Czy istnieje sportowe Volvo?

Od 1927 r. Volvo jest znane z produkcji bezpiecznych i wyjątkowych samochodów. Ale czy istnieje sportowe Volvo?

Jest wiele sportowych Volvo, ale początkowo tak nie było. Ewoluowały one dopiero z biegiem czasu. Wśród wielu sportowych samochodów Volvo jest stare Volvo 142, odchodzące Volvo S60 i najnowsze XC60.

Volvo S60 jest najbardziej sportowym modelem Volvo

Najbardziej sportowym i dynamicznym sedanem Volvo jest Volvo S60. Wersja S60 jest szybka, szybka w osiągach i występuje w różnych modelach (T5, T6 i T8 Polestar). W produkcji znajduje się od 2018 roku. Wady pierwszego z nich doprowadziły do produkcji drugiego.

Volvo S60 2018 to płynna jazda z optymalną wydajnością silnika i przytulnymi przednimi fotelami, ale nie może konkurować z rywalami pod względem werwy jazdy. Mimo to, jest znany jako luksusowy samochód o wspaniałych projektach i wydajności.

Seria S60 ma piękne nadwozie, wyrafinowane wnętrze, wygodne fotele i doskonałe czujniki technologiczne zapewniające optymalne działanie. Czujniki te mogą być frustrujące w obsłudze, ponieważ nie zawsze reagują na czas, ale to właśnie wzornictwo i wygląd odróżniają Volvo S60 od większości konkurencyjnych samochodów w tej kategorii.

Ewolucja samochodów sportowych Volvo

Pierwsze samochody sportowe Volvo nie były pierwotnie stworzone jako samochody sportowe. Były budowane tylko po to, aby wyglądać jak samochody sportowe. Pierwszym samochodem sportowym był model P1900, wyprodukowany w 1957 roku. Wkrótce potem, w 1960 roku, zastąpił go model P1800, doskonały samochód typu grand touring.

Chociaż Volvo P1800 nie sprawdzało się jako prawdziwy samochód sportowy, miało bardziej uduchowione osiągi niż cokolwiek, co Volvo kiedykolwiek wyprodukowało. Poza tym, że nie zachowywał się jak prawdziwy samochód sportowy, P1800 miał też kilka innych wad. Miał nadwagę, mógł zabrać tylko dwóch pasażerów i nie spełniał wielu innych wymagań, jakie powinien spełniać samochód.

  Który SUV Volvo jest największy?

Te wady doprowadziły do rozpoczęcia produkcji modeli 1800S i 1800E, które były prawdziwymi sportowymi wozami. Jednak niedługo potem, w 1973 roku produkcja została wstrzymana, ponieważ nie mogły one spełnić wymagań nowego amerykańskiego prawa dotyczącego emisji spalin. Nie powstrzymało to jednak Volvo przed budową kolejnych samochodów. Od tego czasu wyprodukowało mnóstwo sportowych samochodów, które wprawiają ludzi w zachwyt.

Samochody te były pięknie zaprojektowane, miały wspaniałe wnętrza i nadwozia. A każdy nowy model radził sobie z niedociągnięciami poprzedniego. Przyjrzyjmy się niektórym sportowym samochodom Volvo od 1956 roku.

Volvo’s sports cars over the years

Volvo 1900

Volvo P1900 zostało zbudowane w 1956 i 1957 roku, wykorzystując 70-konny silnik Volvo PV444. Miał on jednak tandetny wygląd. Wkrótce po wprowadzeniu na rynek, został wycofany.

Volvo P1800

W 1960 roku, P1800 zastąpił P1900. Mimo, że nie był to prawdziwy samochód sportowy, radził sobie wyjątkowo dobrze przy dużych prędkościach. Jednak miał też wiele wad, w tym nadwagę.

1800ES

1800S i 1800E zastąpiły model P1800. Miały świetny wygląd i były oszczędne w zużyciu paliwa. Jednak produkcja została przerwana w 1973 roku z powodu nowego amerykańskiego prawa dotyczącego emisji spalin.

Volvo 142

Kolejny samochód o wysokich osiągach z silnikami sedan B18 i B20 o mocy do 190 KM.

