Czy można być zbyt ciężkim dla samochodu?

Większość współczesnych samochodów jest w stanie przewieźć nawet najcięższych kierowców. Nawet jeśli w ostatecznym rozrachunku nie będzie to miało zbyt dużego wpływu na samochód, może to stwarzać potencjalne ryzyko i może negatywnie wpłynąć na zużycie paliwa. Dzisiejsze samochody nie są przystosowane do przewożenia dużych ciężarów, ale i tak są w stanie to zrobić.

Problem ze zbyt dużą wagą jest taki, że samochód staje się bardziej niebezpieczny. Osoby otyłe mają tendencję do bycia szerszymi niż większość foteli samochodowych, a także mają tendencję do siedzenia bliżej kierownicy niż inni. Wszystko to wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo.

Oprócz bezpieczeństwa, zwiększona waga wpływa również na wydajność i ogólne osiągi. Producenci zazwyczaj podają maksymalną ładowność w kilku miejscach, takich jak instrukcja obsługi czy naklejka w pobliżu drzwi kierowcy.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest wysokość. Samochody z wyżej położonym środkiem ciężkości są jeszcze bardziej dotknięte zwiększonym ciężarem, ponieważ bardziej się pochylają, co sprawia, że czują się i jeżdżą trochę niebezpiecznie. Niemniej jednak, zawsze najlepiej jest po prostu postępować zgodnie z instrukcją obsługi.

Ludzie otyli za kierownicą

Aż 1/3 Amerykanów powyżej 20 roku życia uważa się za otyłych, w związku z czym Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne ogłosiło, że otyłość jest chorobą. Mimo że wielu ekspertów wciąż spiera się, czy jest to choroba, czy nie, rzeczywistość jest taka, że otyłość niesie ze sobą wiele potencjalnie szkodliwych konsekwencji.

Jeśli chodzi o prowadzenie samochodu i codzienne dojazdy do pracy, osoby otyłe mają większe szanse na śmierć w wyniku wypadku samochodowego w porównaniu do osób o normalnym wzroście. Według kilku badań, kierowcy z BMI pomiędzy 30% a 35%, którzy są uważani za umiarkowanie otyłych, byli o 21% bardziej narażeni na śmierć w wypadku samochodowym.

  Które SUV-y mają system wspomagania parkowania?

Osoby z BMI pomiędzy 35% a 40% były o 50% bardziej narażone na śmierć w wypadku samochodowym. Jeśli natomiast jesteś skrajnie otyły lub Twój wskaźnik BMI wynosi ponad 40%, prawdopodobieństwo śmierci w wypadku samochodowym jest aż o 80% wyższe. Według badania przeprowadzonego w 2012 r. przez Uniwersytet Kalifornijski, otyłe kobiety są w jeszcze gorszej sytuacji.

Jest dość oczywiste, dlaczego otyli ludzie mają tendencję do radzenia sobie gorzej w wypadkach samochodowych. Nie są w stanie zareagować tak szybko, ani nie siedzą wystarczająco daleko od poduszki powietrznej, aby była ona bezpieczna.

Samochody o zbyt dużej wadze

Większość współczesnych samochodów jest przystosowana do przewożenia płaskiej ilości ładunku, ale ma to sens tylko wtedy, gdy opony są odpowiednio napompowane. Jeśli opony nie są odpowiednio napompowane, ładowność jest znacznie mniejsza, dlatego pamiętaj o utrzymywaniu optymalnego ciśnienia w oponach, zalecanego przez producenta.

Ciężkie samochody trudniej zwalniają i przyspieszają, ponieważ muszą przenosić większą masę. Producenci starają się zniwelować ten efekt, stosując większą moc, mocniejsze hamulce i szersze opony. Jednak samochody w dzisiejszych czasach są tak ciężkie, że trudno jest przeciwdziałać tej wadze.

