć cały silnik. Zwiększy to również ogólne zużycie oleju, co sprawi, że samochód będzie bardziej podatny na problemy w całym.

  Najczęstsze problemy z Hyundai Veloster

Dlaczego Hyundai przestał produkować Velostera?

Veloster był na rynku przez około dekadę, co jest więcej niż wystarczające dla jednego modelu. Większość z nas oczekiwała, że Hyundai po prostu wyjdzie z całkowicie przeprojektowanym Velosterem, ale nie zdecydowali się na to, aby skupić się na modelu Kona i Elantra.

Hyundai oferuje sporo mniejszych modeli typu hatchback, co oznacza, że Veloster był trochę za duży. Jeśli połączyć to z faktem, że SUV-y i crossovery dominują teraz na rynku, to porzucenie Velostera z finansowego punktu widzenia ma jak najbardziej sens.

Czy Hyundai Veloster jest samochodem sportowym?

Hyundai Veloster nie jest oparty na platformie samochodów sportowych, co oznacza, że naprawdę nie jest to pełnoprawny samochód sportowy. Jednak model Veloster N jest o wiele bardziej poważny dzięki mocnemu silnikowi, sztywnemu zawieszeniu i czułemu układowi kierowniczemu. W związku z tym, model N i model Turbo można uznać za sportowe coupe, podczas gdy zwykłe modele Velostera to po prostu 2-drzwiowe hatchbacki.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z