Czy Mercedes wyprodukuje kolejnego Gullwinga?

Czy Mercedes wyprodukuje kolejnego Gullwinga?

Mercedes-Benz 300SL Gullwing to jeden z najbardziej kultowych samochodów Mercedes-Benz wszech czasów. Ale czy Mercedes kiedykolwiek wyprodukuje kolejnego Gullwinga?

Na chwilę obecną Mercedes-Benz nie planuje produkcji kolejnego Gullwinga. Jednak trwają prace nad uhonorowaniem jednego z najbardziej pożądanych modeli Mercedesa wszech czasów poprzez stworzenie samochodu bardzo podobnego do Gullwinga z lat 50-tych.

Według szefa designu Mercedes-Benz, Gordona Wagnera, projekt nowej generacji flagowego samochodu sportowego Mercedesa SL będzie inspirowany klasycznym 300SL z 1950 roku. Mercedes ma nadzieję, że uda mu się stworzyć nowoczesną wersję klasycznej ikony.

Mimo, że Wagner potwierdził, że nowa generacja jest w przygotowaniu, a przyszłość SL-a jest bardzo jasna, dał jasno do zrozumienia, że drzwi typu „gullwing”, które ostatnio pojawiły się w SLS AMG, nie powrócą. Może to brzmieć dość rozczarowująco dla miłośników drzwi typu gullwing.
Wagner powiedział, że samochód będzie nowym, nieretro projektem z „DNA i duchem 300SL”.

Co czyniło Mercedes-Benz 300SL Gullwing z lat 50-tych wyjątkowym?

Samochody Mercedes-Benz 300SL Gullwing były produkowane w latach 50-tych, a konkretnie w 1994 i 1995 roku. W sumie powstało 3 258 pojazdów, a 1400 to były coupe. Gullwing coupe był bardzo popularny i uświetniał takie imprezy jak Le Mans i Nürburgring.

To, co wyróżniało Gullwinga na tle konkurencji, to unikalnie zaprojektowane drzwi typu gullwing, które wprawiały ludzi w zachwyt. Jednak wsiadanie i wysiadanie z tego kultowego samochodu było dość kłopotliwe. Te drzwi wciąż wprawiają ludzi w zakłopotanie.

Wejście do Gullwinga było kłopotliwe z powodu wysokiego progu i małego kokpitu. Ale to nigdy nie odstraszyło zainteresowanych nabywców i nie odstrasza ich nawet do dziś. Ten piękny sportowy samochód daje wiele radości z jazdy i wyprzedza konkurencję o lata świetlne pod względem technologii i osiągów.

  Najtańszy sposób na wymianę klucza do Mercedesa

W rzeczywistości, 300SL Gullwing był najszybszym samochodem w swojej konkurencji w tym czasie. Wyposażony w silnik typu straight-six o pojemności 3,0 litrów i mocy 215 KM, samochód ten był pierwszym silnikiem z wtryskiem paliwa przeznaczonym do produkcji masowej. Nawet dziś 300SL Gullwing wyróżnia się na tle konkurencji.

Określany również jako W194, ten supersamochód został pierwotnie wyprodukowany na rynek amerykański, po tym jak Max Hoffman, Amerykanin, naciskał na Mercedesa, aby ten wyprodukował 300SL na rynek amerykański. Podsumowując, 300SL Gullwing pozostaje jednym z najbardziej eleganckich samochodów, jakie kiedykolwiek powstały.

FAQ

Ile generacji modelu SL wypuścił do tej pory Mercedes-Benz?

Do tej pory Mercedes-Benz wprowadził na rynek co najmniej siedem generacji swojego klasycznego modelu SL. SL w pełnym brzmieniu oznacza Sportlich-Leicht, co można przetłumaczyć na Sport Lightweight w języku angielskim. Obecna generacja SL-a została wprowadzona na rynek w 2013 roku, a średni wiek generacji każdego najnowszego SL-a wynosi co najmniej 10 lat.
Ponieważ generacje SL-ów trzymają się co najmniej 10 lat, należy się spodziewać, że kolejna generacja pojawi się w ciągu najbliższych kilku lat.

Ile wart jest Mercedes-Benz Gullwing?

