Czy Mercedesa można serwisować w dowolnym miejscu?

Czy Mercedesa można serwisować w dowolnym miejscu?

To częste pytanie, zwłaszcza wśród nowych nabywców Mercedesa. Większość nowych właścicieli Mercedesa zastanawia się, czy oddać samochód do autoryzowanego dealera, sieciowego warsztatu, czy do niezależnego mechanika.

Samochody Mercedes-Benz można serwisować wszędzie. Wielu dealerów Mercedesa ma tendencję do zniechęcania nowych właścicieli Mercedesów do serwisowania swoich samochodów u niezależnych mechaników. Mimo że korzystanie z usług niezależnych mechaników wiąże się z pewnymi niedogodnościami, mogą Państwo serwisować swojego Mercedesa w dowolnym miejscu.

Zanim jednak oddadzą Państwo swojego Mercedesa do serwisu u dowolnego mechanika, powinni Państwo wiedzieć, że ryzykują Państwo naruszenie gwarancji Mercedesa. Dlatego też zawsze zaleca się serwisowanie samochodu u autoryzowanego dealera Mercedesa.

Ponadto niektóre niezależne warsztaty samochodowe nie dysponują odpowiednimi narzędziami do wykonania niezbędnych usług. Tak więc, zanim wybierzesz niezależnego mechanika, upewnij się, że posiada on specjalistyczne narzędzia i umiejętności potrzebne do obsługi Twojego Mercedesa.

Dlaczego warto wybrać certyfikowanego dealera Mercedes-Benz?

Jeśli jesteś nowym właścicielem Mercedesa i nie wiesz, dokąd zawieźć swoją nową luksusową maszynę, najlepszą opcją jest dealer Mercedesa. Możesz również oddać swojego Mercedesa do sieciowego warsztatu lub niezależnego mechanika, ale to ogromne ryzyko.

Oto dlaczego należy zawsze wybierać certyfikowanego dealera Mercedes-Benz zamiast dwóch pozostałych opcji:

Wyspecjalizowani fabrycznie przeszkoleni i certyfikowani mechanicy – ponieważ Mercedes posiada skomplikowane funkcje i technologię, dobrze jest, aby zajmował się nim mechanik, który posiada odpowiednie certyfikaty. Znają oni wszystkie tajniki Mercedesa.
Specjalistyczne narzędzia – dealerzy Mercedesa są zazwyczaj wyposażeni w nowoczesne i specjalistyczne narzędzia. Narzędzia te trudno znaleźć w zwykłych warsztatach samochodowych, gdyż są one dość drogie.
Bezpłatne przeglądy gwarancyjne – aby zachować ważność gwarancji, niektóre usługi muszą być wykonywane przez certyfikowanego mechanika Mercedesa. Poza tym certyfikowani dealerzy udzielają gwarancji i biorą na siebie pełną odpowiedzialność w przypadku, gdy coś pójdzie nie tak. Inaczej jest w przypadku niezależnych mechaników.

  Najlepszy model Mercedesa GLA

Jakie są popularne mity na temat dealerów Mercedes-Benz?

W celu utrzymania klientów Mercedes-Benz i zniechęcenia ich do odwiedzania niezależnych mechaników lub warsztatów, większość dealerów Mercedesa używa pewnych stwierdzeń, aby przestraszyć nowych właścicieli Mercedesa. Niektóre z często powtarzanych mitów to:

  • Niezależni mechanicy nie dysponują odpowiednimi komputerami diagnostycznymi.
  • Tylko salony dealerskie mogą zdobyć części fabryczne.
  • Dealerzy dostarczają unikalne, produkowane przez siebie oleje i płyny.
  • Dealerzy lepiej rozumieją potrzeby konserwacji i napraw.
  • Niezależni mechanicy nie mają takiego samego wykształcenia.
    Wszystkie te mity niekoniecznie są prawdziwe, ale to nie znaczy, że powinieneś je ignorować. Zanim zdecydują się Państwo na wizytę u dealera innego niż Mercedes, powinni Państwo dowiedzieć się, czy niezależny warsztat lub mechanik, do którego się Państwo udają, posiada odpowiednich techników, narzędzia i doświadczenie, aby poradzić sobie z Państwa Mercedesem.

Co mogę zrobić, aby upewnić się, że mój Mercedes jest serwisowany zgodnie ze specyfikacją fabryczną i przez profesjonalnego technika Mercedes-Benz?

