Czy jakieś samochody mają drzwi samobójcze?

Drzwi samobójcze oferują inne podejście do mechanizmu drzwi samochodowych poprzez odchylenie drzwi do tyłu. Takie rozwiązanie pozwala osobie z gracją wyjść i wejść do samochodu. To powiedziawszy, były one pierwotnie nazywane „drzwiami autokaru” i nikt nie wie na pewno, jak otrzymały przydomek drzwi samobójczych.

Przed II wojną światową wielu producentów w USA chętnie wykorzystywało drzwi z tylnymi zawiasami, ale koncepcja ta została szybko zarzucona. Obecnie istnieje tylko kilka samochodów, które są dostępne z tylnymi drzwiami, ale wygląda na to, że ten mechanizm drzwiowy może powrócić.

Obecnie Rolls Royce i Lincoln to dwaj jedyni producenci, którzy nadal oferują tylne drzwi w swoich luksusowych samochodach z wyższej półki. Ford oferował kiedyś tylne drzwi w swoich modelach F150 Supercab, ale wygląda na to, że nie znajdziemy ich już w najnowszych modelach.

Jednak Mazda niedawno opublikowała nadchodzącą Mazdę MX30 i wygląda na to, że MX30 będzie wykorzystywać konstrukcję tylnych drzwi. Oprócz tego BMW i3 również posiada drzwi samobójcze, ale są one raczej małe w porównaniu do tych, które można znaleźć w samochodach Lincoln i Rolls Royce.

Rolls Royce Phantom – Najbardziej luksusowy samochód na świecie

Ósma generacja Rolls Royce’a Phantom została zaprezentowana jeszcze w 2017 roku i nadal jest najbardziej luksusowym samochodem, jaki można kupić za pieniądze. Phantom ma prawie 6 metrów długości, co czyni go prawie dwa razy dłuższym od BMW i3. Oferowana przestrzeń jest gargantuiczna, a wszystko, co widzisz i czego dotykasz, pokryte jest najlepszymi materiałami znanymi ludziom.

Rolls Royce nazywa to post-opulencją, ponieważ nowy Phantom charakteryzuje się minimalistycznym, ale dokładnym i spójnym doświadczeniem luksusu, którego nie da się osiągnąć za pomocą technologii i dużych ekranów. Phantom jest standardowo wyposażony w drzwi samobójcze, które jak wszystko inne w Phantomie są dopracowane do perfekcji. Warto wspomnieć, że wszystkie obecne modele Rollsa oferują drzwi samobójcze.

  Jaki jest najlepszy używany samochód z napędem na wszystkie koła do kupienia?

Rolls Royce Cullinan – Najbardziej luksusowy SUV na świecie

Mimo, że Phantom jest niesamowitym samochodem, nie jest to najlepszy produkt Rolls Royce’a, jaki można kupić. Ten zaszczyt przypada w udziale SUV-owi Rolls Royce Cullinan, który również posiada parę drzwi samobójczych z tyłu. Rolls Royce uważa, że drzwi takie jak te są bardziej przyjazne dla VIP-ów i łatwiejsze do otwarcia dla kierowcy.

Jednakże, gdy drzwi są całkowicie otwarte, trudno jest do nich sięgnąć siedząc w samochodzie. Dlatego Rolls wymyślił genialne rozwiązanie – samozamykające się drzwi. Może to lenistwo, może to wygoda, tak czy inaczej, wyglądają super. Cullinan zbudowany jest na tej samej platformie co Phantom, więc podobieństwa między nimi nie są diametralne.

Lincoln Continental Coach Door Edition – luksusowy sedan klasy Executive full-size

Lincoln Continental to jeden z najlepszych pełnowymiarowych amerykańskich luksusowych sedanów, jakie można kupić w dzisiejszych czasach, ponieważ amerykańskie egzekutywy pełnowymiarowych sedanów były zazwyczaj dalekie od niemieckiej konkurencji. Continental jest jednak w stanie nawiązać walkę z takimi modelami jak Audi A8, BMW serii 7, Jaguar XJ czy Mercedes Benz klasy S.

