Czy Jaguar używać silników Ford?

Od Tata Motors przejął własność Jaguara w 2008 roku, były spekulacje na temat tego, czy Jaguar nadal używa silników Forda. Jaguar początkowo używał silników Forda, ale już nie. Istniało porozumienie pomiędzy Fordem a Tata Motors, że Ford przestanie produkować silniki Jaguara w grudniu 2020 roku, ale Jaguar przestał przed wyznaczonym czasem.

Przejście z silników Forda na silniki Jaguara

Kiedy Tata Motors nabył Jaguara od Ford Motors w 2008 roku, nie zmienił od razu wszystkich komponentów Jaguara. Mimo, że Tata Motors produkowała już wcześniej samochody, musiała zrozumieć koncepcję silników Jaguara.

Na długo przed Ford sprzedał Jaguara do Tata Motors, Jaguar był znany jako samochód o wysokiej wydajności. Tata Motors nie chciała w żaden sposób obniżać standardu, co może być powodem, dla którego jeszcze przez jakiś czas trzymała się silników Forda. Oni przynajmniej chciał zrozumieć, jak produkować silniki, które mogą pasować do Jaguara przed budową własnych.

To powiedziawszy, Jaguar musiał zgodzić się z Ford Motors, kiedy Ford miał przestać produkować silniki dla Jaguar Motors. Umowa ta miała wygasnąć w grudniu 2020 roku, po czym Jaguar miał produkować własne silniki. Jaguar podjął jednak śmiałe kroki, aby być gotowym przed czasem.

Przed rokiem 2020, Jaguar rozpoczął już produkcję silników, które miały zastąpić niektóre silniki Forda. Ale w tym czasie, umowa pomiędzy Jaguarem a Fordem wciąż trwała. Jaguar dopiero się przygotowywał.

  Jaguar XF Sportbrake Niezawodność

W 2017 roku Ford ogłosił, że dostawy silników do Jaguarów zakończą się we wrześniu 2020 roku. Było to trzy miesiące wcześniej niż początkowo uzgodniona data. Tak więc, we wrześniu 2020 roku Jaguar przestał używać silników Forda.

Tak więc, to jest poprawne, aby powiedzieć, że Jaguar nie używa już silników Forda dzisiaj. Jednakże, można znaleźć silniki Forda w starszych modelach, ale nie w najnowszych modelach, takich jak Jaguary 2021.

Silniki Jaguara przed wrześniem 2020

Pierwszym proponowanym silnikiem Jaguara był 2,0-litrowy silnik z turbodoładowaniem, który był częścią rodziny Ingenium każdej fabryki aluminium. Silnik ten został wykonany w Wielkiej Brytanii i ówczesnej nowej instalacji zasilania w Chinach. Jaguar wykorzystał ten silnik, aby zastąpić 2,0-litrowy silnik turbo Forda, który można znaleźć w wielu samochodach Jaguar i Land Rover.

Jaguar turbodoładowany silnik 2,0 litra jest powszechne w Chinach, gdzie jazda samochodów powyżej 2,0 litra silnika nie jest dozwolone. W tym czasie, Ford nadal produkował silnik wysokoprężny V6 oraz doładowane silniki benzynowe V6 i V8. Jednak Jaguar wkrótce zastąpił silnik V6 swoim 6-cylindrowym wydaniem z linii Ingenium.

Przed długi czas Jaguar zastąpił 2.2 Forda 4-cylindrowym silnikiem wysokoprężnym o pojemności 2.0 litra z rodziny Ingenium. W 2016 roku Jaguar wyprodukował również 4-cylindrowy silnik benzynowy w Wolverhampton w środkowej Anglii. Według Jaguara, silnik ten jest paliwooszczędny i poprawi zużycie paliwa o 15% w porównaniu do odpowiednika silnika Forda.

W 2017 roku, kiedy Ford ogłosił wcześniejsze zakończenie wstępnej umowy, mówiło się, że Jaguar będzie produkował turbodoładowany silnik o pojemności 3,0 litra. Wielu uważało, że odpowiednie doładowanie tego silnika może zająć miejsce V8 początkowo produkowanego przez Ford Motors.

  Ford Maverick Niezawodność

A w 2019 roku Jaguar (Jaguar Land Rover) ogłosił wiele mówiący silnik inline-six. Ale zamiast zwykłego silnika, inline-6, 3,0-litrowy silnik benzynowy został połączony z 48-woltową konstrukcją elektryczną. Miało to pomóc w elektrycznym doładowaniu silnika i opóźnić moment wyłączenia się silnika podczas jazdy lub zatrzymania w korku.

Rodzina Ingenium

Rodzina Ingenium oznacza wszystkie nowoczesne silniki budowane przez Jaguar Land Rover w wariantach wysokoprężnych i benzynowych. Silniki te wykorzystują konstrukcję modułową, dzięki czemu mogą być produkowane w wariantach 3-, 4- i 6-cylindrowych. Zazwyczaj produkowane są z cylindrami o pojemności około 500 cc, w zależności od zapotrzebowania lub wymagań. Były to te same silniki, które zastąpiły silniki Forda pod koniec 2015 roku.

FAQs

Który silnik był najczęściej produkowany przez Forda dla Jaguara?

Czterocylindrowy silnik benzynowy był najczęściej produkowanym silnikiem Forda, z którego korzystał Jaguar. Stanowi on połowę wszystkich silników produkowanych przez Forda i około 25% wszystkich silników, które Jaguar kiedykolwiek używał.

Czy Jaguar i Land Rover mają ten sam silnik?

Tak, samochody Jaguar i Land Rover mają te same silniki, nawet wtedy, gdy Ford wciąż je budował. Kiedy Tata Motors kupił Jaguara od Forda w 2008 roku, kupili również Land Rovera. W 2013 roku, Jaguar i Range Rover zostały połączone w jedną firmę. Obecnie, Jaguar jest określany jako Jaguar Land Rover.

Czy Jaguar nadal używa silników Forda?

Nie, pojazdy Jaguar nie korzystają już z silników Forda. We wrześniu 2020 roku Ford przestanie dostarczać silniki do Jaguar Land Rover. Jednak jeszcze przed 2020 rokiem Jaguar Land Rover rozpoczął budowę własnych silników. W ten sposób mogli od razu opanować, który silnik pasuje do którego samochodu.

  Czy felgi Mercedes pasują do Jaguar

W których samochodach Jaguar stosowano silniki Forda?

Silniki Forda znajdziesz w większości Jaguarów wyprodukowanych przed 2015 rokiem. XKR, XJS i AJs są dobrymi przykładami samochodów, które używały silników Forda. Ale wszystkie Jaguary wyprodukowane po wrześniu 2020 roku nie mają silników Forda. Dlaczego? Ford całkowicie zaprzestał dostarczania silników Jaguara od września 2020 roku.

Gdzie produkowane są silniki Jaguara?

Silniki Jaguara są produkowane w zakładzie produkcji silników Jaguar Land Rover w Wielkiej Brytanii, który buduje silniki od 2015 roku do chwili obecnej. Mają również inny zakład produkcyjny w Chinach, który rozpoczął produkcję silników w 2017 roku i produkują do dziś.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z