Volvo 242 GT

Model 242GT jest szybki i prawie bezszelestny na drodze i może zmierzyć się z wieloma różnymi rodzajami terenu.
Do innych sportowych samochodów Volvo należą:
● Volvo 242 Turbo
Volvo 242 Turbo Grupa A
Volvo 262C
Volvo 740 Turbo Wagon
Volvo 480
Volvo 780
Volvo 850 T5-R / 850 R
Volvo C70
Volvo S60R/ V60R
Volvo S80/XC90 V-8
Volvo C30
● Volvo S60 Polestar/V60 Polestar
Polestar 1

  Czy Volvo potrzebuje benzyny premium?

FAQ

Który samochód sportowy Volvo jest najbardziej luksusowy?

Jeśli chodzi o luksus, bezpieczeństwo i piękno, samochody Volvo to ścisła czołówka. Jednak najbardziej luksusowym samochodem sportowym Volvo jest XC90 Excellence, który jest sprzedawany za prawie 106 000 dolarów. Wyposażony jest w cztery dopasowane fotele pasażerskie.

XC90 Excellence to nie tylko bezpieczna i niezawodna opcja dla osób codziennie dojeżdżających do pracy, ale także samochód wykonany z wysokiej jakości materiałów. Jest to stylowy samochód o doskonałych osiągach, które zawdzięcza wysokowydajnemu, podwójnemu silnikowi o mocy 400 KM.

Na tylnym siedzeniu znajduje się lodówka oraz uchwyt na szklanki/butelki wykonany z ręcznie robionych kryształowych kieliszków, aby zapewnić radość podróżującym z tyłu. Samochód wyposażony jest w podgrzewane, wentylowane i masujące fotele pokryte skórą Nappa. XC90 Excellence oferuje taki stopień luksusu, jakiego nie zapewnia nawet wiele droższych pojazdów.

Czy Volvo kiedykolwiek wyprodukowało samochód sportowy z napędem elektrycznym?

Volvo ma samochody sportowe z napędem elektrycznym, a pierwszym z nich jest Volvo Polestar 1. Został po raz pierwszy wyprodukowany w 2019 roku i pozował jako pierwszy samodzielny samochód Volvo o wysokiej wydajności. Seria 2020 i 2021 wydała nowo ulepszone specyfikacje.

Jak zauważono, wykorzystuje on elektryczny zakres jazdy i jest niezwykle piękny we wszystkich aspektach, ale nadal ma swoje wady. Ma mały bagażnik i tylną kanapę, a także to, co niektórzy określiliby jako wnętrza poniżej standardu. Wnętrze Polestara jest przytulne, eleganckie i czyste. Posiada dotykowy ekran infotainment, który pozwala na korzystanie z Twojego smartfona.

  Dlaczego używane Volvo jest tak tanie?

Polestar wyposażony jest w doładowany silnik czterocylindrowy (2 litry każdy), turbo i silnik elektryczny. Łącznie daje to moc 375 KM wykorzystywaną do napędzania przednich kół. Tylne silniki elektryczne generują moc 114 KM wykorzystywaną do napędu tylnych kół. Jest paliwooszczędny i ma szacowane 58MPGe i 52-milowy zasięg elektryczny na autostradach/miastach.

Jaki jest najlepiej sprzedający się samochód Volvo?

Od 2020 roku najlepiej sprzedającymi się samochodami Volvo w Szwecji są modele SV60 i XC60. SV60 zanotował około osiemnastu tysięcy sprzedanych egzemplarzy, podczas gdy XC60 stoi na poziomie ponad dwunastu tysięcy sztuk. Choć nie są to samochody o wysokich osiągach, to i tak zajmują czołowe miejsce.

Najnowsze Volvo SV60 to niesamowity samochód z bardzo przestronnym wnętrzem i klasą. Jednak jedną z jego głównych wad jest system infotainment i układ kierowniczy. System informacyjno-rozrywkowy jest trudny w obsłudze podczas jazdy, a układ kierowniczy słabo reaguje na polecenia kierowcy. Poza tym, jest to świetny samochód, który warto mieć.

XC60 to doskonały crossover i doskonały wybór dla tych, którzy szukają przenośnego, luksusowego samochodu. Ma wygodne fotele, przyjemne wnętrze i ciekawą technologię. Nie jest to jednak ekscytujący samochód do jazdy. Więc jeśli jesteś uosobieniem zabawy, możesz chcieć wybrać coś innego.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z