Czy Mercedesy potrzebują specjalnego oleju?

Czy Mercedesy potrzebują specjalnego oleju?

Czy Państwa Mercedes-Benz wymaga wymiany oleju? Nie wiesz, czy użyć oleju specjalnego, czy zwykłego oleju silnikowego?
Mercedes-Benz wymaga specjalnego oleju do eksploatacji. Ta trzygwiazdkowa marka potrzebuje syntetycznego oleju silnikowego, zamiast zwykłego oleju. Mercedes i większość niemieckich pojazdów używa trwałego, w pełni syntetycznego oleju silnikowego, który spełnia europejskie normy ACEA. Dodatkowo, Mercedes zaleca swoim użytkownikom stosowanie wielosezonowych olejów silnikowych MB-Approved 229.51.
Olej MB-Approved 229.51 jest droższy od zwykłego oleju. Ma on jednak wiele zalet w porównaniu ze zwykłym olejem silnikowym. Dlatego też Mercedes poleca go swoim klientom. Olej w Państwa Mercedesie powinien być wymieniany co 10 000 mil lub raz w roku.

Olej syntetyczny a zwykły olej

Syntetyczny olej silnikowy różni się od zwykłego oleju silnikowego pod wieloma względami. Olej syntetyczny składa się z oleju bazowego, dodatków w proszku i oleju nośnikowego, który umożliwia równomierne rozprowadzenie dodatków.
Oba rodzaje olejów są produkowane z ropy naftowej. Jednak główna różnica między olejem zwykłym a syntetycznym polega na poziomie rafinacji. Należy pamiętać, że olej syntetyczny jest rafinowany, destylowany, oczyszczany, a następnie rozkładany na poziomie molekularnym. Dlatego ma on wiele zalet w porównaniu ze zwykłym olejem.

Co to jest olej typu synthetic-blend?

Olej syntetyczny-bend różni się od oleju syntetycznego. Łączy on bowiem w sobie najlepsze cechy zarówno w pełni syntetycznego, jak i tradycyjnego oleju silnikowego. Niektórzy określają go jako częściowo syntetyczny lub półsyntetyczny. Pomimo właściwości oleju syntetycznego, jest on nieco tańszy od oleju całkowicie syntetycznego. Nadal jednak jest droższy od zwykłego oleju.

Zalety oleju syntetycznego

Stosowanie oleju syntetycznego ma wiele zalet, w tym:

  • Wyjątkowe osiągi w ekstremalnych warunkach klimatycznych
  • Mniejsze tarcie dzięki podobnym rozmiarom cząsteczek
  • Produkt końcowy zawiera mniej zanieczyszczeń
  • Zmniejsza ilość osadów
  • Zapewnia czystszą pracę silnika dzięki dodatkom
  Jakie są sportowe modele Mercedesa?

Syntetyczne oleje silnikowe dla pojazdów Mercedes

Arkusz 229.1:
Mobil 1 Tri-Synthetic Formula 0w-40
Mobil 1 Tri-Synthetic Formula 15w-50
Castrol Syntec 5w-50
Castrol Syntec 10W-50
Valvoline Synpower Pełnosyntetyczny olej silnikowy 5w-40
76 Czysty Syntetyczny Olej Silnikowy 5w-40
Quaker State Full Synthetic European Formula 5w-40
Pennzoil Synthetic European 5w-40
Arkusz 229.3:
Castrol TXT Softec Plus 5w-30
Shell Helix Ultra 5w-30
Shell Helix Ultra 5w-40

Co obejmuje serwis olejowy Mercedesa?

Poza wymianą oleju, w ramach regularnej wizyty serwisowej, salon Mercedesa wykonuje następujące usługi:
Przeprowadzenie wymiany syntetycznego oleju silnikowego dla roczników modelowych 2009 i nowszych w ramach usługi Mercedes Service A lub Service B.
Wymiana oleju Mercedes dla modeli z roku 2008 i starszych.
Wymiana filtra oleju przy użyciu oryginalnych części.
Utylizacja starego filtra

Wymiana oleju w Mercedesie FAQ

Czy mogę wlać zwykły olej do mojego Mercedesa?

Nie, nie można. Mercedes-Benz wymaga specjalnego rodzaju oleju. W pojazdach Mercedes-Benz stosowany jest w pełni syntetyczny olej silnikowy o długiej żywotności, który odpowiada europejskim standardom ACEA. Ponadto rodzaj stosowanego oleju powinien odpowiadać klasyfikacji ACEA A3/B3 lub A3/B4. Mercedes zdecydowanie zaleca stosowanie wielosezonowych olejów silnikowych 229.51.

