Czy Mercedes W220 to dobry samochód?

Mercedes W220

Mercedes Benz W220 był flagowym luksusowym sedanem Mercedesa w latach 1998-2005. W 2002 roku wprowadzono lifting modelu W220, dzięki któremu stał się on bardziej niezawodny i rozwiązano wiele problemów, z którymi borykał się model W220 przed liftingiem. Tak czy inaczej, lifting nie wystarczył, aby naprawić reputację modelu W220. Czy zatem Mercedes W220 to dobry samochód?

Mercedes W220 może być przyzwoitym samochodem, jeśli znajdzie się egzemplarz w dobrym stanie i taki, o który odpowiednio się dba. Są one znane z wysokich kosztów utrzymania, mimo że nie kosztują tak dużo pieniędzy. Dlatego wiele osób, które je kupuje, nie robi wszystkiego, co konieczne, aby był to opłacalny zakup.

Model W220 jest wyposażony w wiele różnych opcji silnikowych, w tym silniki 6-cylindrowe, 8-cylindrowe i 12-cylindrowe. Model W220 jest przede wszystkim samochodem z napędem na przednią oś, ale jeśli chcesz, możesz wybrać model AWD 4MATIC. Wszystkie modele są wyposażone w 5-biegową automatyczną skrzynię biegów. Z zewnątrz W220 wygląda dobrze, ale wnętrze nie zestarzało się tak dobrze.

Jeśli W220 jest wyposażony w sprawne zawieszenie pneumatyczne, nadal jest wygodnym samochodem do jazdy. Niezawodność jest daleka od przyzwoitej, ale wartości tych samochodów są bardzo dobre. Pod względem praktyczności jest to pełnowymiarowy, czterodrzwiowy luksusowy sedan, co oznacza, że przestrzeń nie stanowi żadnego problemu.

Mercedes W220 – Układ napędowy

W220 posiada dość bogatą paletę silników, która zaczyna się od modelu S280 i jego 2,8 l V6 o mocy 204 KM. Następny w kolejności jest model S320 z silnikiem V6 o pojemności 3,2 l i mocy 224 KM. Model S350 to 3,8 l V6 o mocy 245 KM, a S430 to 4,3 l V8 o mocy 280 KM. Jednym z najpopularniejszych modeli W220 jest S500 z silnikiem V8 o pojemności 5,0 l i mocy 306 KM.

  Mercedes leasing VS. Kupić

Modele z najwyższej półki to S55 AMG z silnikiem V8 o pojemności 5,5 l i mocy 500 KM, S600 ze wspaniałym silnikiem V12 o pojemności 5,5 l i mocy 500 KM oraz S65 AMG w najwyższej wersji wyposażeniowej, który osiąga moc 612 KM. Model W220 dostępny jest również z dwoma silnikami wysokoprężnymi: S320 CDI z silnikiem V6 o pojemności 3,2 l i mocy 200 KM oraz z silnikiem V8 o pojemności 4,0 l i mocy 250 KM.

Wszystkie te silniki są połączone z 5-biegową automatyczną skrzynią biegów z przemiennikiem momentu obrotowego. W220 to samochód z napędem na cztery koła, ale w większości modeli jako opcja dostępny był układ 4MATIC. Wydajność nie jest zbyt dobra, ale jest to związane z tym, że Mercedes nie starał się, aby W220 był tak wydajny, zwłaszcza, że ma ten sam silnik, co zionący ogniem Pagani Zonda.

Mercedes W220 – Konstrukcja i podwozie

Stylistyka modelu W220 nigdy nie spotkała się ze zbyt dużym uznaniem, zwłaszcza, że model po faceliftingu wygląda mniej więcej tak samo jak model sprzed faceliftingu. Model W220 jest dostępny w dwóch wersjach nadwoziowych, jako pełnowymiarowy luksusowy sedan o krótszym rozstawie osi lub luksusowy sedan o długim rozstawie osi. Mercedes oferował wówczas również klasę CL, która była w zasadzie dwudrzwiowym coupe modelu W220.

Model W220 prowadzi się tak, jak zwykle ciężkie sedany z lat 2000. Nie jest dynamiczny i nawet model S65 AMG o mocy 612 KM nie sprawia wrażenia niczego innego, jak luksusowej limuzyny. W sumie komfort jazdy jest duży w W220, ale tylko wtedy, gdy wszystko działa.

