Czy Mercedes jest lepszy niż Lexus?

Czy Mercedes jest lepszy niż Lexus?

Niezależnie od tego, czy zdecydują się Państwo na Lexusa czy Mercedesa, nie będą Państwo zawiedzeni. Obie marki oferują wyjątkowo dobrze wykonane samochody, powszechnie uważane za najlepsze w wielu różnych segmentach. Jednak gdy zagłębimy się w szczegóły, sytuacja zaczyna się zmieniać i wyłania się wyraźny zwycięzca.

Wizerunek marki

Zarówno Mercedes jak i Lexus są powszechnie uważane za marki luksusowe. Ale istnieje spora różnica w tym, jak obie te marki są postrzegane, gdy chodzi o konkretne rynki.
W Europie na rynku dominują niemieccy producenci, tacy jak Mercedes, BMW i Audi. I nie ma żadnych oznak, że Lexus może konkurować w odległej przyszłości. Dzieje się tak częściowo dlatego, że niemieccy producenci nigdy tak naprawdę nie zawodzą. Konsekwentnie oferują luksusowe pojazdy na rynek europejski.
Z drugiej strony, w USA krajowe marki samochodowe nie były tak konsekwentne. Marki takie jak Lincoln i Cadillac znacznie straciły na prestiżu w latach 70-tych i dopiero teraz powoli zyskują na znaczeniu jako marki luksusowe.
To może być powód, dla którego Lexus powstał w pierwszej kolejności. Lexus został stworzony jako luksusowy dział Toyoty, głównie po to, aby konkurować na rynku amerykańskim.
Zarówno marki Lexus i Mercedes emanują wyrafinowaniem i luksusem, ale istnieje wyraźna przewaga po stronie niemieckiej. Mercedes ma wieloletnią historię bycia jednym z najbardziej dominujących producentów samochodów na świecie. Lexus, choć jest luksusowy i na równi z Mercedesem, jeśli chodzi o jakość, po prostu nie może się równać z atrakcyjnością, jaką oferuje nazwa Mercedes.

Niezawodność

Mercedes i Lexus są powszechnie uważane za dobrze zbudowane samochody, ale istnieją znaczące różnice w dziale niezawodności, nad którymi warto się zastanowić.
Mercedes został założony w 1926 roku i od tego czasu jest oceniany jako jeden z największych innowatorów w przemyśle samochodowym. W 1886 roku wynaleziono nawet sam samochód. W miarę upływu czasu, Mercedes wciąż wprowadzał innowacje, które zaowocowały tym, że współczesne samochody Mercedes są najbardziej wyposażonymi samochodami na rynku.
Jednak dodawanie kolejnych części, z których część jest produkowana przez zewnętrznych deweloperów, spowodowało, że Mercedes ma tylko przeciętny wynik niezawodności. Niektórzy twierdzą, że jest to spowodowane samą złożoną architekturą, na której opiera się Mercedes, podczas gdy inni uważają, że jest to głównie spowodowane problemami z kontrolą jakości.
Lexus jako marka został założony w 1989 roku i jest znany głównie jako luksusowy dział Toyoty. Choć może się to wydawać wadą, wyniki niezawodności świadczą o czymś innym. Samochody Lexus są konsekwentnie uznawane za najbardziej niezawodne samochody luksusowe na świecie.
Samochody Lexus są niewiarygodnie niezawodne. Toyota, ich firma macierzysta, jest również bardzo dobrze znana z tworzenia długotrwałych silników, więc jest to również przypadek Lexusa. Podczas gdy Mercedes może pochwalić się jedynie średnią oceną niezawodności, Lexus pokazuje, że złożone samochody nie są z natury bardziej zawodne, a Lexus odnosi wyraźne zwycięstwo w dziale niezawodności.

  Czy Mercedesy mają dużo problemów?

Technologia

Technologia i bezpieczeństwo to najważniejsze powody, dla których warto wydać trochę więcej na Mercedesa lub Lexusa. Istnieje jednak między nimi spora różnica. Podczas gdy obie marki posiadają certyfikaty high-tech, najnowsza oferta Mercedesa z pewnością zrobi wrażenie, jeśli chodzi o technologię.
Na przykład, system MBUX oferowany w Mercedesie jako wewnętrzny system infotainment jest całkiem możliwe, że najlepszym systemem infotainment na rynku. Systemem można sterować na wiele różnych sposobów, np. za pomocą ekranu dotykowego, sterowania głosem, pokrętła i gestów.
System informacyjno-rozrywkowy Lexusa nie jest aktualny, a sposoby jego kontroli są raczej uciążliwe lub wręcz irytujące. Ekrany Lexusa są dużo mniej wyraźne, dużo mniejsze w rozmiarze i oferują dużo mniej funkcji.

Bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, obie marki są uważane za oferujące odpowiednie lub nawet świetne oceny bezpieczeństwa. Jednak Mercedes pojawia się na szczycie jako numer 4 w rankingu najbezpieczniejszej marki samochodowej w 2020 roku według IIHS (Insurance Institute for Highway Safety). Lexus nie znalazł się w pierwszej piętnastce na rok 2020, ale również jest powszechnie uważany za bezpieczną markę.

Wydajność

Jeśli chodzi o osiągi, Mercedes również oferuje większą różnorodność ze swojej submarki AMG. Jednak Lexus jest również znany z doskonałych pojazdów o wysokich osiągach, zwłaszcza Lexus LFA, który jest powszechnie uważany za jeden z najbardziej porywających samochodów w dzisiejszych czasach.
Mercedes oferuje obecnie ponad 20 modeli AMG o wysokich osiągach, począwszy od małego hatchbacka aż po egzotyczne modele AMG GT. Z drugiej strony, Lexus oferuje tylko 3 niezależne samochody o wysokich osiągach.
Choć sama liczba samochodów o wysokich osiągach w swojej ofercie sprawia, że Mercedes jest ogólnie lepszą marką, istnieje spora różnica w udziale rynkowym tych dwóch marek, jeśli chodzi o samochody o wysokich osiągach. Liczba dostępnych samochodów wyczynowych jeszcze bardziej potwierdza ten fakt.

  Czy Mercedesy rdzewieją?

FAQs: Lexus vs. Mercedes

Czy Lexus jest droższy od Mercedesa?

Podczas gdy średnia cena rynkowa Lexusa wynosi około 35 500 dolarów, średnia cena rynkowa Mercedesa jest nieco niższa i wynosi 33 700 dolarów. Wynika to głównie z faktu, że Mercedes oferuje większą gamę mniejszych, bardziej przystępnych cenowo samochodów.
Gdy weźmiemy pod uwagę koszty posiadania przez 5 lat, Lexus wydaje się być lepszą okazją.
Jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia, Lexus kosztuje około 1300 dolarów rocznie, co nie jest tanie. Jednak roczne koszty ubezpieczenia Mercedesa są bliższe 2 tys. dolarów. Może to wynikać z faktu, że Mercedes jest ogólnie mniej niezawodną marką.
Te liczby mówią jednak tylko połowę prawdy. O kosztach ubezpieczenia decyduje wiele różnych czynników, które w większości przypadków są związane z przyczynami dotyczącymi właściciela lub danego modelu.

Czy Lexus jest bardziej komfortowym samochodem niż Mercedes?

Zarówno Mercedes, jak i Lexus są niezwykle komfortowe. Nie popełnisz błędu, wybierając któryś z nich. Jednak i tutaj Mercedes ma niewielką przewagę.
Może to wynikać z faktu, że Mercedes wprowadza więcej innowacji niż wiele innych marek na świecie. Niektóre modele, takie jak klasa S, są znane jako punkt odniesienia, jeśli chodzi o luksusowe sedany. Samochody Mercedesa są budowane głównie na rynek niemiecki jako krążowniki autobahn, i to właśnie tam się wyróżniają.
Samochody Lexusa oferują bogate wnętrza i naprawdę wygodne fotele, ale nie oferują tego samego poziomu komfortu, co Mercedes. Lexus dzieli niektóre części ze swoją firmą macierzystą Toyotą. Podczas gdy to może działać dobrze, jeśli chodzi o niezawodność, jeśli chodzi o komfort, nie osiąga poziomu Mercedesa.

  Czy zakup używanego Mercedesa to zły pomysł?

Czy Mercedes oferuje szerszą gamę samochodów niż Lexus?

Mercedes oferuje obecnie kilkadziesiąt różnych modeli do każdego możliwego zastosowania. Gama rozpoczyna się od małego hatchbacka klasy A, po którym następuje mniejszy sedan, taki jak klasa C, średniej wielkości sedan, taki jak klasa E, lub pełnowymiarowy sedan, klasa S. Mercedes oferuje obecnie 9 różnych SUV-ów, skromną gamę hybryd i jeden samochód w pełni elektryczny – EQC.
Lexus, z drugiej strony, oferuje około 10 do 15 różnych modeli, głównie sedanów i SUV-ów crossover.
Podczas gdy Mercedes może pochwalić się godnym podziwu zakresem hybrydowym, samochody hybrydowe Lexusa są jednymi z najbardziej wydajnych samochodów hybrydowych na świecie, ponieważ Lexus udoskonalił segment hybrydowy. Jeśli chodzi o EV, Lexus oferuje model UX300e.
W 2019 roku Mercedes sprzedał 2,34 miliona samochodów, a Lexus sprzedał mniej niż 750 000 samochodów. Podczas gdy różnica w liczbie sprzedanych samochodów w 2019 roku wydaje się sugerować, że Mercedes trąci Lexusa pod każdym możliwym względem, tak naprawdę nie jest. Lexus jest skromniejszą firmą samochodową, ale nadal oferuje wspaniałe samochody, które są na równi z niemieckim gigantem w prawie każdym aspekcie.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z