Dlaczego wymiana oleju w Mercedesie jest tak droga?

Dlatego, że Mercedes-Benz stosuje syntetyczne oleje silnikowe Euro-spec. Poza tym Mercedesy są produkowane z większymi zbiornikami paliwa, co oznacza, że potrzebują więcej oleju do ich napełnienia. Proces wymiany oleju w Mercedesie jest również dość kłopotliwy i dlatego trzeba za niego więcej zapłacić.
Innym powodem, dla którego wymiana oleju w Mercedesie jest tak droga, jest fakt, że obejmuje ona coś więcej niż tylko wymianę oleju silnikowego. Do innych usług świadczonych przez mechanika należy sprawdzenie filtra oleju, filtra paliwa i kabinowego filtra powietrza. Dodatkowo, dealerzy Mercedesa, którzy są upoważnieni do wykonywania przeglądów i napraw pojazdów Mercedesa, są dość drodzy.

  Które modele Mercedesa mają ozdoby na masce?

Kiedy należy wymieniać olej w moim Mercedesie?

W przeciwieństwie do innych marek samochodów, które wymagają wymiany oleju co 3000 do 5000 mil, Mercedes wymaga wymiany oleju dopiero po przejechaniu 10 000 mil. Dzieje się tak dzięki dużemu zbiornikowi paliwa, który mieści więcej oleju niż w samochodach innych marek.
Dodatkowo oznacza to mniejszą liczbę wizyt u dealera lub mechanika w celu wymiany oleju. Na przykład, jeśli posiadasz Toyotę, możesz potrzebować wymiany oleju co najmniej 3 do 4 razy w roku. Ale w przypadku Mercedesa wymiana oleju będzie konieczna tylko raz.
Nawet jeśli wymiana oleju w Mercedesie jest kosztowna, trzeba to robić tylko raz w roku. Jeśli mają Państwo samochód innej marki, w którym olej trzeba wymieniać 3 razy w roku, to wydadzą Państwo więcej pieniędzy i czasu niż w przypadku Mercedesa.

Czy mój Mercedes poinformuje mnie o konieczności wymiany oleju?

Tak, będzie. Jedną z rzeczy, które wyróżniają Mercedesa, jest jego zaawansowane technologicznie wyposażenie. Mercedes-Benz jest wyposażony w niezwykle precyzyjne czujniki, które poinformują Państwa, gdy samochód będzie miał problem lub gdy trzeba będzie coś zmienić. Jeśli więc Państwa Mercedes wymaga wymiany oleju, czujnik poinformuje Państwa o tym na desce rozdzielczej samochodu.

Czy mogę samodzielnie wymienić olej w moim Mercedesie?

Tak, jest to możliwe. Potrzebne są jednak specjalistyczne narzędzia i przestrzeganie ściśle określonej procedury, która stanowi pewne wyzwanie. Dlatego też zaleca się wymianę oleju u autoryzowanego dealera Mercedesa. Chociaż salony Mercedesa są drogie, to zazwyczaj są warte każdego grosza.
W przeciwieństwie do standardowych pojazdów, w których wystarczy spuścić olej, wymienić filtr oleju i ponownie napełnić silnik świeżym olejem, wymiana oleju w Mercedesie jest zupełnie inna i kłopotliwa. Proces ten jest dość trudny i wymaga specjalnych narzędzi.
Wymiana oleju w Mercedesie polega na odessaniu lub odkurzeniu oleju. Konieczne jest użycie drogiego i specjalistycznego narzędzia próżniowego, które zazwyczaj można znaleźć w salonach Mercedesa. Jeśli nie chcesz odwiedzać salonu Mercedesa, upewnij się, że warsztat, do którego się wybierasz, dysponuje takim specjalistycznym sprzętem.

  Niezawodność Mercedes vs BMW, która jest bardziej niezawodna?

Wymiana oleju w Mercedesie

Jeśli lampka kontrolna silnika w Mercedesie informuje o konieczności wymiany oleju, należy upewnić się, że używany jest typ oleju zalecany przez Mercedesa. Samochody Mercedesa wymagają w pełni syntetycznego oleju silnikowego, który spełnia europejskie normy ACEA. Dokładniej rzecz ujmując, zaleca się stosowanie oleju syntetycznego MB-Approved 229.51.
W przeciwieństwie do zwykłego oleju, olej silnikowy MB-Approved 229.51 jest dość drogi. Ma on jednak wiele zalet w porównaniu ze zwykłym olejem, takich jak mniejsza ilość osadów, mniej zanieczyszczeń i mniejsze tarcie. W celu dokonania prawidłowej wymiany oleju konieczna jest wizyta w salonie Mercedesa.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z