  Dlaczego używane Mercedesy Klasy S są tak tanie?

Mercedes W220 – Niezawodność i typowe problemy

Mercedes W220 jest jednym z najmniej niezawodnych modeli Mercedesa Klasy S, jeśli nie najmniej niezawodnym. Model sprzed faceliftingu cierpiał z powodu poważnej rdzy, podczas gdy w modelu po faceliftingu nie używano farby na bazie wody i dzięki temu było/jest znacznie lepiej.

Inne typowe problemy z modelem W220 są związane z uginającym się zawieszeniem pneumatycznym, układem kierowniczym, w którym występuje zjawisko torque steer, układem elektrycznym oraz problemami z silnikiem. W220 jest samochodem wymagającym intensywnej obsługi technicznej, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na silniki benzynowe V8 i V12 o najwyższej specyfikacji.

Mercedes W220 – wartość i praktyczność

Wartość modelu W220 spadła jak szalona i obecnie można go kupić za zaledwie kilka tysięcy dolarów. Nie należy jednak myśleć, że koszty utrzymania W220 również uległy deprecjacji, ponieważ tak nie jest. W220 to nadal samochód wymagający bardzo dużych nakładów na konserwację, zwłaszcza że dość często się psuje.

Jeśli chodzi o praktyczność, W220 jest tak dobry, jak tylko pełnowymiarowe luksusowe sedany mogą być. Oferuje ogromną przestrzeń dla pasażerów, zwłaszcza w długim modelu. Przestrzeń bagażnika jest również ogromna, choć widoczność nie jest najlepsza. Podsumowując, W220 to praktyczny samochód, ale nie jest to idealny wybór na ruchliwe ulice miast i wąskie uliczki.

Sekcja FAQ

Czy Mercedes W220 jest bezpiecznym samochodem?

Linia Mercedes Benz Klasy S oferuje jedne z najbezpieczniejszych samochodów na świecie, a model W220 był również jednym z najbezpieczniejszych samochodów na świecie, gdy pojawił się na rynku. Obecnie model W220 jest nadal bardzo bezpiecznym samochodem, zarówno ze względu na swoją wielkość, jak i na fakt, że jego konstrukcja jest skoncentrowana na zapewnieniu bezpieczeństwa pasażerów.

  Najbardziej luksusowy SUV Mercedesa?

Jeśli bezpieczeństwo jest dla Ciebie priorytetem, niewiele innych samochodów z końca lat 90. i początku lat 20. jest tak bezpiecznych jak W220. Jednak model W220 nie jest wyposażony we współczesne funkcje bezpieczeństwa i dlatego nie może konkurować ze współczesnymi samochodami ekonomicznymi, nie mówiąc już o modelach klasy S W222 i W223.

Czy warto kupić Mercedesa Klasy S W220?

Kupno Mercedesa W220 to ogromne zobowiązanie, ponieważ samochody te są notorycznie podatne na awarie. Jest ich po prostu zbyt wiele, aby ktokolwiek mógł polecić W220 z czystym sumieniem. Klasa S po liftingu (od 2002 r.) jest znacznie lepsza, przede wszystkim dlatego, że nie rdzewieje tak bardzo jak wcześniejsze modele.

Jeśli zdecydujesz się na zakup W220, przejrzyj historię serwisową samochodu i spróbuj znaleźć egzemplarz, który był utrzymywany w dobrym stanie od momentu pojawienia się na rynku. Samochody z dużym przebiegiem nie muszą być problemem, jeśli się o nie dba.

Dlaczego Mercedes Klasy S odniósł taki sukces?

Mercedes Benz Sonderklasse (klasa specjalna) był i nadal jest synonimem niezrównanego luksusu. Klasa S nieprzerwanie wyznacza standardy w segmencie pełnowymiarowych samochodów luksusowych i od tego czasu wszystkie inne samochody próbują ją dogonić.

Powodem, dla którego Klasa S odniosła taki sukces, jest fakt, że naprawdę oferuje najwyższy poziom luksusu spośród wszystkich pełnowymiarowych luksusowych niemieckich sedanów. W niektórych przypadkach BMW i Audi oferowały produkty wyższej jakości, ale Mercedes zawsze szybko odzyskiwał tytuł.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z