Czy Jaguar F-Type to supersamochód?

Performance-wise, Jaguar był na szczycie gry. Wielu entuzjastów Jaguara wierzy, że Jaguar F-Type jest jednym z najbardziej kultowych samochodów produkcyjnych Jaguar kiedykolwiek zrobił. Tak więc, czy F-Type jest supersamochodem? Tak, to jest.

Jaguar F-Type to supersamochód, który oferuje bezwzględne osiągi. Wygląda oszałamiająco, ma fenomenalny design i posiada najnowocześniejszą technologię. F-Type nie jest samochodem, który można zobaczyć wszędzie i każdego dnia.

Czym jest supersamochód?

Czy Jaguar F-Type jest supersamochodem? Istnieje pewna debata na temat tej klasyfikacji. Jedni mówią, że nie jest, a inni, że zdecydowanie jest. Oczywiście może jeździć szybko i jest drogową bestią, ale sama moc koni mechanicznych nie czyni samochodu super.

Ogólnie rzecz biorąc, supersamochód jest estetycznie piękny i nie jest produkowany masowo – nie widuje się ich często. Zazwyczaj nie są też tanie, więc nie każdy może sobie na nie pozwolić. Ci nieliczni, którzy kupują te samochody z najwyższej półki, nie robią tego ze względu na przystępną cenę; kupują je ze względu na ich wyjątkowość. Supersamochody cechują się również najlepszą technologią i, co najważniejsze, są maszynami o wysokich osiągach.

Dlaczego F-Type jest supersamochodem

Jaguar F-Type zdecydowanie spełnia typowe wymagania supersamochodu; jednak czasami nie jest stawiany obok innych supersamochodów, ponieważ ludzie nie doceniają go i myślą o F-Type jak o zwykłym samochodzie sportowym. Przyjrzyjmy się, dlaczego powinien być zaliczany do supersamochodów.

Atrakcyjny wygląd

F-Type zajął miejsce E-Type’a w 2014 roku. Pierwszą rzeczą, która przykuła uwagę ludzi, był przybrany F-Type. Nie było to jednak zaskoczeniem, ponieważ został on zaprojektowany na platformie C-X16 wprowadzonej w 2011 roku przez Jaguara na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie.

  Wszystko o "Ciężarówki Jaguar": Który jest najlepszy Jaguar F-Pace?

Od czasu pierwszej produkcji, samochód nadal ewoluował w swojej stylistyce. Jaguar nieustannie przynosi F-Type w czystsze i bardziej zaangażowanie w jego oryginalnej atrakcyjności i sportowości zarówno w zewnętrznej i wewnętrznej stylizacji.

Model 2021, na przykład, zmodernizowany jego wygląd zewnętrzny i teraz posiada chude agresywne kąty, które przedstawiają sportowy charakter samochodu. F-Type jest dostępny w takich kolorach jak: biały Fuji, czarny Santorini, srebrny Indus, niebieski Bluefire, czerwony Caldera i zielony British.

Wnętrze pozostawia trochę do życzenia

F-Type jest pojazdem dwumiejscowym, a ludzie mówią, że miejsca siedzące są ciasne. Ale dzięki modernizacjom kabina stała się wygodniejsza i piękniejsza niż kiedykolwiek. Jednak w porównaniu z atrakcyjnym wyglądem zewnętrznym, ludzie mówią, że to rozczarowanie. Charakteryzuje się prostym projektem deski rozdzielczej, który zdaniem innych jest przestarzały. Wewnątrz znajdują się miękkie plastiki i skórzana tapicerka.

Zaawansowane technologie i funkcje bezpieczeństwa

Podczas gdy pierwszy produkcyjny F-Type był wyposażony w technologię, która zapewniała komfort, nowsze modele są pod tym względem lepsze. Na przykład, ostatnie modele F-Type wyposażono w technologię Go-pro, która zapewnia wysokiej jakości filmy i dane dotyczące osiągów. Konstrukcja aeroblade pomaga poprawić przepływ powietrza, efektywnie rozprowadzając je wokół samochodu.

System informacyjno-rozrywkowy obsługuje Apple Carplay dla użytkowników iPhone’a oraz Android Auto dla użytkowników Androida, co pozwala właścicielom połączyć swoje smartfony z ekranem informacyjno-rozrywkowym. Cyfrowy klaster za kierownicą pozwala użytkownikom na uzyskanie większej lub mniejszej ilości informacji o prowadzeniu pojazdu, co zapewnia absolutne bezpieczeństwo.