Dla tych, którzy chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy, mogą Państwo zdecydować się na oddanie samochodu do warsztatu lub niezależnego mechanika. Wcześniej jednak należy sprawdzić, czy dany mechanik spełnia wymagania serwisowe Mercedes-Benz. Oto rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:
Sprawdź, czy mechanik, który będzie zajmował się Twoim samochodem, nie ma zbyt dużego doświadczenia. Dowiedz się więcej o ich doświadczeniu w obsłudze MB, umiejętnościach i posiadanych certyfikatach.
Czy zakład naprawczy lub niezależny mechanik udziela gwarancji na wykonaną pracę?
Czy mechanik lub warsztat dysponuje specjalnymi narzędziami niezbędnymi do serwisowania Mercedesa?
Czym charakteryzuje się serwis Mercedesa? Należy pamiętać, że Mercedes ma zazwyczaj dwa rodzaje serwisów (serwis A i serwis B), które powinny być wykonywane w różnych odstępach czasu.

  Które Mercedesy mają silniki V8?

FAQ o konserwacji Mercedesa

Dlaczego Mercedesy są drogie w utrzymaniu?

Samochody Mercedes-Benz są drogie w utrzymaniu, ponieważ wymagają oleju syntetycznego, a nie konwencjonalnego. Dodatkowo, Mercedes-Benz potrzebuje wyspecjalizowanych mechaników i narzędzi do przeprowadzania napraw. Stosowane specjalistyczne narzędzia są drogie, a wyspecjalizowani dealerzy Mercedesa pobierają również opłaty za oferowane usługi.

Czy niezależni mechanicy Mercedesa są tańsi niż wyspecjalizowani dealerzy Mercedesa?

Tak, są. Dzieje się tak dlatego, że większość dealerów, aby przetrwać, jest w dużym stopniu uzależniona od swojego zaplecza serwisowego. Ponadto sprzedają one pojazdy po cenach opłacalnych, oczekując, że będą je zarabiać na Państwa kosztach konserwacji i napraw. Z drugiej strony, niezależni mechanicy zazwyczaj obsługują różne marki i modele samochodów.

Czy serwisowanie samochodu u niezależnego mechanika spowoduje utratę gwarancji?

Nie, nie automatycznie. Jednak nie wszyscy niezależni mechanicy przestrzegają wszystkich wytycznych producenta samochodu dotyczących serwisowania. Wybrany przez Państwa mechanik powinien przestrzegać wszystkich terminów przeglądów serwisowych Państwa Mercedesa, w przeciwnym razie spowoduje to utratę gwarancji. Ponadto Państwa pojazd będzie musiał być serwisowany przy użyciu części zatwierdzonych przez Mercedesa.
Dlatego też mogą Państwo zlecić serwisowanie samochodu dealerowi Mercedesa lub niezależnemu mechanikowi. Niemniej jednak, wizyta u dealera Mercedesa pozwoli Państwu zachować spokój ducha, wiedząc, że do konserwacji lub naprawy Państwa pojazdu zostaną użyte właściwe części.

Dlaczego wymiana oleju w Mercedesie jest tak droga?

Wymiana oleju w Mercedesie jest zazwyczaj droga, ponieważ nie używa się w nim zwykłego oleju. Zamiast tego Mercedes wymaga oleju syntetycznego. Należy pamiętać, że olej syntetyczny jest droższy niż zwykły olej. Jednak Mercedes wymaga wymiany oleju dopiero po przejechaniu 10 000 mil. To czyni go tańszym, ponieważ większość zwykłych samochodów wymaga wymiany oleju co 3 000 mil.

  Który Mercedes ma drzwi skrzydłowe?

Ile będzie mnie kosztował serwis mojego Mercedesa?

Serwisy Mercedes-Benz są zazwyczaj drogie. Usługi różnią się w zależności od tego, czy wykonują Państwo usługę A czy B. W przypadku podstawowych modeli Mercedesa, takich jak Klasa C, usługa A będzie kosztować około 180 dolarów, a usługa B około 250 dolarów. Im wyżej pójdziesz w klasie Mercedesa, tym droższe będą usługi.

Końcowe przemyślenia

Jeśli zastanawiasz się, czy serwisować swojego Mercedesa u niezależnego mechanika, czy u uznanego dealera, nie martw się. Jeśli ufasz niezależnemu mechanikowi, możesz bez problemu oddać tam swój samochód, o ile wie on, co robi. Niezależni mechanicy są również bardziej przystępni cenowo niż zwykli dealerzy Mercedesa.
Jeśli jednak są Państwo początkującymi właścicielami Mercedesa, którzy nie mają doświadczenia z niezależnymi mechanikami, powinni się Państwo trzymać wyspecjalizowanych dealerów Mercedesa. Nawet jeśli zapłacą Państwo więcej niż u niezależnego dealera, będą Państwo mieli pewność co do oferowanych usług i części. Co więcej, nie będą Państwo ryzykować naruszenia gwarancji.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z