Innym ważnym aspektem wagi jest środek ciężkości. Samochody sportowe i supersamochody nie są nisko położone tylko ze względów estetycznych i aerodynamicznych. Niżej położony środek ciężkości pozwala samochodowi pozostać płaskim na zakrętach, co czyni go bardziej zwrotnym i chętnym do zmiany kierunku jazdy.

Lekkie samochody

Na drugim końcu spektrum stoją samochody lekkie. Te samochody są kompaktowe wewnątrz i na zewnątrz, i mają tendencję do oferowania najbardziej zwinnych wrażeń z jazdy. Popularną metodą tworzenia szybkich i ekscytujących samochodów jest zrzucenie wagi i dodanie większej mocy.

  Najlepszy samochód dla golfistów

Samochody sportowe i supersamochody są prawdziwym uosobieniem tego, czym może być lekki samochód. Coś takiego jak Mazda MX-5 Miata jest uważana za jeden z najlepszych samochodów sportowych wszech czasów, mimo że moc MX-5 nie jest tak naprawdę duża.

Większość osób otyłych nie jest w stanie zmieścić się w większości samochodów sportowych. Istnieje jednak kilka opcji, które rzeczywiście mogą zmieścić nawet najcięższe osoby. Pamiętaj, aby przetestować samochód, zanim zdecydujesz się go kupić, aby nie robić żadnych kompromisów w zakresie bezpieczeństwa.

Marki takie jak Lamborghini i McLaren nie robią samochodów dla wysokich lub szerokich ludzi, podczas gdy niektóre supersamochody, takie jak Audi R8, są rzeczywiście wystarczająco przestronne dla każdego. Bez względu na wszystko, zawsze przestrzegaj zasad jazdy i zawsze zapinaj pasy.

Sekcja FAQ

Które samochody są najlepsze dla otyłych kierowców?

Istnieje mnóstwo opcji dla większych kierowców, bez względu na segment. Jeśli chcesz sedana, Kia Optima oferuje dużo miejsca, podobnie jak Volvo S90. Jeśli chcesz hatchbacka, Mazda 3 i VW Golf również oferują dużo miejsca.

Jeśli SUV-y są bardziej dla Ciebie, Honda CR-V i Volvo XC90 są najbardziej przestronne i najlepsze średniej wielkości SUV-y dla osób otyłych. Chevy Tahoe, GMC Yukon i Ford Expedition to świetne pełnowymiarowe SUV-y dla osób otyłych.

Jakich samochodów powinny unikać osoby otyłe?

Jak wspomniano wcześniej, osoby otyłe powinny unikać kupowania kompaktowych samochodów sportowych, takich jak Mazda MX-5 Miata, Fiat 124 Spyder, BMW Z4 czy Porsche Cayman. Należy również unikać wielu supersamochodów, ponieważ nie oferują one wystarczająco dużo miejsca nawet dla mniejszych kierowców.

  Jakie są najlepsze samochody luksusowe pod względem bezpieczeństwa i niezawodności?

Pamiętaj, aby przetestować samochód przed podjęciem decyzji o jego zakupie, ponieważ czasami trudno jest ocenić, jak wygodny lub niewygodny jest naprawdę samochód. Oprócz kompaktowych samochodów sportowych i supersamochodów, osoby otyłe nie powinny również jeździć samochodami, do których trudno jest wsiąść i wysiąść.

Które samochody mają największe przednie siedzenia?

Jeśli jesteś otyły i chcesz samochód, który oferuje wystarczająco dużo miejsca z przodu, upewnij się, że sprawdzisz Dodge Challenger, Ford Expedition, Audi A8, Kia Optima, VW Golf, BMW serii 7. Dodge Challenger może być również samochodem z najszerszym siedzeniem kierowcy na rynku.

Ford Expedition to pełnowymiarowy SUV z najszerszym siedzeniem kierowcy, a pięknie wyglądające i niezwykle płynnie jadące Audi A8 to sedan z największym siedzeniem kierowcy. Kia Optima nie jest daleko w tyle, podobnie jak BMW serii 7 i VW Golf.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z