Aby poprawić bezpieczeństwo, F-Type jest wyposażony w kamerę cofania, system ostrzegania przed kolizją z przodu oraz czujniki parkowania z przodu i z tyłu. Jest też asystent utrzymania pasa ruchu, system monitorowania senności kierowcy i automatyczne hamowanie awaryjne. Inne zaawansowane funkcje bezpieczeństwa obejmują monitorowanie martwego pola, ostrzeganie o ruchu poprzecznym z tyłu oraz ręczny hamulec postojowy.

  Jaguar XK Niezawodność

Osiągi i silnik są lepsze niż kiedykolwiek

Jaguar F-Type był początkowo produkowany w trzech wersjach – model bazowy, R i S. Podczas gdy coupe R dysponuje mocą ponad 542 KM i osiąga prędkość maksymalną 186 mil na godzinę, modele S i bazowy czerpią swoją moc z doładowanego silnika V6 o pojemności 3,0 litra.

We wszystkich F-Typach zastosowano ośmiobiegową skrzynię Quickshift i hamulce z matrycą węglowo-ceramiczną. Poprawiono również hamowanie z wektorowaniem momentu obrotowego poprzez zastosowanie aktywnego elektronicznego mechanizmu różnicowego. R-coupe był najwyższą wersją F-Type’a produkowaną w latach 2014-2017.

Jednak w 2017 roku, F-Type uaktualnione do posiadania podstawy, premium, i SVR modeli. SVR wyposażony w silnik V8, który produkuje 575 KM z prędkością maksymalną 200mph. Najnowsze F-Types również zachował ośmiobiegową szybką skrzynię biegów. Istnieje również dynamika Driveline, aby poprawić reakcję przepustnicy.

Modele 2021 oferują wiele możliwości wyboru silnika. Model bazowy wykorzystuje turbodoładowany 2,0 litra, który produkuje 296 KM i moment obrotowy 295 lb-ft. Do dyspozycji nabywców jest również 3,0-litrowe doładowane V6, które produkuje 380 KM i moment obrotowy 339 lb-ft.

Wybierz F-Type R z 5,0-litrowym silnikiem V8 o mocy 575 KM i momencie obrotowym 516 lb-ft. F-Type R z silnikiem V8 jest najszybszym F-Type’em w historii i osiąga prędkość 0-60mph w mniej niż 3,5 sekundy. Aby jeszcze bardziej podkreślić estetykę osiągów, F-Type jest wyposażony w opony Pirelli P Zero pokrywające 20-calowe, błyszczące, czarne felgi.

Cena F-Type

Cena początkowa F-Type wynosi 40 000 dolarów i wzrasta do 103 000 dolarów, w zależności od modelu, rocznika i układu napędowego, w tym wielkości silnika, napędu AWD lub 2WD. Zauważ też, że dodatkowe funkcje podnoszą cenę.

  Najlepszy używany Jaguar do kupienia

FAQs

Czy Jaguar F-Typse trzyma swoją wartość?

F-Type utrzymuje swoją wartość w średnim tempie. Po pięciu latach wartość modelu F-Type spadnie o około 54%. Tak więc, pięcioletni F-Type powinien sprzedać się za około 46 000 dolarów. Oczywiście, jest to przy założeniu, że samochód jest w dobrym stanie i nie ma zbyt wielu kilometrów.

Czy powinienem kupić Jaguara F-Type?

F-Type łączy w sobie charakterystyczny design i zaawansowaną technologicznie inżynierię, dzięki czemu jest tak szybkim samochodem. Jego wygląd zewnętrzny jest intrygujący; posiada piękne wnętrze i gigantyczny silnik dla absolutnej wydajności. W zależności od Twojego budżetu, jest to doskonały wybór, jeśli możesz sobie na niego pozwolić.

Używany czy nowy F-Type: co jest lepsze?

Z najnowszym Jaguarem F-Type, otrzymujesz najnowszą stylizację wnętrza i zewnętrza wraz z najnowszą technologią i najlepszymi silnikami wydajności. Jednakże, wydasz dużo pieniędzy. Z używanym F-Type, zaoszczędzisz koszty; jednakże, nie dostaniesz najnowszych i najwspanialszych rzeczy, które F-Type ma do zaoferowania.

Jak długo wytrzymuje F-Type?

F-Type powinien wytrzymać 250,000 mil. Będzie to zależało od tego, jak często jeździsz i jakie masz nawyki. Jednak właściwa i regularna konserwacja jest konieczna. Regularna konserwacja pomoże również uniknąć niepotrzebnych, kosztownych napraw i wizyt w warsztatach mechanicznych.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z