Ten kultowy samochód Mercedesa nie tylko wygląda wyjątkowo elegancko i sportowo, ale również przyciąga jedną z najwyższych cen, jeśli chodzi o samochody zabytkowe. Zdziwicie się Państwo, że Mercedes-Benz 300SL Gullwing kosztuje od 1 do 4 milionów dolarów.
W 2012 roku unikatowy 300SL z całkowicie aluminiowym nadwoziem został sprzedany za 4 620 000 dolarów. Był to jeden z 29 takich modeli, które kiedykolwiek powstały. Jednak większość modeli Gullwing sprzedaje się za kwotę od 2 do 3 milionów dolarów. Tak więc, jeśli szukasz jednego z tych kultowych samochodów Mercedesa z lat 50-tych, powinieneś być gotowy na rozbicie banku.

  Dlaczego Mercedes zaprzestał produkcji modelu GLK?

Dlaczego Mercedes Gullwing 300SL jest tak drogi?

Oprócz dobrego wyglądu, Gullwing 300SL posiada drzwi typu Gullwing i innowacyjną technologię. Wyprodukowano bardzo niewiele samochodów Gullwing, dlatego jest on bardzo ekskluzywny. Mercedes-Benz wyprodukował tylko około 1400 egzemplarzy, co jest głównym powodem, dla którego są one drogie na rynku aukcyjnym.
Dodatkowo, drzwi Gullwing nadają mu niepowtarzalny wygląd, co sprawia, że cena samochodu jest jeszcze wyższa. Nieliczne dostępne modele są niezwykle drogie, jeśli ma się szczęście i uda się je zdobyć na rynku aukcyjnym.

Czy Mercedes Gullwing jest drogi w utrzymaniu?

Tak, jest. Podobnie jak wszystkie inne modele samochodów Mercedes-Benz, utrzymanie Gullwinga jest jeszcze droższe, ponieważ zdobycie części zamiennych nie jest takie proste. Po znalezieniu części zamiennych, trzeba również zapłacić za robociznę. Może się zdarzyć, że za prostą część zamienną i robociznę trzeba będzie zapłacić ponad 3 500 dolarów lub ponad 17 000 dolarów za poważną część, taką jak tylny środek.
Dobra wiadomość jest taka, że Mercedes wprowadził nowy program, który pomaga ludziom łatwo znaleźć części zamienne do ich Gullwingów. Części można zamówić u dowolnego dostawcy części Mercedes-Benz i nie są one tak drogie jak w przeszłości.
Każda część metalowa jest produkowana przez certyfikowanego dostawcę, który wykorzystuje zoptymalizowane dane 3D z karoserii oryginalnych pojazdów. Rezultatem są doskonałe części zamienne. Po wyprodukowaniu części dostawca uzupełnia je w staroświecki sposób, za pomocą drewnianego młotka.

  Która marka ma wyższe stawki ubezpieczeniowe, Audi czy Mercedes?

Jaki najnowszy model Mercedes-Benz jest wyposażony w drzwi Gullwing?

Dziedzictwo drzwi Gullwing jest kontynuowane w modelu Mercedes-Benz SLS AMG. Poza tym, że posiada takie same drzwi, samochód ten ma wiele podobieństw do kultowego 300SL Gullwing. Jest to jednak aerodynamiczne coupe-roadster z drzwiami typu gullwing. Ale w przeciwieństwie do słynnego Gullwinga, ten egzemplarz jest wyposażony w bardziej zaawansowane funkcje.
Mercedes SLS AMG dysponuje mocą 631 KM i przyspiesza od 0 do 60 mph w 3,6 sekundy. Osiąga prędkość do 195 mph. Jest szybszy i potężniejszy niż 300SL Gullwing z 215-konnym silnikiem.

Bottom line

W tej chwili nie wiadomo, czy Mercedes kiedykolwiek stworzy kolejny samochód z silnikiem Gullwing, czy też nie. Pojawiają się jednak nowe modele, które mają w sobie ducha gullwinga bez retro designu. Najbliższym modelem do gullwinga jest nowy Mercedes SLS AMG GT. W przeciwieństwie do kultowego samochodu, ten model nie posiada drzwi typu gullwing. Możesz być pewien, że niektóre modele z duchem Gullwinga pojawią się na rynku wcześniej niż później.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z