Jednak żaden z tych samochodów nie ma i nigdy nie miał w ofercie drzwi coachingowych, co sprawia, że Continental jest nieco bardziej wyjątkowy w porównaniu z nimi. Poza drzwiami, Continental wygląda i czuje się dość upmarketowo, ale oferowany silnik V6 nie jest w stanie konkurować z topowymi silnikami oferowanymi przez Niemców.

  Czy można jeździć hybrydą bez akumulatora?

Mazda MX30 – The new kid on the block

Tendencja w kierunku pojazdów elektrycznych wzrasta z upływem lat, a teraz Mazda wychodzi z pierwszym prawdziwym pojazdem elektrycznym – MX30. Oczekuje się, że MX30 będzie miał zasięg około 250 mil na pełnym naładowaniu baterii 35,5 kWh. To powinno umożliwić MX30 rywalizować z innymi EV z konkurencyjnych marek.

MX30 wykorzystuje również mechanizm tylnych drzwi, który może stać się trendem w nadchodzących latach. Producenci samochodów chętnie eksperymentują ze swoimi nadchodzącymi pojazdami elektrycznymi, co z pewnością zwiększa szanse na to, że inne marki również wprowadzą bardziej interesujące wybory stylistyczne.

BMW i3 – Dojazd do pracy w mieście

BMW i3 to mały samochód dojeżdżający do pracy w mieście, który oferuje również parę tylnych drzwi. Oczywiście, te drzwi są raczej małe, ale wystarczająco duże, aby większość ludzi mogła wsiąść do tyłu. Model i3 jest na rynku już od dłuższego czasu i wydaje się, że nie jest już tak interesujący jak kiedyś.

Tak czy inaczej, jest to nadal jeden z najlepszych samochodów, jakie można kupić, jeśli przede wszystkim jeździć na krótszych dystansach w mieście. i3 jest łatwy w prowadzeniu, łatwy do zaparkowania i łatwy do utrzymania w stanie naładowania.

Sekcja FAQ

Dlaczego drzwi otwierane do tyłu są nazywane drzwiami samobójczymi?

Nie jest w 100% jasne, dlaczego tylne drzwi zyskały przydomek drzwi samobójczych, ale wydaje się, że przydomek ten wziął się stąd, że tylne drzwi są bardziej narażone na śmierć. Ponieważ drzwi te otwierają się pod naporem wiatru, jeśli nie zamkniesz ich prawidłowo, mogą zostać rozerwane przez napór wiatru.

  Jaki jest najlepszy SUV dla 6-osobowej rodziny?

Jeśli jednak spróbujesz zamknąć drzwi, gdy to się dzieje, prawdopodobnie sam wylecisz. Co więcej, drzwi samobójcze były głównie używane w samochodach bez pasów bezpieczeństwa, co jeszcze bardziej zwiększało szanse, że te wady konstrukcyjne mogą Cię zabić.

Co to są drzwi motylkowe?

Drzwi motylkowe są zazwyczaj mocowane na zawiasach na samej górze samochodu, aby ułatwić dostęp do wnętrza pojazdu. Takie drzwi są stosowane przede wszystkim w supersamochodach i samochodach sportowych, takich jak Pagani Huayra lub współczesny supersamochód McLaren.

Są łatwiejsze do dostania się, ale wymagają więcej prześwitu od góry niż większość drzwi. Tak czy inaczej, wyglądają fajnie i to jest główny powód, dla którego istnieją.

Co to są drzwi nożycowe?

Konstrukcja drzwi nożycowych została rozsławiona przez Lamborghini, ale wiele innych marek również korzysta z tego mechanizmu drzwiowego. Drzwi te mają zawiasy w tym samym miejscu, co zwykłe drzwi, ale różnica polega na tym, że mechanizm zawiasów otwiera drzwi do góry.

Tego typu drzwi nazywane są również drzwiami switchblade i można je znaleźć w samochodach takich jak Lamborghini Aventador, Lamborghini Murcielago i Lamborghini Diablo.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z