Czy można jeździć hybrydą bez akumulatora?

Hybrydy są wciąż nowymi dziećmi w bloku, i jako takie, ludzie mają tendencję do zadawania wielu pytań na temat tego, jak one działają i co mogą, a czego nie mogą zrobić. Aby usunąć wszelkie nieporozumienia, bezpiecznie jest powiedzieć, że zdecydowana większość hybryd nie może jeździć bez akumulatora, ale kilka z nich jakby może.

Większość hybryd w tych dniach są zbudowane w sposób, w którym silnik spalinowy i silnik elektryczny polegać na sobie przez cały czas. Te samochody nie mogą jeździć bez akumulatora, ponieważ ma to tendencję do powodowania poważnych uszkodzeń systemu hybrydowego.

Z drugiej strony, hybrydy zbudowane na tak zwanym „systemie równoległym” mogą jeździć bez akumulatora, czego najlepszym przykładem jest Toyota Prius. System hybrydowy równoległy działa w ten sposób, że silnik spalinowy i elektryczny pracują oddzielnie i mogą jeździć bez akumulatora, ale tylko przez krótki czas.

Tak czy inaczej, Toyota uważa, że jazda hybrydą z 0% baterii jest tylko w sytuacjach, w których nie ma wyboru. Jeśli tak się stanie, powinieneś pojechać samochodem w bezpieczne miejsce lub do serwisu, aby nie uszkodzić systemu hybrydowego.

Istotne cechy hybrydowego układu napędowego

Hybryda to samochód, który wykorzystuje silnik elektryczny i spalinowy w celu zmaksymalizowania wydajności dzięki hamowaniu odzyskowemu i sprytnym systemom zarządzania silnikiem. Oznacza to, że hybryda najlepiej sprawdza się w środowisku miejskim, w którym występuje dużo ruchu typu stop-and-go.

Wielką zaletą samochodu hybrydowego jest fakt, że nie polegasz na hamulcach ciernych w większości przypadków, ponieważ hybryda jest wyposażona w silniki cierne, które spowalniają samochód i przechowują energię do wykorzystania w przyszłości. Jako takie, jesteś tylko przy użyciu hamulców ciernych, gdy trzeba zrobić nagłe zatrzymanie.

  Czy powinienem ładować swój samochód elektryczny każdej nocy?

Niektóre pojazdy hybrydowe wykorzystują pakiet akumulatorów wysokiego napięcia do uruchomienia silnika spalinowego, co oznacza, że nie będziesz w stanie jeździć takimi samochodami bez akumulatora. Podczas jazdy, funkcjonalny system hybrydowy powinien przełączać się pomiędzy silnikiem spalinowym a elektrycznym w celu uzyskania maksymalnej wydajności.

Warto wspomnieć, że hybrydy powinny kupować osoby, które większość czasu jazdy spędzają w mieście. Jeśli jednak jeździsz głównie po autostradach na długich dystansach, najbardziej wydajnym silnikiem jest duży silnik wysokoprężny z dużym momentem obrotowym.

Jazda hybrydą z rozładowaną baterią

Jak wspomniano wcześniej, jeśli posiadasz samochód, który korzysta z „równoległego systemu hybrydowego”, możesz jeździć samochodem bez polegania na akumulatorze. Dzieje się tak dlatego, że silnik elektryczny i spalinowy nie są od siebie zależne, co oznacza, że możesz być w stanie jeździć takim samochodem bez benzyny.

Należy jednak unikać takich scenariuszy, ponieważ nie są one zalecane przez żadnego producenta, który tworzy hybrydę zdolną do jazdy bez akumulatora. Ponieważ niektóre hybrydy używają akumulatora wysokiego napięcia do rozruchu samochodu, jeśli wyłączysz silnik spalinowy, możesz nie być w stanie uruchomić go ponownie.

Co więcej, jazda bez akumulatora sprawia, że samochód jest bardzo niewygodny w prowadzeniu i raczej powolny, ponieważ system nie jest zaprojektowany do pracy bez akumulatora. Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie bezpiecznego miejsca i wezwanie lawety.

Jazda hybrydą bez gazu

Większość hybryd jest całkowicie bezużyteczna bez gazu, jednak inne, takie jak Chevy Volt, mogą być napędzane bez ani jednej kropli benzyny w zbiorniku. Powód tego jest prosty, bez benzyny samochód hybrydowy traci swoje podstawowe źródło energii, co sprawia, że samochód jest powolny i bardzo nerwowy.

  Najlepsze kabriolety z dwoma siedzeniami

Jeśli, na przykład, jesteś właścicielem hybrydowego Nissana Altima, nie będzie w stanie prowadzić go bez benzyny, ponieważ samochód wyłączy się natychmiast. Jak wcześniej stwierdzono, niektóre hybrydy używają swoich systemów elektrycznych do uruchomienia silnika spalinowego w razie potrzeby, a jeśli nie masz benzyny, może to nawet uszkodzić akumulator.

Jest to główny powód, dla którego większość hybryd nie może być napędzana bez benzyny, ponieważ może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie systemu hybrydowego. Jeśli posiadasz hybrydę, która może jeździć bez benzyny, pamiętaj, aby nie polegać na tej opcji i używać jej tylko w razie potrzeby.

Dział FAQ

Czy trzeba wymieniać baterię w hybrydzie?

Większość akumulatorów samochodów hybrydowych powinna wytrzymać co najmniej 100 tys. mil, ale wiele z nich może wytrzymać ponad dwa razy tyle. Jeśli jednak posiadasz hybrydę z dużym przebiegiem i oryginalną baterią, są szanse, że w końcu będziesz musiał ją wymienić.

Przeciętny nowy akumulator hybrydowy kosztuje aż 6000 dolarów, w zależności od samochodu i wielkości akumulatora, i to bez uwzględnienia kosztów robocizny. Pamiętaj, aby sprawdzić gwarancję, ponieważ niektórzy producenci samochodów czasami obejmują swoje baterie aż do 100 tys. mil.

Czy samochody na olej napędowy i benzynę zostaną w przyszłości zakazane?

Zgodnie z ostatnimi oświadczeniami wielu rządów i organizacji międzynarodowych, w ciągu dekady lub dwóch, samochody z silnikiem diesla mają całkowicie zaprzestać produkcji. Choć wciąż nie jest to jasne, istnieje prawdopodobieństwo, że samochody benzynowe również powinny przestać być produkowane.

  Dlaczego samochody hybrydowe są złe?

Aby przyszłość była czystsza, wszyscy będziemy jeździć hybrydami i samochodami elektrycznymi. Te szacunki nie są w 100% poprawne, i będziemy musieli poczekać i zobaczyć, co się stanie. Warto wspomnieć, że nie trzeba będzie szarpać istniejących samochodów z silnikami diesla i benzynowymi, ponieważ zakaz będzie dotyczył tylko nowych samochodów.

Czy warto już teraz kupić hybrydę?

Jeśli potrafisz wykorzystać hybrydę do tego, czym jest, to tak. Jeśli nie jesteś w stanie lub nie chcesz używać hybrydy do tego, czym ona jest, to nie warto. Hybrydy są wykonane dla miasta stop-and-go ruchu, ponieważ można polegać na hamowanie regeneracyjne w przeciwieństwie do hamowania tarcia.

Hamowanie odzyskowe ma na celu przechwytywanie utraconej energii podczas zwalniania w celu przechowywania jej w akumulatorze do późniejszego wykorzystania. Oznacza to, że hybrydy nie są stworzone do jazdy po autostradach i należy je pominąć, jeśli to jest to, co robisz przez większość czasu.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z